Продавець Кліома Сервіс™ - розплідник ягідних рослин розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4414 відгуків
Вільна дата відправки: 10.10.2024 Встигніть замовити!Каталог
+380 (44) 334-40-25
+380 (98) 955-35-36
+380 (50) 168-14-08
+380 (63) 925-23-45
вул. Шкільна (Офіс), Забрати замовлення можна лише на розсаднику с. Борохів (мітка на карті "Розсадник Кліома Сервіс")", Ківерці, Україна
Кліома Сервіс™
Залишити відгук

Омолоджувальна обрізка лохини: як та коли її проводити?

Омолоджувальна обрізка лохини: як та коли її проводити?

Регулярна обрізка є ключовим елементом у догляді за 👉садовою чорницею (лохиною), хоча його часто помилково вважають другорядною процедурою. Обрізку проводять для підтримки нормальної сили росту і продуктивності кущів, ефективного контролю хвороб та шкідників, збереження розміру та якості ягід, а також для формування кущів, що полегшує збір врожаю.

Протягом перших кількох років на молодому кущі чорниці садової виростає багато пагонів. З часом цей процес сповільнюється. Зрілі кущі починають втрачати врожайність через недостатнє утворення нових пагонів, на яких формуються плодоносні бруньки. Для забезпечення високої врожайності та нормального приросту нових пагонів необхідно збільшувати листову поверхню, що знижує проникнення світла всередину куща. Це призводить до того, що ягоди формуються лише на зовнішніх гілках, зменшуючи площу продуктивної поверхні та загальну врожайність. Правильно проведене обрізування допоможе підтримувати кущі чорниці садової (лохини) у продуктивному стані та уникнути вищезазначених проблем.

лохина, вирощування лохини, догляд за лохиною, обрізка лохини, омолоджувальна обрізка лохини, коли проводити обрізку лохини

Як правильно вибрати пагони для обрізки?

При обрізанні кущів спочатку видаляють зламані та пошкоджені за зиму пагони, а також ті, що уражені хворобами та шкідниками. Сильно травмовані пагони повинні бути повністю зрізані. Пагони з виразками та ушкодженнями від шкідників також слід видалити. Далі видаляють пагони, що перетинаються і контактують між собою. Це робиться з метою уникнення розвитку інфекцій. Також зрізають пагони, які виходять за межі куща в міжряддя, що може перешкоджати нормальному проходу.

Правильно сформований кущ має вертикальні пагони, але злегка розлогої форми для кращого проникнення світла. Якщо збір врожаю відбувається механізовано, кущі повинні бути більш вертикальні, на відміну від тих, де збір здійснюється вручну. Наприкінці обрізування видаляють короткі, сильно розгалужені пагони, а також ті, що не отримують достатньо світла.

Пагони слід зрізати якомога ближче до основи, уникаючи залишення пеньків розміром 10-15 см, оскільки вони можуть загнивати і стати джерелом інфекції.

лохина, вирощування лохини, догляд за лохиною, обрізка лохини, омолоджувальна обрізка лохини, коли проводити обрізку лохини

Найкращий період для обрізки

Рання весна є найоптимальнішим часом для 👉обрізки чорниці садової (лохини). Хоча деякі господарі починають обрізку одразу після збору врожаю, це може збільшити ризик зимових пошкоджень та зменшити довгострокову продуктивність кущів. Обрізка навесні дозволяє легко помітити та видалити гілки, пошкоджені за зиму. Поживні речовини, вироблені восени, встигають перейти в кореневу систему, забезпечуючи рослину необхідними поживними речовинами для нового сезону.

Особливості обрізки молодих та старих кущів

Незначну обрізку слід проводити навіть на молодих кущах. Плодові бруньки необхідно видаляти протягом перших двох років, щоб сприяти вегетативному росту. Це можна зробити шляхом обривання плодових бруньок або обрізкою кінчиків молодих пагонів, на яких розташовані квіткові бруньки. На початку третього року потрібно видалити гілки які неправильно ростуть, переплетені між собою пагони, а також слабкі пагони для стимулювання утворення нових.

Якщо минулого року утворилось більше двох молодих пагонів, слід видалити всі зайві, залишивши два найкращі здорові пагони. У наступні роки варто виконувати лише незначну обрізку, доки рослина не досягне оптимального для плодоношення розміру. Потрібно видаляти всі нові зайві пагони, залишаючи по 2-3 пагони з минулого року, при цьому 2-3-річні і старші пагони не видаляють. Коли рослини досягнуть віку близько 8 років, вони повинні мати від 10 до 20 пагонів різного віку. Деякі сорти чорниці садової утворюють більше пагонів, ніж інші, тому кількість обрізок залежить від конкретного сорту.

Приблизно у той період, коли рослині виповнюється 8 років, пагони чорниці садової починають втрачати продуктивність, оскільки потребують більше листя для забезпечення великої кількості ягід. Старі пагони стають надто розгалуженими, а нові розгалуження, на яких розташовуються плодові бруньки, зазвичай тонкі і слабкі. Видалення одного-двох найстаріших пагонів у дорослому кущі стимулює утворення нових пагонів. Щорічне видалення пагонів, які досягли восьмирічного віку, забезпечує мінімальне зниження продуктивності, оскільки їх замінюють семирічні пагони. Регулярне омолодження кущів чорниці садової забезпечить їх високу продуктивність у довготривалій перспективі.

лохина, вирощування лохини, догляд за лохиною, обрізка лохини, омолоджувальна обрізка лохини, коли проводити обрізку лохини

Пагони з діаметром понад 25 мм є менш продуктивними, ніж молоді пагони, тому їх слід поступово видаляти і замінювати молодими. Якщо щороку видаляти один-два найбільших пагони з дорослого куща і щороку утворюються один-два нові пагони, то вікова структура пагонів куща залишатиметься збалансованою. Загалом, можна видаляти до 20% старих пагонів без негативного впливу на врожайність та продуктивність. Хоча загальна кількість ягід може зменшитися, це компенсується за рахунок збільшення їх розміру.

Особливості омолоджуючої обрізки

Для омолодження дорослого куща чорниці садової слід видаляти 1 або 2 старих пагони на кожні 5-6 молодших. У наступні роки, можна видаляти до 20% від загальної кількості старих пагонів, даючи можливість відростати новим молодим пагонам. З нових пагонів залишають по 2-3 найкращих, продовжуючи омолодження в наступні роки, поки кущ не стане більш продуктивним, з меншою загальною кількістю пагонів.

У старих насадженнях, які знаходяться в поганому стані, можна повністю зрізати всі пагони на рівні грунту. Це дозволить кущам відновитися, і збір ягід почнеться через три роки. Щоб цей метод омолодження був ефективним, після відростання нових пагонів потрібно вибрати по 6-10 найкращих енергійних пагонів з кожного куща, а решту видалити. Альтернативний спосіб омолодження старого насадження чорниці садової полягає у частковій літній обрізці після збору врожаю, поєднаній з вибірковою обрізкою кількох пагонів під час періоду спокою.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner