Актинідія аргута: особливості вирощування та популярні сорти
Актинидія аргута вважається субтропічною рослиною. І це не дивно, адже її батьківщиною є Північно-Східна Азія. Проте сьогодні цю рослину можна побачити у регіонах з різним кліматом. Зокрема, різноманітні сорти актинідії аргути вирощують і у нас. Звісно, вона потребує особливого догляду, проте радує не тільки гарним зовнішнім виглядом, але й смачними плодами.
Чим особлива актинідія аргута?
Актинідія відноситься до класу здеревʼянілих ліан. Вона є близьким родичем ківі, адже її плоди своїм смаком дещо нагадують цей фрукт. Проте вони менші за розміром, не мають характерного опушення та можуть зʼїдатись разом із шкіркою. Колір плодів актинідії переважно приглушено-зелений, але деколи присутній коричневий або фіолетовий відтінки. Вага плоду в середньому становить 18 г.
Саме дерево актинідії у нашому кліматі виростає в середньому до 7 м у висоту. Воно має довгі ліаноподібні гілки, тому якщо не формувати кущ, то буде плестись на дерева та через паркани. Плодоносити дерево починає зазвичай на 3-4 рік після посадки. Урожайність дорослого дерева становить в середньому 12 кг плодів за сезон. При вирощування актинідії також варто памʼятати, що це переважно дводомна рослина, тому садити треба, як мінімум, одне жіноче та одне чоловіче дерево.
Актинідія смакує як у свіжому вигляді, так і у якості інгредієнту до мʼясних страв, салатів, вершкових десертів та фруктових пирогів. Крім того, із неї роблять смачне вино. Плоди актинідії мають не тільки приємний кисло-солодкий смак, але й є дуже корисними. Вони містять чимало вітаміну С, вітаімну Е, фолієвої кислоти, хрому, калію. Дослідження показують, що регулярне вживання у їжу актинідії допомагає значно знизити ризик онкологічних захворювань.
Популярні сорти актинідії, придатні для вирощування в Україні
Сьогодні існує чимало сортів актинідії, які сміливо можна вирощувати в умовах нашого клімату.
- Сорт Ананасова. Це один із найбільш урожайних сортів актинідії аргути. Він є самозапильними та уже довгий час активно вирощується на промислових плантаціях у Європі. Сорт актинідія Ананасова відзначається великими плодами чудовими смаковими якостями, адже в його смаку поєднались нотки дині, ківі та ананаса. Саме дерево сягає до 3 м у висоту, потребує щорічної обрізки за схемою винограду, плодоносити починає на 2-3 рік після посадки. Плоди дозрівають у 2-ій половині вересня.
- Сорт Віті ківі. Цей сорт теж є самозапилюваним, проте для кращого урожаю рекомендовано вирощувати поряд кілька рослин. Дерево має велику силу росту та інколи може виростати до 10 м, тому потребує опори. Плоди Віті ківі мають світло-зелений колір, приємний солодкий смак та вагу до 18 г. Достигають у кінці вересня. Сорт є дуже урожайним, оскільки за сезон можна зібрати до 25 кг плодів.
- Сорт Джамбо. Його урожай дозріває у жовтні. Плоди відзначаються великим розміром, вони мають тонку шкірочку, а при вживанні залишають приємний ананасовий післясмак. Також особливістю сорту є підвищена зимостійкість, адже він легко витримує морози навіть нижче -30 градусів.
- Сорт Кенс Ред. Він родом із Нової Зеландії, звідки розповсюдився по всьому світу. Сорт дуже урожайний та добре підходить для промислового вирощування. Кущ має велику силу росту, він дуже розлогий. Плоди подовгастої форми червонястого відтінку, дозрівають у жовтні.
Переглянути повний каталог сортів актинидії можна за цим посиланням 👉 https://klioma-servise.in.ua/ua/g6758248-sazhentsy-aktinidii
Вирощування актинідії аргути
Сорти актинідії аргути, які підходять для вирощування в Україні, як правило, непогано пристосовані до наших кліматичних умов та добре переносять зимові морози. Проте все ж їх вирощування має певні особливості, які потрібно знати перед покупкою саджанців.
Вибір місця для посадки
Актинідію потрібно садити у місці, яка добре захищене від протягів та вітрів. Ця рослина любить сонце, тому її часто садять з південної сторони. Але в цьому випадку вона навесні може зацвісти занадто рано і постраждати від заморозків. Тому рекомендовано враховувати цей момент під час посадки.
Грунт має обовʼязково бути родючим, добре дренованим та зволоженим. Рекомендована кислотність — 5,5-7, 0 рН. Також дуже бажано, щоб по сусідству із актинідією не було яблунь.
Посадка актинідії: коли та як?
Садити актинідію найкраще навесні, коли вже минула загроза заморозків. Оптимальний період для більшості регіонів — це середина травня. Саджанці висаджують на відстані 2, 5-3 м один від одного. Кількість чоловічих і жіночих дерев має бути у співвідношенні 1:9. Глибина ямки для посадки саджанця актинідії повинна становити приблизно 50-60 см. Саджанець потрібно поміщати у землю на рівень кореневої шийки. Після посадки актинідію потрібно часто поливати та захищати від палючого сонячного проміння.
Посадивши саджанці, не забудьте і про опору для них. На промислових плантаціях для цієї мети найчастіше використовують Т-подібні шпалери. Коли йдеться про невеликий приватний сад, то у цьому випадку рослини найкраще вирощувати вздовж міцного дроту, який натягнули, наприклад, між стіною і парканом.
Підживлення
У перший рік після посадки актинідію рекомендовано не підживлювати. Із другого року під кожну рослину потрібно вносити по 55 г добрива NPK (10-10-10). Робити це варто раз в рік навесні. Вказану кількість добрива щорічно потрібно збільшувати, аж поки вона не досягне 225 г. Більше вказаної дози добрив вносити під дорослу актинідію небажано.
Обрізка
Якщо ви вирощуєте актинідію заради плодів, а не тільки як декоративну рослину, то памʼятайте, що їй потрібна формуюча обрізка. У перший рік одразу після посадки потрібно вибрати до чотирьох головних найбільших пагонів, а решту гілочок вирізати. Ці чотири пагони будуть так званими рукавами, тому вони повинні рости вертикально. Восени обрізку можна повторити, видаливши верхівки до задеревʼянілого рівня.
Надалі у рукавів будуть зʼявлятись бічні пагони. Із них теж треба вибрати найсильніші та спрямувати їх горизонтально у різні сторони, привʼязавши до опори. Робити це бажано восени або влітку. Навесні нові плодоносні пагони також потрібно вкоротити та підвʼязати до опори паралельно до землі. Кілька років цю процедуру повторюють так, щоб над верхньою ягодою лишалось не більше 5 бруньок. Пагони потрібно підвʼязувати до різних дротів та скеровувати у різних напрямках. Усі зрізи обовʼязково треба змащувати садовим варом.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.