Захворювання і шкідники полуниці: причини, способи лікування, профілактика.
Полуниця – дуже популярна. Вона має прямі стеблинки від 15 до 40 сантиметрів, квітки великі від 2,5 сантиметрів, в суцвіттях їх від 5 до 12 штук. Її плоди – ягоди за формою, що нагадує конус. Зазвичай вони червоні, смачні, соковиті, погано транспортуються. Полуниця дуже часто «хворіє», а також її «люблять» шкідники.
Поширені хвороби полуниці
Чому в'яне полуниця
Буває, що полуниця в'яне із-за нестачі вологи. Для цього її потрібно багато поливати. Але іноді причина в кротів і медведках, які гризуть коріння полунички. Для боротьби з капустянками потрібно в лунку додати інсектицид. Але роблять це при посадці. А коли в процесі рослини полуниця в'яне, то потрібно в лунку на ділянці покласти кінський гній і насипати на нього землі.
Також в'янення полуниці трапляється через фузаріозного, фитоспорозного і вертицеллезному в'янення, гнилі.
Висихання полуниці
Сохне рослина з-за різноманітних хвороб: борошнистої роси, сірої гнилі, плямистості. Якщо на ділянці кілька хворих кущів, їх потрібно видалити і спалити. А якщо багато, то потрібно використовувати фунгіциди.
Якщо сохнуть ягоди, а листя немає, це означає, що є сіра гнивь. Для того, щоб уникнути проблем, потрібно обробляти полуницю у весняно-осінній період.
Гниття полуниці
Полуниця гниє, якщо її коріння захворіли гниллю. Іноді це відбувається від високої вологості, тісноти, поганої вентиляції. Потрібно видаляти хворі плоди, а також проводити мульчування.
Полуниця починає жовтіти
Причин багато. Наприклад:
- Недолік магнію, азоту. В цьому випадку потрібно вносити добрива.
- Неінфекційний хлороз – ділянку поливають теплою водою, додають добрива з залізом.
- Ксантоз –лікування не існує. Допомагає тільки профілактична обробка.
- Червоні листя полуниці - через септоріозу, а також із-за кислого грунту.
А якщо полуниця не цвіте з-за великої спеки, пізньої пересадки, а також якщо ви дали величезну кількість азотних добрив.
Плями на полуниці з'являються з-за хвороби септоріозу. Тоді червонуваті плями, листочки светленькие. Бура плямистість проявляє себе бурими плямами без контуру. Щоб не було цих захворювань потрібна профілактична обробка.
Для лікування використовують бордоську суміш, після того, як зібрали урожай і перед тим, як полуниця почне цвісти. Також потрібно завжди видаляти бур'яни.
Сіра гниль з'являється на ягідці. Вона здатна вбити урожай. Це спочатку невеликі цятки. А потім гине вся ягідка і навіть листя. При чорної гнилі ягідки стають чорними. Обов'язково потрібно профілактично обробляти полуницю.
Всю уражену полуницю потрібно викидати, ретельно полоти город. А восени весь ділянку слід обробити бордоською сумішшю.
Ще одним захворюванням є фузаріозне в'янення. При ньому спочатку починає гинути листочок, а потім і весь кущ. Кущик деякий час ще, ніби як зростає. Але він загине через 2 роки. Спочатку хвороби схильні більш старі кущі. А також ті, хто отримав багато азотних добрив.
Щоб хвороб не було, потрібно дотримуватися сівозміни. Також перед посадкою обробляти полуницю препаратом агат. Якщо є хвороби потрібно зрошувати кущі препаратами Ридоміл або Квадріс.
Основні шкідники суниці садової
Птахи
Птахи часто з'їдають урожай, псують його. Щоб позбутися від цього можна накрити полуницю сіткою. За допомогою нехитрих пристосувань розвісити по ділянці з полуницею новорічний дощик.
Слимаки
Слимаки можуть «вбити» полуницю за рік. Щоб цього не допустити по периметру ділянки треба зробити невелике поглиблення, в яке насипати тютюн, золу, перець. У темний час доби можна посипати на ділянці калійну сіль, суперфосфат, а через 40 хвилин після першого разу зробити ще одну обсипання.
Є препарати «Гроза», «Мета», але вони убувають слимаків тоді, коли потрапляють на них. Іноді допомагає мульчування плівкою.
Довгоносики
Ці маленькі жучки перегризають плодоніжку полуниці. Один жучок може вбити до 50 бутончиків. А далі виводитися нове покоління, яке їсть листочки і взагалі кущ. Приблизно за тиждень до того, як полуниця буде цвісти її потрібно обробити Корсаром, Метафосом або іншими препаратами. А навесні і восени можна використовувати Актеллік як профілактику.
Жуки
Суничний листоїд їсть листочки полуниць. Це – хрущ, який відкладає яйця, з яких з'являються личинки, які є ще більш небезпечними. Таких жуків потрібно знищувати механічно.
Личинки жука їдять коріння полунички. Щоб від них позбутися потрібно зробити розчин з цибулевої лушпиння. І цим настоєм поливати полуницю. Також можна їх знищувати механічно. А ще краще купити препарат Немабакт, який вбиває цих ненажер.
Кліщі
Кліщі їдять сік полуниці. Навесні потрібно обробляти полуницю метафосом, а також робити це потрібно і перед цвітінням. Увечері можна полити ділянку гарячим розчином марганцівки.
Але головне, перед посадкою опустити кущики на 15 хвилин у теплу воду. Це вб'є кліщів та інших паразитів.
Нематоды
Они очень маленькие, их нельзя увидеть. Но они очень плохо влияют на клубнику. Она становится вялой, листики скручиваются, выглядят плохо. Для лечения нужно обработать участок горячим раствором марганцовки или окунать рассаду в горячую воду.
Муравьи
Муравьи уничтожают клубнику, а также несут за собой тлю. Самый верный способ – ловушки с ядом. Через сутки может погибнуть все семейство муравейника.
Меры профилактики при выращивании клубники
Клубника может жить на одном месте не более 4-х лет. Весной удалите сорняки, снимите мульчу или верхний слой земли. Разрыхлите почву. Нужно удалить старые кусты, побеги, усики, посадить новые. Также следует внести удобрения и обработать участок около 4 раз в сезон.
Во время цветения нужно замульчировать участок с клубничкой. Обрабатывать клубнику от болезней нужно три – четыре раза за теплый сезон. Сначала это можно делать бордосской смесью. Перед цветением - любым фунгицидом, после цветения тоже.
Підгодовувати полуницю теж потрібно. Це слід робити на початку травня. Для цього розводять пташиний послід або нітроамофоску і поливають ділянку. Можна використовувати добрива Кеміра - універсал.
Після того, як урожай зібрали, потрібно використовувати калійно-фосфорні добрива. У серпні полуницю обприскують сечовиною, а також потрібно обприскування розчином бора 4 рази поспіль через 3-4 дні.
- Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.