Бруньковий кліщ на смородині: як з ним боротися?
Бруньковий кліщ — це доволі поширений шкідник, від якого нерідко страждають плодові кущі та дерева. Проте найчастіше його можна побачити саме на чорній смородині, дещо рідше — на червоній і білій. Не дивно, що брунькового кліща також часто називають смородиновим. Він завдає непоправної шкоди кущам, тому дуже важливо вчасно його виявити та нейтралізувати.
Що відомо про брунькового кліща?
Латинською назва брунькового кліща звучить як Cecidophyopsis ribis. Він має дуже мікроскопічний розмір, тому побачити його неозброєним оком практично неможливо. Брунькові кліщі, як це помітно вже із їх назви, живуть всередині бруньок. Тут вони проводять зиму, надійно захищені від морозу та опадів. А коли на вулиці теплішає та приходить весна, брунькові кліщі починають активно розмножуватись.
За один раз в бруньці може знаходитись кілька тисяч особин. Від цього вона суттєво набрякає. Дорослі кліщі прогризають собі ходи у бруньці та переміщаються на інші бруньки, пагони чи листя, які швидко знищують, висмоктуючи із них соки.
Як розпізнати брунькового кліща?
Першою ознакою присутності на смородині брунькового кліща є незвично великий розмір бруньок. Вони відрізняються від здорових не тільки надмірною набряклістю, але й іншими характеристиками. Так, бруньки, вражені кліщем, виглядають роздутими, мають нерівномірну текстуру поверхності і нагадують головку капусти. Також колонії кліщів можуть бути помітними, коли вони починають мігрувати по рослині.
Наслідки присутності брунькового кліща на смородині є доволі серйозними. На уражених ділянках спостерігається занадто швидке опадання цвіту, деформація листя, затримка росту пагонів та низька врожайність.
Методи боротьби з кліщем
Боротись із бруньковим кліщем доволі не просто. Він є представником павукоподібних, а не комах, тому далеко не всі засоби дають потрібний ефект. Спеціалісти радять використовувати для боротьби із цим шкідником малотоксичні акарициди та інсектоакарициди 2-го класу:
З їх допомогою рекомендовано обробляти кущі навесні. Якщо ви уже встигли зібрати смородину, то обробку можна повторити. На цей раз можна використовувати потужніші засоби, наприклад, Бі-58 або Нітрафен.
Якщо ви противник використання агресивних хімічних препаратів, то можете спробувати біозасоби. Вони більш безпечні, проте мають невисоку тривалість дії. Мова йде про Бітоксибацилін, Акарін, Фітоверм та ін.
Боротись з бруньковим кліщем можна й народними методами, які є доволі ефективними. Зокрема, хороший результат дає обробка кущів смородини окропом. Ця процедура проводиться виключно навесні. Для цього окріп потрібно залити в пластмасову лійку і тоді, піднявши лійку на висоту 20 см над кущем, полити його. Важливо дотримуватись саме описаного алгоритму, адже таким чином окріп встигає злегка охолонути і не шкодить рослині.
Крім обробки окропом, рекомендовано застосовувати і фізичне видалення уражених бруньок. Це буде особливо ефективним, якщо кущів у вас небагато, і ви можете ретельно оглянути кожен з них.
Профілактика брунькового кліща
Бруньковий кліщ швидко розповсюджується по всьому саду. Тому дуже важливо фіксувати його появу на самому початку та вчасно вживати необхідних заходів. Також не варто нехтувати санітарною обрізкою та обовʼязково виносити все листя та пошкоджені гілки із саду.
Щоб зменшити ризики появи цього паразита, ви також можете посадити сорти смородини, які виявляють стійкість до нього. Це перш за все Дивинка, Селеченська, КВП, Сильний. Окрім того, дуже важливо використовувати тільки цілком здорові та безпечні саджанці. Саме таку продукцію ви можете знайти у нашому інтернет-магазині. Ми пропонуємо різні сорти чорної, червоної та білої смородини, та здійснюємо швидку доставку поштою.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.