Вирощування мʼяти на присадибній ділянці

Ароматна мʼята у всі часи користувалися великою популярністю, і сучасний період — не виняток. З неї готують ліки за народними рецептами, додають у чай та випічку, а також широко застосовують у косметичних цілях. Зазвичай мʼяту збирають у полі чи біля річки. Проте її досить успішно можна вирощувати і дома на присадибній ділянці. Для цього потрібно знати лише декілька секретів.
Який сорт мʼяти вибрати?
Найбільш популярним вважається гібридний сорт — перцева мʼята, адже саме її використовують у якості лікарської рослини. Крім того, завдяки високому вмісту ментолу, вона відома своїм яскраво вираженим охолоджувальним ефектом. Вона представлена у багатьох сортах: Українська перцева, Прилуцька 6, Чарівність, Загадка та ін. Перцеву мʼята бажано садити на ділянці, де зранку сонячно, а після обіду зʼявляється тінь.
Популярністю користується також і кучерява мʼята, яку частіше за інші сорти вживають у їжу. Її характерною рисою є дещо знижений вміст ментолу.
Довголиста мʼята пахне не так сильно, як перцева. В порівнянні з іншими різновидами, є досить високою — до 2 м, тому є ризик, що може притіняти інші рослини на городі.
Найбільш невибагливою у вирощування вважається садова мʼята. Вона добре росте як на сонці, так і в тіні. Без проблем переносить посуху чи, навпаки, дощову погоду. Тому цей різновид рекомендовано обирати садівникам, які ще не мають багато досвіду.
Посадка мʼяти у відкритий грунт та догляд за нею
Найкращий час для посадки мʼяти — весна. Проте також ви можете зробити це і у другій половині літа. Посадити мʼяту у себе на ділянці ви можете двома способами. Перший варіант — це посіяти насіння безпосередньо у землю, або спочатку виростити розсаду, а потім висадити її. Проте якщо досвід з подібними процесами у вас невеликий, то можна відразу купити готову розсаду. Перед посадкою її потрібно загартувати. Це значить, що приблизно за два тижні до цієї процедури горщик з розсадою потрібно перенести у достатньо прохолодне місце. Грунт на ділянці також варто підготувати: розпушити та удобрити. В якості добрив можна використовувати комплексні препарати, які підходять для зелені та овочів. Широкий вибір подібних засобів ви знайдете в нашому інтернет-магазині.
Після того, як ви удобрили грунт, зробіть невеликі лунки, та помістіть у них кореневу частину рослини. Присипте землею та обовʼязково полийте мʼяту теплою водою.
Догляд за мʼятою
Мʼята — це доволі невибаглива рослина, як, крім того, швидко росте. Поливати її потрібно лише коли надворі довго стоїть спека. У північних районах з суворою зимою пізно восени мʼяту радять замульчувати. А приблизно через 4 роки потрібно провести свіжу посадку, оскільки ця рослина вироджується під впливом бурʼянів. Якщо ви будете регулярно проводити прополювання, то зможете дещо сповільнити цей процес.
Серед захворювань мʼята найбільш часто страждає від іржі та мучнистої роси. Також їй може дошкуляти листоїд, який швидко знищує рослину. Щоб попередити подібні проблеми найкраще робити профілактичні обробки насаджень.
Розмноження мʼяти
Розмножувати мʼяту найкраще вегетативним способом: живцюванням або діленням куща. Робити це потрібно у квітні чи травні. Для процедури живцювання необхідно зрізати гілочку з куща, висотою приблизно 10 см. На ній повинен бути вузлик із листками. Гілку потрібно помістити в посудину з водою на 7-10 днів. За цей час на місці зрізу зʼявляться нові корінці, і це означає, що живець можна висаджувати у землю.
Ділення куща застосовують якщо мʼята розрослась і треба її пересадити. Для цього кущик викопують та ділять на частини. У кожної із них повинні бути пагони та бруньки для того, щоб вони прийнялись та добре росли.
Як бачите, вирощування мʼяти — це доволі простий процес. Він точно вартий того, щоб із ранньої весни до пізньої осені у вас на ділянці було кілька кущиків, із яких завжди можна зірвати ароматні листочки та додати в чай.
- Розкажемо, що таке пестициди та як їх використовувати у сільському господарстві. Розглянемо, як класифікують пестициди за різними ознаками, які основні методи застосування пестицидів, а також, яких правил слід дотримуватись при роботі з пестицидами.
- Розглянемо, які особливості вирощування картоплі під агроволокном. Розкажемо, який сорт ранньої картоплі краще обрати, як підготувати картоплю до посадки, яке агроволокно для вирощування картоплі вибрати, як підготувати грунт та посадити ранню картоплю під агроволокно, а також, які особливості догляду за картоплею під агроволокном.