Чи зможе машина замінити людину в збірці лохини?
За останній час з'явилося дуже мало бажаючих заробляти збором ягід, причому така тенденція спостерігається не тільки в Україні, але і у всьому світі. Така нестача робочих рук призводить до величезних втрат врожаю лохини, який просто згниває. Тому для того, щоб уникнути таких проблем і допомогти розвитку голубиководства, аграрії запропонували засаджувати поля спеціальними сортами ягоди, адаптованої під машинну збірку.
Одним з таких сортів можна виділити, відносно новий – Оптімус. Він був запроваджений у 2017 році і це перший вид селекції флоридського університету, який підходить для збору спеціалізованими машинами. Правда навіть такий високорослий сорт голубики має свої особливості, тому потребує ще удосконалення. Також слід трохи поліпшити і машини, які призначаються для збірки.
Селекціонери і фахівці американського Університету Флориди, вивели кілька нових сортів лохини. В цьому їм дуже допоміг доцент кафедри селекції та генетики Патрісіо Муньос, з яким вчені вивели понад 21 сорту, зі своїми специфікаціями. З усіх найбільше виділяється сорт Оптімус – найбільш сорт придатний для механізованого збирання. Але це поки не вийдуть на світовий ринок два нових і кращих сорти – Магнус і Вейне, які запатентовані, але ліцензії отримають лише наприкінці 2018 року у Флориді.
На данный момент отсутствие рабочих рук для сборки голубики усложняет постепенное и эффективное развитие отрасли. Многие компании страдают и несут большие потери из-за этого, а также пропускают далеко вперед своих конкурентов со всего мира. Поэтому сорт Оптимус призван помочь исправить этот недостаток, так как очень хорошо подходит для машинной уборки. Голубика такого сорта прочная и плотная, не повреждается при падении, но в то же время она вкусная и сочная.
Доцент Патрисио Муньос также советует следовать таким принципам для развития селекции:
1. Прочность крепления спелых ягод голубики к кусту – очень спелые должны слабо прикрепляться, а незрелые наоборот;
2. Длина плодоножки должна быть повыше, так как позволяет голубике осыпаться не всей кучей, а по отдельности;
3. Вид растения лучше всего конусный – он облегчит работу машины и улучшит сбор;
4. Качество сбора – предполагается наличие очень малое количество поврежденных ягод, которые будут дольше храниться и не гнить;
5. Следует обеспечить равномерное созревание каждой ягоды, чтобы сделать сборку более оптимальной и избежать надобности возвращения к кустам;
6. Стан ягоди – сама лохина повинна бути більш щільною та стійкою до ударів і різноманітних пошкоджень.
Незважаючи на всі зусилля удосконалення селекції, належну увагу варто приділити також і оснащення спеціалізованих машин, які зараз не виділяються якістю та умовами для ефективної і правильної збірки.
Дополнительно необходимо продумать материалы исполнения бункера и возможность улучшения транспортерной ленты, чтобы голубика не падала и не подпрыгивала. С учетом всех этих показателей сборка голубики будет комфортной и достаточно качественной, без лишних затрат и привлечения больших ресурсов.