Заготовка шипшини на зиму
Шипшина — справжній чемпіон по вмісту вітаміну С. Окрім того, ця ягода має ще й чимало інших корисних властивостей. Саме тому, у нас її часто заготовляють на зиму. Ідеальним варіантом вважається сушіння шипшини, яке дозволяє максимально зберегти її вітамінний склад, а також заморожуваня. Якщо ви теж плануєте зайнятись заготовкою цих ягід на зиму, пропонуємо вам кілька корисних порад про те, як зробити це правильно та з користю.
Коли потрібно проводити збір шипшини?
Збір ягід шипшини проводиться у різних регіонах по-різному, адже все залежить від кліматичних умов даної місцевості. Як правило, ця процедура триває від кінця серпня і аж до початку жовтня, а точніше — до перших заморозків. Не варто зривати шипшину занадто швидко, адже чим більш зріла ягода, тим більше вітаміну С та інших корисних елементів вона містить. Але й затягувати не слід, оскільки мороз пошкоджує плоди і вони стають непридатними для зберігання.
Про те, що можна починати збір шипшини, свідчить ряд ознак. Перш за все це колір: ягоди стають яскраво-червоними або оранжевими. Також плоди мають бути твердими на дотик. Варто звернути увагу і на чашолистки. Якщо шипшина дозріла, то вони злегка відстовбуручуються.
Як правильно збирати ягоди шипшини?
Для збору шипшини найкраще підходить сухий погожий день. Перед самою процедурою потурбуйтесь про те, щоб захистити свої руки, адже кущ шипшини має гострі колючки. Найкраще для цього підійдуть товсті рукавиці із міцного матеріалу.
Зривати ягоди шипшини рекомендовано разом з чашолистками та плодоніжками. Пізніше, під час сушки, ці частинки легко відокремлюються. Кожну ягідку потрібно ретельно оглянути. Якщо вона має які-небудь пошкодження, то її краще викинути.
Сушка шипшини
Найчастіше на зиму шипшину сушать. Зробити це можна двома способами. Перший — це так звана природня або холодна сушка. Вона дозволяє максимально зберегти всі корисні властивості шипшини, тому вважається найбільш правильною. Але для такої сушки вам потрібно мати спеціальне приміщення. Воно повинно бути темним, прохолодним та мати хорошу вентиляцію. Чудовим варіантом може стати горище чи сарай. Окрім того, варто пам’ятати, що процес сушки тривалий та займає в середньому близько 3 тижнів. Шипшину необхідно викласти на тверду поверхню, застелену рушником чи іншою натуральною тканиною. Час від часу ягоди варто перемішувати, щоб попередити появу плісняви.
Окрім холодної сушки, можна також сушити шипшину термічним методом. Зробити це найкраще у звичайній газовій чи електричній духовці. Ягоди потрібно розкласти рівномірним шаром на листі і виставити температуру духовки на 40-60 градусів. Дверцята при цьому слід злегка привідкрити, тоді волога буде випаровуватись краще. Сушка при вказаній температурі займає близько 7 годин. Якщо ж ви хочете висушити ягоди якомога швидше, то можете робити це при більш високій температурі — 70 градусів. Але у цьому випадку ягоди втратять значну частину вітамінів. Крім того, їх потрібно буде часто перемішувати та слідкувати за тим, щоб вони не пригоріли.
Зберігати сушену шипшину найкраще у полотняному мішечку або ж у скляній банці. Важливо тримати її в місці, куди не потрапляють сонячні промені, наприклад, у кухонній шафці.
Чи можна шипшину заморожувати?
Заморожування шипшини — не дуже популярний варіант заготовки, але він теж цілком прийнятний. Для цієї процедури ягоди потрібно перебрати, помити і висушити. Після цього їх розподіляють у спеціальні пакети із застібкою чи пластиковий контейнер, закривають і поміщають у морозильну камеру. Зберігати заморожені ягоди шипшини у морозилці можна не більше, ніж один рік.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.