Чому взимку замерзає полуниця та як цього уникнути?
У наших широтах суворі зими — далеко не рідкість. Тому поширеною ситуацією є підмерзання кущів полуниці. Така неприємність може трапитись у кожного господаря. Тому дуже важливо виявити, які саме причини призводять до подібної ситуації, та дізнатись, чи можна запобігти замерзанню.
Причини замерзання полуниці взимку
Якщо навесні на грядці полуниці ви виявили багато кущів з обмерзлим листям, то причин може бути чимало. Ось найбільш розповсюджені.
- Вибраний неправильний сорт. Якщо ви проживаєте у регіоні, де бувають сніжні та морозні зими, важливо садити лише морозостійкі сорти. Вони створені спеціально для таких кліматичних умов та набагато краще переносять вибрики зимової погоди. До морозостійких сортів полуниці належать: Соната, Полка, Королева Єлизавета та ін. Саджанці цих та інших сортів ви можете придбати у нашому магазині.
- Кущі полуниці вже старі. Важливо памʼятати, що чим старіша полуниця, тим більш вразливою до морозу вона стає.
- Поганий склад грунту. Досвідчені господарі можуть помітити, що коли грунт стає занадто кислим, то ризик вимерзання полуниці взимку значно підвищується. Покращити стан землі можна за допомогою внесення спеціальних добрив.
- Пошкоджені кущі. Якщо влітку полуниця сильно постраждала від шкідників або хвороби, то вона теж може підмерзнути.
- Часті відлиги. Нерідко узимку дуже часто бувають відлиги, які чередуються із сильними морозами. У цьому випадку через різку зміну температур полуниця, які і інші культури, стає більш вразливою перед морозом.
Як захистити полуницю?
Щоб знизити ризик замерзання полуниці взимку, потрібно правильно за нею доглядати. При цьому важливо звернути увагу на різні моменти. Наприклад, обрізку кущів. У цієї процедури є багато противників,які вважають, що після обрізання кущ починає активно рости, а це в свою чергу робить його більш вразливим перед сильним морозом. Саме тому обрізати полуницю рекомендовано відразу після того, як ви зібрали останній урожай, але не пізніше, ніж у серпні. Це дозволить кущам достатньо зміцніти перед похолоданням. Але якщо кущі полуниці молоді, тоді їх краще не обрізати перший рік. Також важливо видалити всі вуса. Цю процедуру слід виконати із кущами різного віку.
Навіть, коли полуниця вже перестала плодоносити, її потрібно поливати. Це особливо важливо робити, якщо осінь видалась суха. Так званий вологозарядний полив допомагає рослинам пережити навіть сильні морози. Ефект буде ще кращим, якщо ви внесете добрива. В період перед холодами найкращим варіантом стане зола, курячий послід або гній. Вносити ці добрива потрібно безпосередньо після обрізання кущів.
Найнадійніший захист від морозів — це, звичайно ж, хороше укриття грядки з полуницею. У більшості випадків можна обійтись мульчуванням. Ідеальним варіантом буде використання гілок ялини чи інших хвойних. Також замульчувати грядку можна соломою, сухим листям чи тирсою.
Якщо у вас є молоді кущі полуниці або ремонтантні сорти, то одного мульчування для захисту від морозу може бути недостатньо. У цьому випадку найкраще підходить спанбонд щільністю 60 г/кв.м. Проте памʼятайте, що дотикатись до кущів цей матеріал не повинен, тому над ними рекомендовано встановити невисокі арки.
Укриття полуниці рекомендовано проводити після перших заморозків. Справа в тому, що короткочасна дія низьких температур покращує імунітет кущів та робить їх більш витривалими. Якщо ви накриєте полуницю занадто рано, то вона може випріти, що також є дуже шкідливим для неї.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.