Вирощуємо смородину на штамбі своїми руками
Розлогі кущі смородини займають занадто багато місця на ділянці, а відмовитися від вирощування це смачної ягоди неможливо. Громіздкі чагарники вимагають занадто багато уваги: обрізка, формування крони, обробка від комах і хвороб. Є відмінний спосіб спростити догляд за смородиною і зробити рослина більш компактним і це вирощування на штамбі.
Чим смородина на штамбі краще звичного чагарника
Штамбова смородина виглядає як маленьке деревце. Один міцні втеча з пишною верхівкою –кроною, де розташувалися ягоди і листя. При цьому ягода на штамбі цієї інший сорт смородини, а особливий підхід до вирощування.
Порівняно з класичним кущем смородини на штамбі має чимало переваг:
- Декоративність. Деревця має незвичайний вигляд, що його сміливо можна висадити уздовж доріжки. Яскрава верхівка з ягодами і листям стане окрасою двору.
- Компактність. Штамбірованная ягода займає мінімум місця. Висаджуються кущі щільніше.
- Просто збирати врожай. Щоб зібрати ягоди не доведеться нагинатися.
- Плоди високо над землею. Таким чином ягоди захищені від слимаків та мурах. А під час дощу плоди не будуть брудними або гнилими.
- Краща вентиляція. Кущі менше вразливі грибкам. Крону легко обробляти від паразитів.
- Покращує смак. Кущ краще освітлюється, а ягоди дозрівають на сонці будуть більш солодкими і великими.
- Збільшує врожайність. При малому кількість пагонів урожай може збільшитися.
- Тривалий термін плодоношення. Така смородина плодоносить довше ніж кущ.
- Легко доглядати. Рихлити ґрунт і видаляти бур'яни на порядок простіше.
Як бачимо, штамбова смородина - це не тільки красиво, але і вигідно. Специфічні кущики привернуть увагу на ділянці, поєднуючи плодову культуру і декор.
Які сорти підходять для вирощування смородини на штамбі
Вирощувати смородину на штамбі нескладно. Особливі навички не знадобляться, досить стежити за кущем і регулярно прибирати зайве, щоб рослина могла правильно формуватися. Для створення деревця можна взяти будь-який вид смородини: чорну, червону чи білу. В результаті ви отримаєте щедрий урожай, ягоди будуть солодкими і великими. Для штамба краще вибрати такі сорти:
- Титанія. Пізній сорт з великими ягодами, вагою до 3 грам. Ягоди кисло-солодкі. Кущ стійко переносить морози і не боїться хвороб. Кущі потужні і сильні.
- Скарб. Великі, солодкі чорні ягоди з тоненькою шкіркою. Кущі не бояться холоду. Стійкі до захворювань.
- Тисел. Ранній сорт сірчаної смородини. Ягоди великі, солодкі. Шкірка тонка. Рослина стійка до морозів і хвороб.
- Уайт Холандер. Морозостійкі, сильні кущі. Ягоди жовті солодкі з кислинкою. Діаметр ягід до 8 мм.
- Йонкер Ван Тетс. Морозостійкі кущі висотою до 1,7 метра з міцними гілками. Ягоди червоні, вагою до 1,5 грама. Солодкі з кислинкою.
- Імператорська жовта. Кращий сорт для штамбирования. Пагони міцні, швидко ростуть. Ягоди до 1 грама, золотисті. На смак солодкий з кислинкою. Ягоди дозрівають рано.
Щоб отримати штамб можна використовувати будь-який інший сорт смородини. Головне правильно сформувати кущ.
Самостійне формування штамби
Формувати кущ треба з самого початку. Є два варіанти отримання штамбированного рослини:
1. На своих корнях. Для этого понадобится крепкий саженец, с прямым и сильным побегом. Он и будет основой будущего деревца. Далее действуют так:
побег прищипывают когда он вырастет на 80-100 см, чтобы остановить рост
для формирования деревца оставляют 3-4 верхние почки, все что ниже удаляется
новые побеги при длине 10-12 см прищипывают
все новообразованные ответвления снова прищипывают на 3 листике..
Каждый год у куста обстригают лишнюю поросль на штамбе и возле корня. Если требуется, то крону прореживают.
2. На подвое. Смородиновое деревце можно вырастить с помощью прививки. Роль подвоя выполняет сильнорослый сорт. Чтобы правильно сформировать подвой необходимо:
оставить один пряморастущий мощный побег, все остальное удаляют. минимальная высота побега – 80 см
на подвой прививают зрелый черенок любого сорта, стойко переносящего зтму. Оптимальная толщина 0,5 см, длина – 3-4 почик
с подвоя убираются все почки, а черенок прививаются путём копулировки
побеги, появляющиеся на привое, прищипывают при длине 10 см. Таким образом формируется крона.
Важно вовремя удалять все лишние поросли и следить за здоровьем деревца. Чтобы саженец был крепким необходимо устанавливать опору.
Смородина на штамбе – неотъемлемый полезный декор на даче. Деревце отлично впишется в любой двор, а усыпанная крупными сладкими ягодами крона привлечёт внимание и порадует. Так же рекомендуем Вам посмотреть полный каталог саженцев смородины.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.