Природні репеленти: які рослини відлякують комах та шкідників?
Літо — одна із найпрекрасніших пір року. І єдине, що псує настрій у такий чудовий час — це комахи. Вони не тільки надокучливо дзижчать та боляче кусають, але й часто є шкідниками. Тому для боротьби з ними люди часто використовують різноманітні засоби, так звані “репеленти”. Це зазвичай спреї, креми та інші препарати з хімічним або натуральним складом. Але у багатьох людей на них алергія, окрім того, вони можуть бути шкідливими чи недостатньо дієвими. Саме тому варто задуматись над посадкою спеціальних рослин, які є природними репелентами, та здатні відлякувати комах та шкідників.
Як діють рослини-репеленти?
Рослини-репеленти бувають різних видів, і саме від цього залежить дія, яку вони чинять на комах. Наприклад, одними із найбільш ефективних захисників вважаються трави, у складі яких багато ефірних олій. Це полин, мʼята, чебрець, пижма, фенхель та ін. Ефірні олії мають сильний аромат, вони дезорієнтують комах, а деякі з них ще й діють як інсектициди.
Деякі овочеві культури теж сильно пахнуть та відлякують шкідників. Йдеться про базилік, цибулю, моркву, гірчицю, часник. Їх дуже часто садять поруч, оскільки одна рослина відлякує комах, які шкодять іншій. Чудовий приклад подібного тандему — це цибуля та морква. Їх заведено садити одна біля одної, оскільки морква відлякує цибулеву муху, а цибуля у свою чергу не терпить поряд морквяних мух.
Дуже багато рослин-репелентів є серед квітів. У даному випадку йдеться про чорнобривці, лаванду, хризантеми, деревій, календулу та ін. Перелічені рослини ефективно відлякують комах, тому їх садять як біля грядок з овочами, так і поблизу альтанок та інших зон відпочинку. Особливо хороший ефект спостерігається, коли такі рослини-репеленти висаджуються у великій кількості.
Яким природним репелентам віддати перевагу?
Рослин-репелентів є досить багато, тому іноді важко визначитись, якій саме культурі слід віддати перевагу. Пропонуємо розглянути декілька прикладів та дізнатись більше про їх властивості та особливості.
- Мята. Це один із найкращих та найбільш універсальних природних репелентів. Вона відлякує цілий ряд комах: білокрилку, попелицю, комарів, мух, мурах. А якщо ви засушите трохи мʼяти, то вона допоможе також і від мишей. Окрім того, аромат цієї рослини дуже приємний для людей, тому садити її можна практично всюди.
- Чебрець. Завдяки інтенсивному яскравому запаху він є справжнім ворогом комарів. Тому чебрець часто садять не тільки на городі чи на подвірʼї, але й у горщиках на підвіконні.
- Лаванда. Це ще один приклад чудової рослини-репелента. Вона дуже помічна від комарів. Крім того, її бояться слимаки, попелиця, мурахи. Якщо ви засушите трохи лаванди та покладете у шафу, то таким чином захистите себе і від молі.
- Базилік. Ця рослина, яка зазвичай використовується як приправа, підходить і для боротьби з комахами, зокрема, з комарами і мухами. Крім того, базилік допоможе і у випадку, коли у вас уже є укус, який сильно свербить. Для цього потрібно просто зірвати листочок, розімʼяти його у пальцях, та прикласти до місця укусу. За декілька хвилин зменшиться набряк та пройде свербіж.
Якщо ви вирішили виростити у себе вдома чи на подвірʼї рослини-репеленти, не забудьте врахувати, що вони мають сильний та специфічний аромат, який не всім подобається та підходить. Крім того, памʼятайте, що для алергіків ці рослини також можуть становити небезпеку.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.