Чи потрібно перекопувати город восени?
Восени, після того, як з городу зібрали всі овочі, постає питання: перекопувати землю, чи відкласти цю роботу до весни? Багато хто впевнений, що перекопування необхідне, інші ж вважають це зайвою роботою, на яку не хочеться витрачати сили. Насправді, однозначної відповіді тут немає. Перекопування може мати як переваги, так і недоліки. Все залежить від особливостей грунту та інших моментів.
Перекопування городу восени: аргументи “за”
Перекопуючи город восени, ви отримуєте чимало плюсів.
- Грунт стає пухким і мʼякшим. Взимку через велику кількість вологи земля часто стає “забитою”, і перекопування дозволяє цього уникнути. Окрім того, навесні пухкий грунт швидше прогрівається. Отже, все що ви посадите у нього, виросте швидше.
- Насіння бурʼянів отримує набагато менше шансів прорости навесні, адже воно опиняється занадто глибоко під шаром грунту, або ж на поверхні, де швидше за все замерзає. Таким чином, на наступний рік ваші грядки будуть “чистішими” і ви будете витрачати менше сил та часу на боротьбу із осотом. вівсюгом, лободою, щирицею та ін.
- У землі залишиться набагато менше шкідників. Узимку їх личинки знаходяться під землею, а завдяки перекопуванню вони опиняються на поверхні, де їм загрожує холод.
- Під час перекопування можна внести в грунт цілий ряд добрив, як органічних, так і мінеральних. Вони збагачують землю, при необхідності роблять менш кислою, та, як результат — більш плодючою.
Перекопування городу восени: аргументи “проти”
Незважаючи на те, що перекопування городу виглядає дуже корисним, деякі аграрії радять відмовитись від процедури восени. На їхню думку, достатньо буде провести цю роботу навесні. Головним аргументом таких експертів є те, що грунт — це дуже складна система із своїм мікросвітом. У землі є чимало бактерій, в тому числі і корисних. Перекопування порушує цей баланс, і не дозволяє грунту повноцінно відновитись.
Крім того, під час перекопування грунту, його верхній шар, який і є найбільш родючим, опиняється знизу. Ризики підвищуються у тому випадку, коли застосована неправильна техніка копання. Тому цілком ймовірно, що внаслідок такої процедури можуть виникнути проблеми з врожайністю на наступний рік.
Додаткове перекопування городу після збору врожаю — це також велике фізичне навантаження, особливо якщо ви робите цю процедуру власноруч. Болі у спині, в руках і ногах — розповсюдженні скарги, які додають ще один бал на користь того, щоб не копати город восени.
Копати чи не копати? Корисні поради для досвідчених господарів
Оцінивши всі плюси і мінуси осіннього перекопування городу, кожен господар може прийняти для себе рішення, потрібна йому така процедура чи ні. Проте варто прислухатись і до думок досвідчених експертів. Вони радять звертати увагу перш за все на те, яким є грунт на вашому городі. Якщо він важкий, містить в собі високий відсоток глини, тоді перекопування буде корисним. У випадку, якщо земля, навпаки суха, легка з великим вмістом піску, від цієї процедури рекомендовано відмовитись.
Також вагому роль відіграє клімат регіону. Чим частіше йдуть дощі, сніги, відзначається високий рівень вологості, тим ймовірніше, що восени город потрібно перекопати. В іншому випадку він стає важким і “забитим” та через це малопридатним для вирощування більшості городніх культур.
Якщо ж ви таки вирішили перекопати город, то найкраще зробити це в кінці жовтня — на початку листопада. До цього часу потрібно прибрати з ділянки всі культури, включаючи різноманітні рослинні рештки.
Під час перекопування важливо враховувати його глибину. А вона в свою чергу залежить від того, які овочі ви плануєте садити в наступному році. Якщо це картопля, диня, буряк, морква та інші коренеплоди, то глибина повинна становити не менше 25 см. Якщо ж помідори, перець, бобові, редска, то вистачить 5-10 см.
Перекопуючи город, старайтесь не перевертати пласти землі, а просто класти їх поруч. Так ви збережете плодючий грунт у потрібному місці. Якщо ж вам трапляються корені бурʼянів, то обовʼязково витягніть їх та приберіть з ділянки.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.