Рекомендації для захисту рослин в морозну зиму без снігу
Тріскучі морози і повна відсутність снігу – така зима справжній кошмар садівника. Адже шкоду завдану деревам і чагарникам може виявитися непоправною. Тому, досвідчені садівники готуються до подібного погодного заздалегідь сценарієм.
Як сад готується до зими
Рослини, протягом осені, самі, потихеньку налаштовуються на зимівлю. Адже температура знижується поступово, і дає час саду підготуватися до стану спокою. Дерева і чагарники потроху загартовуються, і досягають необхідного рівня морозостійкості.
Так що, різке зниження температури в кінці листопада – початку грудня не зашкодить рослинам в кліматичних зонах з добре вираженими сезонами.
Все перераховане вище стосується наземної частини рослин.
Зовсім інша справа – коренева система. У неї немає періоду спокою, коріння не загартовуються, мають низьку морозостійкість. Якщо крона плодових дерев переносить зниження температурного режиму до -35 – 40 ℃, то коріння підмерзають вже при -10 – 15℃. При цьому, чим глибше розташовані коріння, тим менше їх морозостійкість. Якщо в орному шарі коренева система витримує – 10 – 15 ℃, то корені на глибині 40 – 50 см, всього лише -5 -7 ℃.
Якщо немає снігу, ґрунт промерзає сильніше і глибше. При температурі повітря -16 ℃, вона становитиме -10 ℃ на глибині 40 див. Багато залежить від вологості повітря і складу грунту. Піщані та супіщані ґрунти промерзають швидше, багаті органікою, пухкі грунту – повільніше. Але, не засніжені грунти можуть промерзнути на глибину понад 70 див.
Дерево з вимерзлої кореневою системою, може почати цвітіння, але потім сохне і повністю зникає, здавалося б, без будь-яких причин. Якщо коріння пошкоджені слабо, то дерево погано росте і скидає зав'язі.
Щоб не допустити підмерзання коренів, необхідно вчасно подбати про укритті саду. Це можуть бути як елементарні матеріали - земля або торф, так і спеціальні пристосування.
При виборі способу захисту враховується сорт рослини, його вік, ступінь морозостійкості. Що стосується чагарників, відразу зазначимо, різні «одежинки» можуть захистити від сонячних опіків, але не від морозу. Зберегти виділяється грунтом тепло можливо лише при використанні пухких матеріалів з низькою теплопровідністю.
Підгортання рослин для захисту від заморозків
Найпоширеніша методика – підгортання. Щоб захистити кореневу систему від вимерзання, достатньо засипати основу куща шаром пухкої землі в 10 – 15 см. Так захищають як ягідні, так і декоративні кущі, наприклад: клематиси, примули, півонії, іриси.
Але при певних кліматичних умовах, підгортання може принести більше шкоди, ніж користі. В умовах континентального клімату, підгортання необхідно проводити тільки після промерзання грунту.
При нестійкій вологості і регулярних відлизі, не рекомендується підгортати рослини треба спочатку піском, і потім насипати землю. Підгортання застосовують тільки до чагарниках. У дерев такий спосіб збереження тепла, провокує перезволоження і пошкодження кори.
Як і чим мульчувати рослини
Мульчування крихкими матеріалами — тирса, листя, торф, перегній – значно підвищує шанси кореневої системи вдало пережити зиму. Воно застосовне до будь багаторічним рослинам – від зимового часнику і цибулинних - до дерев.
Чагарники
У квітучих багаторічників – астильба, волжанка, зрізають надземну частину, і вкривають кореневу шийку. Як мульчу для цибулинних, застосовують зрізані сухі суцвіття гортензії.
Для мульчування беруть опале листя з дерев, у яких великі листя, вони не сильно злежуються і виступають найкращим захистом від промерзання грунту. Можна використовувати листя клена, каштана, ясена.
Дерева
Мульчування дерев обов'язково проводять, якщо пристовбурові круги не заросли травою. Насипте будь-який матеріал по всьому діаметру крони шаром 10 – 12 см, відступивши безпосередньо від стовбура на 5 – 10 см. Це вбереже стовбур від подпревания при можливих відлигах.
Вирівняйте грунт у пристовбурних колах дерев. І облаштуйте водовідвідні канавки, щоб уникнути появи воронок з талою водою, які взимку можуть принести шкоду стовбура дерева. Лід пошкоджує кору і залишає ранки на стовбурі, які можуть стати джерелом різних захворювань. Такі заходи не потрібні, якщо дерева ростуть на височинах.
Вкриваємо суницю.
Найбільш сприйнятлива до вимерзання суниця. Ні в якому разі не зрізайте зелене листя, вони захистять нирки і коріння від перших заморозків. Окучьте суничні кущі до серденька, і замульчуйте кущі. Можна використовувати ялинові гілки для спорудження каркасу над кущами, а зверху все засипати шаром листя, і ще раз вкрити гілками, захистивши від вітру.
Читайте також статтю: Перша обробка саду навесні. Проводимо профілактичну обробку рослин
Теплолюбні декоративні рослини.
Ліани, які цвітуть на торішніх пагонах, знімають з опор і укладають на основу – руберойд чи дошки. Це ізолює втечі від землі. Зверху насипають опале листя.
Теплолюбні квітучі рослини – плетисті троянди, гортензії, потребують спеціальних укриттях. Ще до заморозків пагони акуратно нахиляють до землі. Грунт повинен бути чистим і сухим, а пагони очищені від листя. Потім загортають, або пристовбурні кола мульчують.
Над рослинами споруджують каркас з металевих або пластикових дуг, або дерев'яного короба. Зверху вкривають нетканим матеріалом у кілька шарів. Можна використовувати руберойд, полікарбонат, тканина, так щоб рослини не стикалися з укривним матеріалом.
Такого укриття достатньо для малосніжною зими. Якщо обіцяють холодну та абсолютно безсніжну зиму, потрібна додаткова захист. Можна взяти стружку, листя, тирсу засипати ними рослини під каркасом і накрити утеплювачем. Потім вологонепроникний шар. Закріпіть укривний матеріал. Щоб рослини не подпревали, залишайте отвори для провітрювання. Каталог агроволокна можна подивитися тут
Коренева система – та частина рослини, яку треба захистити взимку в першу чергу. Саме від її стану залежить стан наземної частини будь-якої рослини. Прислухайтеся до наших рекомендацій, і тоді навіть саму холодну зиму без єдиної сніжинки ваш сад перенесе з мінімальними втратами.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.