Хвороби винограду та як захистити рослину від них?
Виноград прекрасно себе почуває на території Україні. Його кущі не замерзають і дають хороший урожай. Ягоди винограду смачні, з них можна робити домашнє натуральне вино.
Звісно, виноград хворіє. Чому так буває? Зазвичай, це відбувається через несприятливі погодні умови, використання агротехніки. Грибкові та різні вірусні хвороби інколи не лише лишають господаря без урожаю, а й нищать кущі. Тому варто знати, як захистити виноград від захворювань.
Популярні грибкові захворювання винограду
Захворіти виноград може через уражений інвентар, шкідників, вітер. Не треба думати, що виноград не захворіє. Краще провести профілактику.
Мілдью
Це несправжня борошниста роса. Також ще її називають переноспороз. Якщо хвороба лише проявилась, то варто відразу вживати заходи. Інакше загине не лише урожай, а й вся рослина. Деякі садоводи не лікують виноград при даному захворюванні і думають, що вона сама мине. Але це не так.
Дана хвороба прибула з Північної Америки в кінці позаминулого століття. Вона може проявитися на різних частинах винограду. На верхній стороні листка з’являються жовті плями. На нижній частинці листочка є білі плями. Хвороба може потрапити на виноград весною, коли інтенсивно йдуть дощі. Для цієї хвороби потрібна волога. Згодом вражаються пагони, ягоди.
Листя сохне, опадає, пагони засихають, ягоди стають зморщеними, шкіряними. Найбільш сприятливою є температура від 10 до 30 градусів. якщо температура нижче або вище, то захворювання не може розвиватися.
Для профілактики весною варто уважно дивитися на виноград чи не з’явилися ознаки хвороби.
Сіра гниль
Цією хворобою можуть хворіти не лише виноград, а й інші культури. Зазвичай починають хворіти саме ягоди. Але інколи захворювання перекидається і на інші частини винограду.
Збудник цієї хвороби зимує всередині кори або пагонів. А коли стає тепло, то він починає розвиватися. Якщо температура піднімається до 1 градуса? nо для розвитку хвороби треба до 2 діб. Якщо температура 18-24 градуси, то хвороба може розвинутись за 2 години. Але якщо температура вище 27 градусів, то хвороба майже не розвивається.
Крім того для розвитку хвороби потрібно багато вологи. При мокрій погоді гроно може поступово перетворюватись на кашку, яка має сірий наліт. Якщо гроно дуже щільне, то хвороба поширюється швидко. При доторку, з’являється пил. Плоди стають бурі, зморшкуваті. Така хвороба може вразити до 70% врожаю. На початку хвороби плями жовті, а тоді синьо-бурі. Хвороба за 4 дні може знищити все гроно. Найбільш вразливими є ті ягоди, що ростуть із зовнішньої сторони грона. Якщо ягоди опадають, то лишаються на землі і грибок зберігається до наступного сезону.
Хвороба може активно розвиватися, якщо була спека, а тоді почалися дощі або навпаки.
Оїдіум
Ця хвороба відома ще під назвою борошниста роса. Зазвичай страждає молода частина лози. Ягоди, що вражені хворобою, вже не можна вживати в їжу і робити з них вино.
Хвороба найкраще розвивається, коли погода суха, температура більше 29 градусів. Особливо, якщо зима була дуже морозна. Листки, що заражені хворобою, мають специфічне борошнисте покриття з зовнішньої сторони листочка. Листя може скручуватись, опадати. Якщо ураження хворобою дуже сильне, то лоза взагалі припиняє рости.
Грона можуть засихати, ягоди всихати. Крім того урожай може гнити, лопати.
Як вибрати сорт винограду, стійкий до хвороб?
Аби захистити виноград від захворювань, можна підібрати той сорт, який буде стійким до різних недуг. А також варто підбирати ті види рослини, які підходять до конкретного регіону.
- Анжеліка – дозріває рано. Це гібридний сорт. Має великі грона і ягоди. Вага грона може мати навіть 2 кг. Дуже стійкий до різноманітних грибкових захворювань.
- Одіссей – цей вид дозріває за 100 днів. Грона мають вагу близько 700 грам. Стійкий до сірої гнилі, борошнистої роси. Ягоди смачні, мають аромат мускату. Ягідки рожеві. ·
- Байконур – дозріває в перших числах серпня. Грона великі. Ягоди мають продовгувату форму. Ягоди фіолетові, смак приємний. Стійкий до хвороб.
- Супер екстра – починає дозрівати в серпні, а закінчує у вересні. Грона мають середню щільність. Колір ягід білий. Смак свіжий і приємний. Підходить для виготовлення вин. Стійкий до хвороб.
Якими препаратами захистити виноград?
Якщо вже з’явились ознаки хвороби, то варто використовувати різноманітні препарати. Але також можна застосовувати їх і для профілактики.
Ридоміл Голд
Застосовується проти мілдью. Він захищає пагони і ягоди. Його можна застосовувати на початку хвороби. Захищає 2 тижні. Після використання треба почекати 25 днів, тоді можна використовувати виноград. Він не небезпечний для птахів і бджіл. В 10 літрах води розчиняють 50 мл. препарату. Для одного куща потрібно 2 літри рідини.
Світч
Захищає від сірої гнилі. Його можна застосовувати на різних етапах розвитку грибкового захворювання. Якщо обробити препаратом, то плоди краще буде зберігати і транспортувати. Захисна дія триває 12 днів, а лікувальна 2 дні. Препарат безпечний для тварин, бджіл, людей. Після обробки треба почекати 20 днів, тоді використовувати виноград.
Одну упаковку потрібно розвести у 5 літрах води. На один кущ треба приблизно 2 літри рідини.
Хорус
Це комплексний препарат. Після того як обробили виноград цим препаратом, він краще зберігається. Дуже добре допомагає від гнилі. Може застовуватись навіть при низьких температурах.
За сезон можна обробляти ним виноград приблизно три рази. 6 грам препарату варто розчинити у 5 літрах води. Лікувальна дія 2 дні, а захисна 12 днів.
Як захистити виноград від хвороб?
Щоб виноград був захищений від хвороб, варто застосовувати агротехнічні заходи:
- Потрібно правильно підібрати вид винограду. Він має відповідати клімату території.
- Розсадити рослини не надто густо. Їм потрібне повітря. · Купувати саджанці треба лише у спеціальних місцях, а не з рук.
- Варто сформувати систему опор правильно.
- Також потрібно доглядати за рослинами, робити обрізку, обробляти засобами.
- Зрізати уражені частини винограду. Їх варто утилізувати.
Можна також використовувати народні засоби захисту винограду. Обробляти виноград такими методами треба часто, приблизно раз на 10 днів. Якщо рослина вже заражена, то такий спосіб неефективний.
Можна взяти піввідра лушпиння з цибулі. Далі кип’ятити його 20 хвилин. Тоді настояти цілу добу. Потім варто долити води аби було повне відро. Тоді додають до розчину столову ложку меду. Розчином можна обприскати кущі винограду як до цвітіння, так і після.
Старе сіно настоюють у воді протягом 10 днів. Потім цим розчином обприскують виноград.
Виноград може дати хороший урожай і не хворіти, якщо за ним правильно доглядати. Це просто і легко.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.