Продавець Кліома Сервіс™ - розплідник ягідних рослин розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4415 відгуків
Вільна дата відправки: 15.10.2024 Встигніть замовити!Каталог
+380 (44) 334-40-25
+380 (98) 955-35-36
+380 (50) 168-14-08
+380 (63) 925-23-45
вул. Шкільна (Офіс), Забрати замовлення можна лише на розсаднику с. Борохів (мітка на карті "Розсадник Кліома Сервіс")", Ківерці, Україна
Кліома Сервіс™
Залишити відгук

Особливості вирощування ірги. Як правильно посадити іргу на ділянці

Особливості вирощування ірги. Як правильно посадити іргу на ділянці

Ірга, також знайома під назвою коринка – компактне деревце, яке часто можна побачити на присадибних ділянках та в дикій природі на околицях лісу, скелях і навіть у тундрі. Існує всього близько 25 видів ірги, але окультурено всього близько 10 видів, їх вирощують в якості декору на ділянці і звичайно ж, щоб поласувати солодкими ягодами.

Що таке ірга та основні характеристики рослини

Кущики ірги мають дуже привабливий вигляд. Навесні деревце покривається пухнастим біло-сріблястим інеєм, який змінюється квітками. Дерево густо покривається білими або рожевими суцвіттями. Листя деревця зелені або оливкові з легким рожевим відтінком. Коли квітки обсиплються, ніщо не відволікає від привабливого куща з сіро-коричневою корою з рожевим відтінком і яскравих листя аж до періоду плодоношення.

З початком плодоношення на кущику з'являються білі ягоди з рожевим рум'янцем з сонячної сторони. Але поступово їх забарвлення змінюється на темний аж до червоно-фіолетового, соковиті, солодкі. Якщо вчасно не зібрати урожай, то їм точно поласують птиці. Осінь розфарбовує листя ірги всією палітрою фарб– від яскраво-жовтого до червоно-рожевого і навіть червоного кольору з пурпуровими смужками на тлі рідкісних зелених листя.

Особливості вирощування її в саду. Опис та фото

Ірга не тільки декоративне деревце, ця рослина швидко росте, не боїться посухи і холоду, рясно цвіте і плодоносить. Цю рослину використовують як підщепу для карликових сортів груш і яблунь. Кущ зростає протягом 6-7 десятиліть. Потроху стебла куща перетворюються у потужні стовбури. Окремі деревця ірги можуть виростати на 8 метрів. А ще, коринка відмінний медонос.

Єдиний недолік цієї ягоди – занадто потужна коренева поросль. Але насправді цей недолік з лишком перекривають позитивні якості ірги. Читайте далі, щоб дізнатися про особливості догляду за иргой і корисних властивостях цієї дивовижної ягоди.

Правильна посадка ірги

Саджанці ягоди висаджують на сонячному ділянці, щоб пагони могли тягнутися до сонця і давали щедрий урожай. Ірга невибаглива, але грунт все одно треба збагачувати поживними речовинами, інакше кущ почне розвивати кореневу систему, щоб дістати корисні речовини. Якщо коріння будуть мати доступ до поживних речовин, на кущі буде набагато більше ягід і листя, а сама ірга буде рости набагато швидше.

Рівень кислотності неважливий. Але слід враховувати, що коріння деревця мінімум 2-3 метри, так що не рекомендується висаджувати її на ділянках, де грунтові води високо, так як ірга загине від надлишку вологи. Щоб висадити іргу восени, необхідно почати підготовку до весни, тобто очищати ділянку від бур'янів, а перед посадкою удобрити калієм і фосфором. Перекопувати ділянку треба на глибину до 15 див.

Особливості посадки

Тут все досить просто. Саджанець може бути одно-дворічних. Якщо планується висадка відразу декількох саджанців, то розміщують як шашки на дошці. Ідеальне відстань між кущами не менше 1 метра в усіх напрямках.

Висаджувати іргу рекомендують, як і інші ягідні кущі:

  • з ями виймається грунт
  • до нього додають пісок і компост
  • дно ями всипають перегноєм і добривами, але так щоб утворити невеликий горбок, поверх якого зручно розправляться коріння нашого саджанця
  • в яму висипають грунт, який був витягнутий з неї
  • кореневу шийку залишають на поверхні
  • після поливають 1-2 відрами води
  • коли грунт просяде, необхідно досипати ще ґрунту, щоб вирівняти ділянку.

Ґрунт біля дерева необхідно мульчувати, а наземну частину саджанця обрізають до 15 см, на пагонах повинно залишитися не більше 4-5 бруньок.

Догляд і посадка саджанців ірги в саду

Догляд за иргой

Коринка дуже невибаглива. Після висадки саджанців про ягоду можна забути аж до збору врожаю, якщо ви бажаєте збільшити урожай, мінімальна увага все ж потрібно.

