Вертикальні грядки та їх переваги для вирощування рослин
Більшість людей зараз дуже б хотіли вирощувати овочі і фрукти, але не мають вільного місця. Наприклад, є невеликий балкон чи подвір’я, проте землі там немає, територія обмежена. В такому випадку справжніми помічниками стануть вертикальні грядки. Вони мають чудовий вигляд, можуть бути декоруванням території. І разом з тим саме вони допомагають виростити екологічно чисті продукти, навіть якщо площа обмежена.
Через те, що землі мало, люди вирішили, що можна використовувати висоту. І там, по суті, немає ніяких обмежень. Адже якщо гарно все продумати, то можна створити навіть грядки у кілька поверхів. Це буде мати прекрасний зовнішній вигляд.
Яким способом можна побудувати вертикальні грядки?
Є декілька можливостей побудувати грядки такого виду. Найпоширенішим способом є використання звичайного ґрунту. Адже це найбільш доступний спосіб організувати подібний «город». Вертикальні грядки можна поділити на:
- підвісні;
- стоячі.
Аби грядки були безпечні і ефективні, варто розрахувати все до дрібниць. Бо ж потрібно зробити все, аби грядки витримали силу ґрунту.
Підвісні грядки бувають горизонтальними і вертикальними. Аби зробити горизонтальні, варто використати пластикові труби, плівку, пляшки. Вони мають витримати спеціальні ємкості, де є земля. Вертикальні доволі міцні, їх закріплюють над землею. Для цього використовують хороші пластикові матеріали. Каркас для таких грядок не потрібно створювати. Інколи використовують ящики чи шини, що ставлять один на одного.
Вертикальні грядки інколи виготовляються з пластикових труб, діжок. Там зелень проростає крізь спеціальні отвори у стінці. Крім того є дренаж у дні. А ще господарі роблять все можливе, аби не пошкодити рослини під час росту.
Якщо вертикальна грядка має закриту землю, то варто використати краплинне зрошення. Для цього можна застосувати невелику трубу, яку реально перфорувати і закрити з однієї сторони.
Те, якою буде Ваша вертикальна грядка, залежить лише від фантазії. Адже можна використати різні матеріали, форми. Велику роль відіграють і потреби садівника. Зазвичай вирощують таким способом салати, пряні трави, суницю, квіти.
У чому позитивні сторони роботи з вертикальними грядками?
Такі грядки – це прекрасний спосіб вирощувати овочі та трави будь-де. Якщо хочете отримати ранній врожай, то просто встановіть їх у теплиці. Крім того, цей спосіб вирощування це:
- значна економія місця. Адже використати такі грядки можна на балконі, веранді, лоджії, подвір’ї;
- доглядати за ними просто і приємно. Тим паче, не потрібно нахилятися;
- крім практичної цілі є ще й естетична. Адже грядки виглядають надзвичайно гарно, навіть шикарно, можуть прикрасити будь-яке місце;
- гризуни, шкідники менше пошкоджують рослини;
- зелень, ягоди, трави не контактують з землею, тому немає ризику грибкових захворювань;
- грядки можуть виконувати декоративну функцію. Наприклад, прикрити щось ннеестетичне;
- урожай дозріває набагато швидше, ніж в інших випадках.
Але варто пам’ятати, що не всі рослини можна вирощувати таким способом. Наприклад, можна садити цибулю, горох, салати, зелень, суницю, огірки. Варто не забувати, що плоди мають бути легкі, а коренева система неглибока.
Звісно, не лишайте без нагляду такі грядки. Адже вони просто пересохнуть і врожаю не буде. Не забувайте й про регулярне підживлення, бо ж ґрунт дуже швидко виснажується. У холодну пору такі грядки переносять у тепле місце. Або ж варто садити рослини-однорічники.
Вертикальні грядки – це хороша альтернатива великому городу. Адже це і красиво, і корисно.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.