Особливості весняного щеплення плодових дерев
Щеплення — популярна весняна процедура у саду. Вона дозволяє отримати нові плодові дерева та кущі без купівлі та посадки саджанців. Однак, щоб провести щеплення правильно, потрібно мати немало теоретичних знань та практичних навиків, адже без цього ваша затія навряд чи буде мати успіх.
Найкращий час для проведення щеплення
Чимало господарів проводять щеплення плодових дерев та кущів восени: в кінці вересня або на початку жовтня. Проте зазвичай цю процедуру виконують навесні, і саме в цей період вона найчастіше буває успішною. Вибрати час для здійснення щеплення теж дуже важливо. Це повинен бути період, коли сокорух є максимально активним, але при цьому ще не розпустились бруньки. Як правило, в цей час денна температура повітря встановлюється на +10°С. При цьому вночі показники термометра повинні показувати не менше 0° С.
У виборі найсприятливішого часу для щеплення слід орієнтуватись на кліматичні особливості конкретного регіону. Наприклад, на півдні України весна приходить швидше, ніж на заході чи півночі, тому тут щепити дерева можна уже в березні. У інших областях, навпаки, з даною процедурою краще почекати до квітня. Також важливо звернути увагу на те, яке саме дерево чи кущ ви щепите, адже у них різні терміни вегетації. Наприклад, сливи та абрикоси вважаються більш ранніми, а от яблуні випускають бруньки дещо пізніше.
Правила проведення весняного щеплення
Під час весняного щеплення для процедури використовується прищепа із сплячими бруньками, або такими, які тільки-то почали проростати. Ці гілочки рекомендовано брати з південної сторони і приблизно із середини крони. Найкраще вирізати їх з молодих дерев віком до 10-15 років.
Оптимальний діаметр майбутньої прищепи — 7-15 мм. Вона також повинна мати від 2-х до 5 бруньок. Зріз робиться зверху та знизу, причому в нижній частині він повинен бути косим і на відстані 1 см від бруньки, а у верхній — прямим на відстані 0, 5 см від бруньки. Потрібно зрізати гострим та якісним інструментом, щоб зайвий раз не травмувати тканини.
Найпростіший варіант щеплення — це копуліровка. Вона передбачає приєднання живця до гілки аналогічного розміру із зробленим зрізом. Місце зʼєднання потрібно старанно замотати стрічкою, а зріз обробити садовим варом. Якщо підщепа значно більша, то можна зробити щеплення під кору. Також можливий варіант щеплення в розріз або в розщеп.
В період активного сокоруху також можна використовувати такий популярний спосіб щеплення як окулірування. Для його проведення важливо, щоб кора добре відставала від деревини. Окулірування полягає в перенесенні сплячої бруньки із минулорічного приросту дерева (довжина прищепи повинна становити приблизно 3 см) із щитком під кору молодого тонкого пагона. Для цього зазвичай роблять Т-подібний розріз, глибиною близько 2 см. Після окулірування місце замотують стрічкою, при цьому бруньку можна як обмотати, так і залишити відкритою.
Корисні поради
Щеплення — це чудовий спосіб розмноження дерев та кущів. Але для тих, хто робить його вперше, він може здатись дещо складним. Тому пропонуємо кілька корисних порад, які важливо враховувати в процесі.
- Приступайте до щеплення тільки після проведення санітарної обрізки.
- Для щеплення краще брати сорти із середнім терміном дозрівання.
- Обовʼязково враховуйте сумісність культур. Наприклад, яблуню можете щепити на грушу, але не на сливу. Також певну роль відіграють і сорти: сорт Китайка добре поєднується із сортом Мельба, але погано приживається з Антонівкою.
- Щеплення обовʼязково потрібно проводити в суху погоду.
- Після проведення щеплення не забувайте старанно поливати дерева, щоб щепи добре прижились.
Як правило, щеплення є успішним, як мінімум, у 80 % випадків. Тому радимо спробувати цей варіант всім садівникам, які люблять та не бояться експериментувати.
- Розкажемо, як розпочати бізнес по вирощуванні обліпихи. Розглянемо, плюси та мінуси бізнесу “на обліписі”, який сорт обліпихи вибрати для промислового вирощування, які технологічні особливості вирощування обліпихи, а також, скільки потрібно інвестувати в бізнес та на який дохід можна розраховувати.
- Проаналізуємо, з чого та як починати тепличний бізнес. Надамо бізнес план, як розвинути тепличний бізнес, розкажемо, які культури рекомендовано вирощувати в теплицях, які типи теплиць бувають, а також, які переваги та недоліки тепличного бізнесу в Україні.