Полив ірги

Досить поливати висаджені саджанці ірги 1-2 рази в тиждень. Далі рослина потребує полив тільки в періоди посухи, оскільки довге коріння сягають підземних вод. Полив можна проводити тільки ввечері, коли сонячна активність падає. Рекомендується використовувати шланг з розпилювачем, щоб не тільки полити деревце, а і змити пил.

Добриво ірги

Коли дерево буде 4-5 років, його щорічно треба підживлювати рослину. Коло діаметром 0,5 метра навколо стовбура не чіпають, іншу територію знадобиться перекопати 15 див. В процесі прикопують перегній з фосфатними і калійними добривами. З квітня по серпень іргу можна подживлять рідкими органічними добривами. Для цього в воді розчиняють 0,5 кг курячого посліду і вливають під кущ. Вносити органіку треба зволожений грунт, ідеально після дощу або поливу.

Пересадка ірги правильно

Дорослу рослину пересаджувати складно, так як коренева система добре розвинена. Краще заздалегідь обміркувати де висадити іргу, але якщо без пересадки не обійтися, слід враховувати, що у куща середнього віку довжина коренів сягає 200 см, як і ширина, на яку вони розходяться. Для пересадки 6-8 річного дерева необхідно викопати яму глибиною 0,7 метра і розмірами 1,3 1,3 метра. Придаткові коріння можна видалити, дерево швидко відростить їх після того, як приживеться. Кущ викопують з грудкою землі і поміщають на нове місце. Після пересадки дерево знадобиться поливати хоча б 3 рази на тиждень.

Підготовка до зимівлі

Коли ягоди зібрані іргу проріджують, удобрюють і проводять санітарну обрізку, а опале листя прибирають з під деревця. Це все що треба для підготовки ягоди до зими. Зимове укриття робити не треба, рослина відмінно зимує, ірга н боїться навіть 40-градусых морозів.

Як правильно робити обрізку кущів ірги

Виконуємо правильну обрізку ірги

Високорослі сорти ірги обрізати не треба, в цьому немає сенсу. Єдине що може знадобиться, це обрізка з метою стимуляції зростання вшир. Якщо цього не зробити, то зібрати врожай не допоможе навіть драбина. Низькорослі сорти обрізують щорічно, це допоможе омолоджувати дерево без впливу на врожайність. Є ряд правил з обрізку ірги, а саме:

  • дерево висаджують тільки на сонячному ділянці. щоб світ мав всі гілки
  • обрізати краще тільки низькорослі сорти ірги, тому що коли високорослий кущ виросте, ви не зможете його обрізати навіть з драбиною
  • обрізають іргу на другий рік, краще ранньою весною, коли рух соку не почалося.

Особливості виконання

Перші 2-3 роки обрізають всі крім нульових пагонів і найсильніших паростків. Коли ірга буде мати кілька стовбурів, кожен рік треба видаляти 2 найстаріші стовбура. Це дасть можливість омолоджувати дерево без впливу на урожай.

В майбутньому знадобиться обрізка бічних гілок, щоб дерево росло вшир, а не у висоту Якщо цього не робити, висота дерева будуть досягати навіть 9 метрів, так що збирати врожай будуть птиці. Зрізи на дорослому дереві обов'язково обробляються садовим варом. Молоді кущі при зрізі тонких гілок можна не обробляти. Обрізка не тільки сприяє зростанню, а й дозволяє очистити кущ від гілок, які заважають нормальному росту.

Корисні властивості ягід ірги для людини і здоров'я

Корисні властивості ірги та протипоказання

У ірге міститься маса корисних речовин:

  • вітаміни С, Р, А, групи В
  • мікроелементи: мідь, кобальт, магній, калій
  • пектини, флавоноли, каротин, яблучну кислоту
  • багаті клітковиною моно - і дисахаридами.

Ягоди є сильними антиоксидантами, вони допомагають боротися з простудними і інфекційними захворюваннями, уповільнюють розвиток хвороби Альцгеймера. Наявність каротиноїдів дозволяє попередити катаракту, курячу сліпоту і покращують зір. Пектини дозволяють знизити рівень холестерину в крові, виводять радіонукліди, токсини і солі важких металів.

Сік ягід ірги володіє протизапальним ефектом, допомагає лікувати коліти і ентероколіти. Плоди ірги надають заспокійливий ефект, знижують нервову напругу. Коринку використовують в комплексному лікуванні цукрового діабету. Відваром кори полощуть рот, а кашку з листя прикладають до язвочкам.

Іргу не можна вживати людям, які страждають на гіпотонію або в разі непереносимості. Не можна їсти іргу водіям перед тим як сісти за кермо, так як ягода має сильний седативний ефект.

Інші статті
  • Природні ліки з алое
    Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
  • Малино-полуниця: що це таке та як вирощувати цікавинку?
    Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner