Як уникнути вимерзання полуниці взимку?

Доволі неприємною є ситуація, коли господарі, які вийшли навесні на свій город, виявляють, що практично уся полуниця на їхніх грядках вимерзла. Незважаючи на те, що полуниця по суті — це морозостійка рослина, подібне явище не таке вже й рідкісне. Воно виникає через певні причини, які потрібно вчасно виявити. Також дуже важливою є профілактика вимерзання, яка полягає у правильній підготовці полуниці до зими, а саме — її поливу, підживлення, обрізки та інших процедур.
Причини, через які взимку може вимерзнути полуниця
Полуниця може вимерзнути, якщо зима видалась дуже морозна та затяжна. Також дуже шкідливими є довгі та затяжні відлиги, адже коли суттєво теплішає, то кущі можуть почати рости, а потім, коли знову буде мороз, — замерзнути. Проте набагато частіше причини вимерзання криються у інших моментах.
- Вік кущів. Є правило, чим старіші кущі полуниці, тим більше шансів у них не пережити благополучно зиму.
- Хвора чи пошкоджена шкідниками полуниця. Така полуниця буде дуже ослаблена, тому навіть невеликий мороз становить для неї серйозну загрозу.
- Невідповідний склад грунту. Для досвідчених господарів не секрет, що полуниця віддає перевагу нейтральним грунтам. Якщо ж рівень кислотності землі занадто високий, то ризик вимерзання значно зростає.
- Неправильно підібраний сорт. При покупці полуниці обовʼязково звертайте увагу на те, які температури вона здатна витримати. У регіонах, де часто бувають суворі зими, хороша морозостійкість — це досить важлива характеристика.
- Ремонтантний сорт. Такі сорти на перший погляд не відрізняються від звичайних. Проте через те, що кущі плодоносять до пізньої осені, вони можуть бути ослаблені перед настанням холодів, і, як наслідок, більш вразливими перед їхнім впливом.
Чи можна врятувати полуницю, яка підмерзла?
Як правило, полуниця вимерзає не повністю, а частково, тобто навесні ще можна спробувати її врятувати. Перш за все, побачивши подібну ситуацію, потрібно дуже рясно полити грядку. Важливо щоб добре промокла коренева система кущів, тому робити цю процедуру рекомендовано у кілька заходів. Після поливу рекомендовано підживити полуницю азотовмісним добривом, наприклад, нітроамофоскою чи аміачною селітрою. Добриво потрібно розвести згідно з інструкцією та влити під кожен кущик по 0, 5-1 л. Через 2 тижні підживлення потрібно повторити, також воно буде доречним у період цвітіння.
Щоб полуниця швидше відновилась, бажано здійснити не тільки кореневе підживлення, але й позакореневе. Тому листки рослини варто обробити стимулятором росту. Крім того, після всіх перелічених процедур, землю навколо полуниці можна замульчувати компостом або перепрілим гноєм. Такий матеріал буде виконувати роль одночасно і мульчі і добрива.
Як захистити полуницю від вимерзання?
Вимерзання полуниці — неприємна ситуація для кожного господаря. Тому, щоб убезпечити себе від цього, подбайте про профілактику. Вона включає в себе низку заходів.
- Вчасно зробіть обрізку. Після того, як полуниця відплодоносила, її потрібно обрізати. Але робити це слід не пізніше серпня. Під час вказаної процедури видаляються усі старі та пошкоджені листочки та стебла. При цьому варто памʼятати, що обрізці підлягають лише зрілі кущі.
- Знизьте кислотність грунту. Якщо ви виявили, що грунт, на якому росте полуниця, занадто кислий, то спробуйте вирішити цю проблему за допомогою крейди чи доломітового борошна. Їх потрібно розсипати під кущами навесні.
- Проведіть обовʼязкове підживлення полуниці перед зимою. Для цього можна використати, наприклад, таке натуральне добриво, як золу. Її потрібно розвести водою у співвідношенні 1 л золи на відро води, та залишити настоюватись 3 дні. Після цього готовий розчин вливають під полуницю у кількості 1 л під кущ.
- Полийте полуницю. Важливо, щоб перед зимівлею полуниця не страждала від засухи. Тому, якщо осінь видалась сухою, щедро поливайте кущі.
- Замульчуйте полуницю. Для цього використовуйте солому, лапник чи інші подібні матеріали. Якщо кущики молоді або це ремонтантний сорт, то для них можна організувати додаткове укриття.
Ці прості правила зміцнять вашу полуницю та допоможуть їй без втрат пережити навіть найбільш холодну зиму.
- Проаналізуємо, чи можна врятувати помідори після заморозків у травні. Розкажемо, чи можливе відновлення томатів після заморозків, як швидко допомогти помідорами, які постраждали від заморозків, які засоби для відновлення томатів після заморозків краще використовувати, а також, у яких випадках потрібна пересадка томатів.
- Розглянемо, які особливості вирощування картоплі під агроволокном. Розкажемо, який сорт ранньої картоплі краще обрати, як підготувати картоплю до посадки, яке агроволокно для вирощування картоплі вибрати, як підготувати грунт та посадити ранню картоплю під агроволокно, а також, які особливості догляду за картоплею під агроволокном.