Як захистити молоді дерева, які ламаються під вагою снігу?
Здається, що взимку клопотів у садівників практично немає. Проте насправді погана погода може створити вашому саду та його жителям чимало клопотів. Одна із таких загроз — це снігопад. Велика кількість опадів взимку може стати причиною того, що гілки дерев та кущів ламаються, особливо якщо мова йде про зовсім молоді саджанці. На щастя, існує чимало способів захистити дерева та врятувати їх від важкого снігу.
Струшування снігу — швидка допомога деревам після сильного снігопаду
Якщо у вас щойно пройшов снігопад та випало багато опадів, обовʼязково пройдіться садом та обдивіться всі молоді саджанці. Якщо вони покриті снігом, то його потрібно обтрусити. Цю процедуру рекомендовано проводити знизу вгору, адже якщо ви спочатку обтрусите верхні гілочки, то сніг, який на них лежав, впаде на нижні і через це значно підвищиться ймовірність їхнього перелому.
Обтрушувати сніг з гілок краще не руками, а за допомогою мʼякої щітки з довгою ручкою. Якщо ж у вас подібного інструменту немає, то можете замінити його палкою, обмотаною тканиною. Також не варто стукати по стовбуру, або сильно ним хитати. Крім того, заборонено проводити обтрушування, якщо на вулиці температура опустилась нижче -10 градусів морозу. У цьому випадку гілки стають дуже вразливими та легко можуть зламатись.
Якщо дерево росте біля будівлі, то не забувайте чистити від снігу дах. В іншому випадку він може зсунутись великою масою, впасти на молоде деревце та зламати його.
Профілактичні заходи
Для того, щоб на гілках дерев не затримувалась велика кількість снігу, необхідно вчасно проводити обрізку. При цьому потрібно старатись, щоб гілки формувались під кутом більше 60 градусів. При правильному нахилі сніг для них буде не такий страшний. Крім того, слідкуйте, щоб скелетні гілки, які розташовуються внизу стовбура, знаходились вище, аніж рівень снігу, який зазвичай випадає взимку у вашій місцевості. Якщо мова йде про молоді дерева, то їх скелетні гілочки варто підготувати ще з осені, прикріпивши їх до стовбура, або до кілка, який стоїть поруч. Також навколо дерева можна установити циліндр із сітки, який буде надійним захистом для крони. Його слід зафіксувати за допомогою кілків та не знімати перші кілька років, поки саджанець достатньо не зміцніє.
Що робити, якщо дерево чи гілка уже зламались під вагою снігу?
Якщо профілактика не допомогла, і ви помітили, що гілка у дерева зламана, то її ще можна спробувати врятувати. Для цього поверніть її у початкове положення та зафіксуйте плівкою, так, щоб вона покривала усю рану. У випадку, якщо пошкодження не сильне, то є невеликий шанс, що коли весною почнеться сокорух, гілка знову оживе.
Насправді спроби реабілітувати зламану гілку можливі лише тоді, коли перелом зовсім невеликий. У іншому випадку краще не витрачати час на процедуру, яка навряд чи увінчається успіхом. Тому, коли ви побачили зламану від снігу гілку, обріжте її за допомогою секатора чи ножівки для дерева. Після цього місце зрізу замастіть садовим варом та обмотайте мішковиною. Обрізку слід проводити тільки якщо на вулиці не холодніше, ніж -10 градусів. В іншому випадку краще почекати, коли трохи потепліє.
Під вагою снігу можуть зламатись не тільки гілки, але й стовбур. Тут слід діяти по-різному в залежності від того, який вік дерева. Якщо воно вже старе, то його просто потрібно зрубати, а з настанням весни викорчувати пень. Коли ж деревце молоде, то стовбур теж обрізаємо. Після цього обробляємо його садовим варом, вкутуємо в мішковину та чекаємо тепла. Навесні на стовбурі зʼявляться нові бруньки, із яких потім виростуть гілочки.
- Розкажемо, як правильно доглядати за полуницею у серпні. Розглянемо, чому серпень такий важливий для полуниці, які основні заходи догляду в серпні, чи потрібно косити листя полуниці у серпні, а також, надамо корисні поради для догляду за полуницею у серпні.
- Розглянемо місячний календар садівника та городника на вересень 2024 року. Розкажемо, коли можна активно продовжувати збір урожаю, які дні підходять для посадки деяких рослин, а також, у які дні краще виконувати садово-городні роботи.