Що робити з опалим листям в саду та на дачі?
Опале листя — це, напевно, головний та найбільш впізнаваний атрибут осені. І якщо в місті він викликає у людей лише захват та приємні емоції, то власники дачі чи будинку із садом мають з ним чималий клопіт. Однак, якщо знати деякі секрети, то від опалого листя восени можна отримати не головний біль, а певну вигоду для свого господарства.
Збирати чи ні?
Суперечки про те, чи потрібно збирати восени опале листя, точаться й до сьогодні. Противники цієї процедури вважають її абсолютно непотрібною і навіть шкідливою. На їхню думку листя захищає дерева від морозу, а перегниваючи, покращує структуру і вміст грунту. Однак більшість людей все ж таки вирішують прибирати листя. Пояснюють вони це тим, що листя — чудове середовище зимівлі для шкідників та збудників різноманітних захворювань. Тому, щоб зменшити ризики зараження на наступний рік, його потрібно старанно прибрати.
Перегній із опалого листя
Листяний перегній за рівнем свої корисних властивостей цілком може конкурувати із коровʼячим гноєм. Він містить багато азоту, фосфату, тому чудово покращує якості грунту. Його приготування теж доволі просте та не вимагає багато часу чи ресурсів. Потрібно просто зібрати листя та утрамбувати його в якійсь ємності. Це може бути ящик або й звичайні мішки із поліетилену. Листя щільно напихають у мішок, після чого його вміст поливають водою, завʼязують мішок та роблять у ньому кілька проколів. Уже на наступну весну такий перегній буде готовим до використання. З його допомогою можна удобрювати грядки, використовувати при посадці плодових дерев та кущів.
Для створення перегною можна використовувати не тільки листя плодових дерев. Якщо поруч із вами росте ліс чи просто є невелика лісосмуга, то ви можете навідатись і туди. Однак памʼятайте, що найкраще для перегною підходить листя вільхи, а також берези та клену. А от листя дуба та осики перегниває погано, тому його краще не брати.
Мульчування опалим листям
Мокре опале листя — це чудовий природний, а головне безкоштовний, матеріал для мульчування. Воно є прихистком для дощових червʼяків, які покращують структуру грунту. Окрім того, листя пригнічує ріст бурʼянів, насичує землю корисними речовини і попереджає їх вимивання. Для проведення мульчування достатньо просто розкласти шар листя на грядках. Навесні листя можна зібрати або ж перекопати город разом із ним.
Опале листя як утеплюючий матеріал
Сухе листя прекрасно утримує тепло. Саме тому його можно використовувати в якості теплоізоляційного матеріалу. Ним накривають троянди, гортензії та інші багаторічні квіти. Також за допомогою опалого листя можна утеплити на зиму різноманітні теплолюбні кущі та чагарники.
Компост з листя
Якщо у вас на у дворі є компостна яма або інша ємність для компосту, ви можете також додавати туди опале листя. Разом з іншими харчовими відходами та травою воно чудового перегниває, та в майбутньому може використовуватись у якості натурального та безкоштовного добрива для вашого городу.
Чому листя не можна спалювати?
Ще якихось 10-20 років тому назад сухе листя восени у селах масово спалювали. Проте, на щастя, сьогодні це роблять все рідше. Палити листя заборонено законодавством. Воно вкрай негативно впливає на здоров'я, а саме — подразнює дихальні шляхи та провокує захворювання дихальної системи. Також при його згорянні у повітря потрапляють канцерогени, які є однією з причин розвитку раку.
Опале листя — це цінна сировина. Спалюючи його, люди не тільки шкодять собі та оточуючим, але позбавляють себе багатьох можливостей. Тому найкраще використати його з користю для себе та для свого городу.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.