😨 Що робити, якщо розсада помідорів зацвіла до висадки в грунт?
Помідори належать до теплолюбних культур, тому безпосередня висадка насіння у грунт у нашому кліматичному поясі не дасть вам бажаного результату. Саме тому спочатку потрібно посадити розсаду і лише, коли на вулиці стане достатньо тепло, висадити її на грядку. Проте вирощування розсади не така просто справа, як може здатись. Дуже важливо вгадати із термінами та іншими не менш важливими моментами, адже коли розсада зацвіте занадто рано, то це негативно позначиться на урожайності.
Причини, через які розсада може зацвісти занадто рано
Передчасне цвітіння розсади томатів може бути спровоковано різними факторами.
- Занадто швидка посадка насіння. Стандартно, помідорам потрібно приблизно 50-75 днів щоб зацвісти. Дата рахується від початку появи перших пагонів. Якщо ви посієте насіння занадто швидко, то й цвісти воно буде у квітні, коли висаджувати розсаду ще занадто рано, навіть, якщо ви проживаєте у регіоні з теплим кліматом.
- Перегрів. Занадто часте використання ламп та інших джерел штучного освітлення може прискорити ріст розсади та, як наслідок, викликати раннє цвітіння. Так само може впливати і сонячне світло, якщо горщик з розсадою стоїть на підвіконні з південної сторони.
- Надмір добрив. Якщо удобрювати розсаду азотними і фосфатними добривами занадто часто, або вносити їх у надмірних кількостях, то це пришвидшує цвітіння.
Чому раннє цвітіння розсади є шкідливим?
Рання поява цвіту — це завжди поганий прогноз для урожаю. Головна проблема полягає в тому, що коренева система рослини є занадто слабкою, адже для того, щоб вона виросла і зміцніла, їй необхідний відкритий грунт та достатньо часу. Також при ранньому цвітінні у розсади помідорів мало листя, самі стебла ще слабкі і кволі. З появою цвіту, а потім й плодів, проблема погіршується, адже вони тягнуть із рослини усі соки, а корені й листя так і не розвиваються достатньо.
Розсада, яка зацвіла до висадки у відкритий грунт, частіше страждає від захворювань та шкідників. Урожайність теж зазвичай дуже низька: плодів або мало, або ж вони невеликі за розміром.
Чи можна зупинити передчасне цвітіння, та як це зробити?
Якщо ви помітили на своїх помідорах бутони, а до висадки ще далеко, то потрібно негайно вжити заходів, щоб не допустити цвітіння. По-перше, слід зменшити частоту поливу та поливати розсаду в середньому один раз на 5 днів. Якщо через це розсада виглядає привʼялою, то просто обробіть її пульверизатором з водою.
Не забуваймо використовувати касети для розсади від перевіреного виробника Roko. 👉 Дивитись повний каталог.
Також обмежте перебування рослин на сонці чи під лампою. Варто знизити і температуру повітря, адже в більш прохолодних умовах розсада росте повільніше. Оптимальним показником є 16-18 градусів у денний час, а вночі температура може бути навіть нижчою.
Дуже важливо включити добрива, особливо азотні та фосфорні. Крім того, не слід використовувати і народні рецепти, наприклад, ті, у яких присутні дріжджі чи кофеїн. Дозволяється залишити лише ті види добрив, які призначені для стимуляції росту коренів та вегетативної частини рослини.
Що робити, якщо цвіт вже зʼявився?
Проблему раннього цвітіння у помідорів можна вирішити і кардинальними методами. Саме тому деякі господарі рекомендують видалити бутони та цвіт з допомогою ножиць. Робити це слід максимально акуратно аби не пошкодити стебло. Обрізаний кущ можна додатково пересадити у більший горщик, це буде стимулювати ріст коренів.
Також ви можете обрізати цілий кущ на рівні другого листка. Це хороший варіант, якщо до висадки залишилось не менше 2-3 тижнів. За цей час рослина дасть нові гілочки, на яких пізніше зʼявляться нові квітки. Такий спосіб особливо вигідний, якщо розсади мало. Обрізану частину ви можете поставити у склянку з водою, де вона пустить коріння, а пізніше ви посадите її у горщик і отримаєте ще один кущик.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.