Кісткове борошно у якості добрива: особливості використання
Натуральні види добрив доволі популярні. Мова йде передусім про гній, компост, торф, золу та ін. Вони доволі розповсюджені та знайомі кожному. Проте є натуральні добрива, які не такі відомі, проте не менш корисні. Чудовий приклад — це кісткове борошно, або, як його ще називають — фосфоазотин. У певний час воно використовувалось дуже активно, і сьогодні повертається на наші городи та сади для того, щоб покращити ріст рослин та їх плодючість.
Що таке кісткове борошно та як його виготовляють?
Кісткове борошно виготовляють із кісток тварин, переважно — свиней та великої рогатої худоби. Його перемелюють і на виході отримують дуже дрібний білий порошок із жовтуватим відтінком. Таким чином кісткове борошно можна назвати відходами або побічним продуктом тваринництва. В залежності від способу виготовлення воно буває трьох видів:
- звичайне;
- парене;
- знежирене.
У чому особливість кісткової муки?
Головна особливість кісткового борошна полягає у тому, що воно містить досить великий відсоток фосфору. Його кількість залежить перш за все від виду муки. Найменше фосфору у звичайному кістковому борошні — близько 15 %. У пареному — 25 %, а у знежиреній муці — 35 %.
Окрім фосфору, в склад кісткової муки входять також інші елементи: кальцій, магній, залізо, йод та ін. А от азот у ній присутній у мізерній кількості. Завдяки цьому кісткове борошно можна використовувати як джерело чистого фосфору без домішок азоту, який часто буває зайвим та може навіть нашкодити, спричинивши надмірний ріст рослин. За цими характеристиками кісткове борошно можна порівняти із фосфоритним борошном, яке містить кальцій і фосфор. Придбати його ви можете у нашому інтернет-магазині.
Ще однією особливістю кісткового борошна є те, що воно характеризується тривалим терміном дії. Це пояснюється тим, що кісткові сполуки розкладаються доволі довго і в результаті цього поживні речовини добре зберігаються у грунті.
Розповідаючи про кісткове борошно, неможливо також і не вказати на його екологічність. Воно не забруднює навколишнє середовище та не впливає на склад чи корисність овочів та інших культур.
Як використовують кісткове борошно в якості добрива?
Традиційно, кісткове борошно вноситься під весняні посадки в розрахунку 200 г на 1 кв. м. Але в залежності від конкретної культури терміни, кількість добрива та інші моменти можуть відрізнятись. Наприклад, плодові дерева можна удобрювати всього один раз на три роки. При цьому актуальною буде вказана вище доза. Кісткове борошно пришвидшує відновлення дерева, а також покращує ріст його кореневої системи.
Використовувати кісткову муку можна також під час пересадки кущів та чагарників. Для цього його додають безпосередньо у викопану ямку. Навесні рекомендують вносити близько 50 г муки, а восени вдвічі більше.
Кісткове борошно можна використовувати також і під час весняної посадки цибулин квітів: тюльпанів, лілій, нарцисів та ін. У цьому випадку в кожну лунку потрібно додавати приблизно 15 г муки.
Любителі домашніх вазонів теж можуть використовувати кісткове борошно. Удобрювати ним рослини достатньо раз в рік, використовуючи при цьому 5 г добрива на 1 л грунту.
Оскільки кісткове борошно має вигляд порошку, то розподіляти його по грядці доволі просто. Але існують і інші методи внесення цього добрива. Наприклад, борошно можна розводити водою. Для цього потрібно взяти 500 г порошку та залити його відром води. Настоювати цю суміш рекомендовано один тиждень, після чого ще додатково розбавити водою у співвідношенні 1:19 та використати за призначенням.
Застосування кісткового борошна знижує кислотність грунту, підвищує показники урожаю та підходить практично для будь-яких культур. Саме тому це добриво можна назвати по-справжньому універсальним. Окрім того, воно є ще й недорогим і завдяки цьому — доступним для кожного господаря.
- Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.