Чому витягується розсада та як цього уникнути?
Кінець зими та весна — це дуже відповідальний період для кожного власника городу. Адже це час для вирощування розсади. І від того, якою вона виросте, у значній мірі залежить майбутній урожай. Проте виростити хорошу розсаду не так просто. Потрібен гарний грунт, якісне насіння, лампи освітлення.
Проте навіть якщо ви добре підготувалися, все одно можуть виникнути проблеми, і одна із них полягає в тому, що розсада витягується, тобто надмірно йде в ріст, і через це стає слабкою та кволою. Таке явище є досить небезпечним, тому варто з'ясувати причини та дізнатись, що робити, якщо подібне уже трапилось.
Основні причини, через які витягується розсада
Витягування розсади зазвичай відбувається в декількох випадках.
- Неправильно підібраний термін посіву. Варто уважно читати інструкцію до насіння, особливо ту частину, яка містить інформацію про те, коли потрібно здійснювати посів. Не варто робити посадку занадто швидко, адже, якщо на вулиці буде ще холодно, ви не зможете висадити рослини у відкритий грунт і вони засильно підуть у ріст.
- Недостатнє освітлення. Якщо ви не подбали про сонячне місце для розсади, а також про додаткові штучні джерела освітлення, то ваша розсада витягнеться у довжину, буде мати тоненьке стебло та блідо-зелене листя.
- Занадто висока температура. Часто господарі намагаються створити розсаді якомога комфортніші умови і тримають її і приміщенні, де надто тепло. У результаті пагони ростуть швидко, а коренева система залишається слабкою. Важливо памʼятати, що температура 23-25 градусів потрібна лише поки не зʼявляться перші сходи. Після цього її потрібно знизити до 14 градусів, а через 10 днів знову підвищити до 19 градусів. Також дуже корисно, коли вночі у розсади температура приблизно на 4 градуси нижча, ніж вдень.
- Занадто частий полив. Звісно, рослинам для росту потрібна вода. Але поливати розсаду занадто часто так само шкідливо, як і робити це надто рідко. Оптимальним варіантом вважається здійснення поливу раз у 5-6 днів.
- Густі посіви. Якщо молодих рослинок занадто багато поруч одна одної, то вони зазвичай не ростуть на повну силу, але, конкуруючи за світло, вони починають обганяти один одного та занадто сильно витягуються.
- Неправильне підживлення. Підживляти розсаду, звісно, потрібно, але зловживати цим не слід. Особливо уважно треба відноситись до добрив з азотом, надлишок яких може призвести до надто швидкого росту рослин.
Розсада витягнулась. Що можна зробити?
Якщо ви помітили, що ваша розсада почала витягуватись, то ситуації ще можна зарадити. Насамперед приберіть всі провокуючі фактори, які описані вище: прорідіть її, знизьте температуру повітря, зменшіть полив. Зміцнити рослинки можна і підгорнувши їх та присипавши стебла грунтом. Також буде корисно обробити рослини регуляторами росту. Ці препарати сприяють розвитку кореневої системи та стримують витягування.
У випадку, якщо розсада витягнулась і вже прийшов час пересаджувати її у відкритий грунт, то теж можна спробувати врятувати ситуацію Для цього лунки робляться трохи глибшими, ніж зазвичай. Рослини поміщаємо у них під кутом, попередньо направивши корені у південну сторону. Присипаємо стебло аж до листків, добре заглибивши у грунт. Це допоможе кореневій системі зміцніти і правильно сформуватись. Таким чином ви отримаєте можливість виправити ситуацію із витягуванням розсади та отримати гарний урожай.
- Проаналізуємо, з чого та як починати тепличний бізнес. Надамо бізнес план, як розвинути тепличний бізнес, розкажемо, які культури рекомендовано вирощувати в теплицях, які типи теплиць бувають, а також, які переваги та недоліки тепличного бізнесу в Україні.
- Розглянемо, як збільшити урожай картоплі. Розкажемо, що таке репродукція картоплі та які її особливості, яка різниця між першою та другою репродукцією картоплі, а також, як підготувати та посадити посівну картоплю.