Стовбурові шкідники плодових дерев
Якщо ви займаєтесь вирощуванням плодових дерев та маєте хоча б невеликий сад, то вам добре відоме таке явище, як стовбурові шкідники. Це різноманітні комахи, які руйнують саме стовбур, знищуючи як його кору, так і серцевину. Ці паразити не тільки ослаблюють дерево, але й часто заражають його різноманітними інфекційними хворобами. Саме тому такою проблемою нехтувати не варто. Потрібно проводити вчасну профілактику та лікування хворих дерев, щоб запобігти потенційним негативним наслідкам.
За якими ознаками можна визначити, що дерево уражене стовбуровими шкідниками?
Перш за все пильної уваги заслуговують дерева, які постраждали внаслідок хвороби або були зламані через сильний вітер чи сніг. Як правило, шкідники найчастіше атакують саме їх. Проте завжди слід орієнтуватись на характерні ознаки присутності паразитів. Так, ви можете побачити своєрідні “малюнки” на корі, які залишають після себе жуки та інші комахи. Крім того, кора може лущитись, відпадати. Зазвичай на ній зʼявляється так зване “бурове борошно”, яке має вигляд дрібної тирси. Багатьох паразитів можна побачити безпосередньо на стовбурі. Тому рекомендовано регулярно оглядати дерева.
В уражених шкідниками деревах часто засихають гілки, погіршується плодоношення. Але ці ознаки характерні для багатьох патологій, і це потрібно враховувати при діагностиці.
Що робити, якщо ви виявили стовбурових шкідників?
Якщо у вас в саду є дерева, уражені стовбуровими шкідниками, найкраще, викликати спеціальну службу, яка проведе професійну дезінфекцію інсектицидами та повністю очистить від них територію. При бажанні цією процедурою можна зайнятись самостійно. Насамперед потрібно очистити сад від старих пнів та великих гілок, адже вони можуть бути резервуарами для шкідників. Із дерев, уражених комахами, необхідно видалити пошкоджену кору та пагони, і обробити інсектицидом який підходить для боротьби із конкретним видом стовбурових шкідників.
Які види стовбурових шкідників найчастіше зустрічаються на плодових деревах?
Стовбурам плодових дерев найбільше загрожують деякі види жуків, а саме: короїд, довгоносик, жук-златка, жук-вусач та ін.
- Короїд. Цей жук має чорний колір та довжину трохи меншу 1 см. Незважаючи на невеликі розміри, він дуже небезпечний для дерев. Як доросла особина, так і імаго харчуються пагонами, корою та прогризають ходи вглиб стовбура. Візерунок на корі — це їхня найбільш характерна ознака. Позбавитись від короїда досить важко, особливо самостійно. Робота має бути комплексна, тому використовують ловчі пояси, заводять комах-ентомофагів, проводят санітарні рубки та чистки. У травні-червні, коли в короїда період льоту, рекомендовано застосовувати біоінсектицид Фітоверм. Для цього готують розчин у пропорції 2 мл на 1 л води та старанно обробляють ним стовбур та гілки.
- Довгоносик. Цей жук, а також імаго, обʼїдають не тільки кору, але й бруньки та листя. Крім того, дорослі особини також відкладають личинки під корою. Довгоносик особливо небезпечний для саджанців і молодих кущів та дерев. Боротись із довгоносиком рекомендовано з допомогою інсектицидів Фуфанон-Нова, Кінмікс та ін. Також їх видаляють вручну, застосовують ловчі пояси.
- Жук-златка. Він відомий завдяки своїй яскравій та блискучій зовнішності. Проте для кісточкових дерев цей жук становить серйозну небезпеку. Зокрема, саме цей шкідник часто є винуватцем занадто раннього опадання листя, оскільки він пошкоджує його черешки. Щоб знищити шкідника треба дотримуватись порядку в саду та вчасно позбавлятись усіх рослинних рештків. Також корисною є дворазова обробка Бітоксибациліном з інтервалом в 1 тиждень. Препарат готується у співвідношенні 40-60 мг засобу на відро води. При цьому обробляти потрібно усе дерево повністю та землю під ним.
- Жук-вусач. Дуже небезпечний шкідник, адже стовбур та інші частини дерева знищують як його дорослі особини, так і личинки та імаго. Його природним ворогом є жук-наїзник. Проте боротись з вусачем можна іншими способами. Зокрема, дієвим є використання препарату Лепідоцид. 20-40 г цього засобу розводять у відрі води та обприскують дерева у період вегетації. Процедуру проводять кілька разів з інтервалом у 7 днів, щоб знищити усі покоління жука-вусача.
- Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.