Як перевірити якість насіннєвого матеріалу? Тест на схожість насіння
Хороше якісне насіння — саме те, із чого починається багатий урожай. Це відомо усім досвідченим господарям, які добре знають, що насіннєвий матеріал дуже важливий.
На жаль, виробники та продавці не завжди відповідально ставляться до своєї роботи, тому нерідко товар, який вони пропонують, є не зовсім якісним. Більше того, інколи навіть насінини, які ви зібрали самостійно, можуть бути недостатньо хорошими.
Через це перед посадкою експерти наполегливо рекомендують перевірити насіння на схожість. Це захистить вас від неприємних сюрпризів та позбавить від зайвих переживань. Перевірити насіннєвий матеріал можна по-різному. Зазвичай використовують перевірку водою або пророщування.
Перевірка якості насіння за допомогою води
Даний метод підходить лише для насіння без спеціальної захисної оболонки. Адже в процесі вона може пошкодитись. Магазинне насіння дуже часто продається з таким покриттям, тому перед проведенням тесту уважно прочитайте інформацію на упаковці.
Суть перевірки насіннєвого матеріалу дуже проста: його на 10-15 хв поміщають у воду, в якій хороші важкі насінини тонуть, а пусте насіння, навпаки, спливає. Для більшості культур підходить звичайна чиста вода, але в деяких випадках потрібно приготувати розчин. Наприклад, для визначення схожості насіння редиски, капусти і помідорів використовується сольовий розчин: на 200 мл води потрібно додати 1 ч. л. солі. Після закінчення процедури хороше насіння потрібно зібрати, промити водою та висушити.
При тестуванні насіння на схожість також можна використовувати розчин марганцівки. Він не тільки допоможе визначити, які насінини якісні, але й забезпечить їм додаткове знезараження. Для приготування такого розчину використовується 1 г калія перманганата та 1 л води. Схема аналогічна тим, які описані раніше, — замочити на 15 хв, насіння, яке спливло, викинуте, а те яке потонуло, — зібрати, промити проточною водою та висушити.
Тест на схожість за допомогою пророщування
Такий текст підходить як для звичайного насіння, так і для насінин з оболонкою. В даному випадку насіннєвий матеріал на певний час поміщають на певний вологий субстрат чи матеріал для того, щоб він зміг прорости. Після цього по кількості паростків, які зʼявились, можна судити про якість усього насіння. У якості матеріалу для даної процедури використовують зазвичай тканину, тирсу або суміш торфу та піску.
Пророщування насіння на тканині
Для цього тесту вам потрібна неглибока тарілка або миска і 2 відрізки бавовняної натуральної тканини, яку потрібно попередньо зволожити. Один відрізок тканини поміщають на дно тарілки і на ньому розкладають насінини. Іншим відрізком накривають тарілку, після чого поміщають її у поліетиленовий пакет та ставлять у тепле місце. Кожного дня у пакет потрібно зазирати та пильнувати, щоб тканина не висохла. Якщо ж так сталось, то її потрібно збризнути водою.
Пророщування на тирсі
Цей варіант більше підходить культурам, у яких насінини досить великі. Мова про кабачки, гарбуз, горох, огірки, квасолю та ін. На початку процедури тирсу двічі обливають окропом з інтервалом у 30 хв. Коли вона охолоне, її потрібно викласти на дно ящика, при цьому товщина шару повинна становити приблизно 5 см. Насінини розміщують по всій поверхні на відстані 3 см одна від одної. Зверху їх потрібно засипати такою ж вологою тирсою. Після цього ящик накривають поліетиленом і поміщають в тепле місце, де насіння швидко проростає.
👉 Варто нагадати, що замовити якісні касети для посіву насіння та професійні торфосуміші, субстрати у нашому каталозі товарів.
Пророщування на торфо-піщаній суміші
Суміш торфу та піску зволожують та висипають у будь-яку зручну посудину шаром товщиною 5-6 см. У ньому робляться неглибокі борозенки, у які викладають насіння з інтервалом у 2-3 см. Зверху їх засипають такою ж вологою грунтосумішшю, накривають плівкою та ставлять у теплу кімнату. Як і у попередніх варіантах, потрібно слідкувати за тим, щоб грунт не пересох і при потребі зволожувати його.
Проводячи тестування насіння на схожість, варто памʼятати, що терміни проростання різні у різних культур. Наприклад, якщо паростки гороху чи капусти зʼявляються уже через тиждень, то на те, щоб проріс кріп та перець потрібно чекати не менше 14 днів.
- Проаналізуємо, з чого та як починати тепличний бізнес. Надамо бізнес план, як розвинути тепличний бізнес, розкажемо, які культури рекомендовано вирощувати в теплицях, які типи теплиць бувають, а також, які переваги та недоліки тепличного бізнесу в Україні.
- Розглянемо, як збільшити урожай картоплі. Розкажемо, що таке репродукція картоплі та які її особливості, яка різниця між першою та другою репродукцією картоплі, а також, як підготувати та посадити посівну картоплю.