Кизил та його вирощування: Особливості посадки, догляд, розмноження
Кизил, або, як його ще називають, дерен — найбільш відомий представник родини кизилових. Його цінують перш за все за смачні та корисні ягоди з насиченим кисло-солодким терпким смаком. Вирощувати кизил може кожен.
Для цього вам потрібні лише саджанці, придбати які кожен бажаючий може у нашому інтернет-магазині. Посадивши їх у себе на ділянці, ви уже незабаром зможете ласувати смачними ягодами та готувати із них варення, компоти та іншу смачну консервацію.
Чим особливий кизил?
Існує чимало видів кизилу, проте найбільш популярний — це так званий кизил звичайний або чоловічий. Він може рости у вигляді дерева чи чагарника, сягаючи у висоту до 2, 5 м. Рослина морозостійка, проте при температурі нижче 35 градусів кінчики пагонів можуть обмерзати.
Цвіте кизил в травні, а плоди дозрівають аж у вересні-жовтні. Ягоди зазвичай червоного кольору, але зрідка зустрічаються й інші забарвлення: жовті, чорні, пурпурні, рожеві. У культурних сортів плоди великі, як правило, подовженої форми.
Процедура посадки кизилу
Придбавши саджанець, важливо правильно його посадити, а також зробити це у правильні терміни.
Коли саме садити?
Кизил найкраще садити восени. Орієнтовний час — це початок листопаду у тополі. Якщо ж ви садите його навесні, то дуже важливо впіймати момент, коли земля уже прогрілась, але ще не розпустились бруньки.
Ділянка бажано щоб знаходилась у напівтіні. Щодо грунту, то кизил любить вапнисту землю із заляганням грунтових вод не нижче 1, 5 м. Також, щоб отримати урожай, потрібно садити одразу кілька кущів, відстань між якими повинна становити приблизно 3-5 м.
Посадка Кизилу, що врахувати?
Для посадки кизилу викопується яма, глибина та діаметр якої мають бути близько 0, 8 м. В її центр треба вбити кілок, який надалі буде слугувати опорою для саджанця.
Грунт для засипання рослини потрібно змішати з добривами і перегноєм. Саджанець слід прикопати так, щоб його коренева шийка знаходилась над поверхнею приблизно на 4-5 см.
Після посадки кизил потрібно рясно полити та замульчувати пристовбурове коло натуральними матеріалами. Також саджанець потрібно привʼязати до опорного кілка, а його стебла вкоротити приблизно на третину.
Як правильно доглядати за кизилом?
У догляді за кизилом дуже важливий своєчасний та регулярний полив і підживлення. Особливо в період з травня по червень, коли відбувається формування майбутніх плодів.
Для поливу довкола дерева робиться неглибока борозна, завдяки якій вода не буде розтікатись, а потраплятиме безпосередньо до коріння. При цьому надмірно поливати кизил не слід, адже застій води він, як і посуху, переносить погано.
Приблизно до середини сезону для підживлення кизилу використовують добрива, в складі яких присутній азот та фосфор. Надалі для цього використовують препарати з калієм або звичайну деревну золу.
Обрізка Кизилу після посадки
Для гарного урожаю кизил потрібно регулярно обрізати. В кінці зими або на початку весни видаляємо гілочки, які всхоли, обмерзли або вражені хворобами.
Також вкорочуємо старі пагони та обрізаємо гілки, що ростуть всередину крони. Щоб не допустити подальшого зараження дерева хворобами, перед тим, як зрізати гілочку, обовʼязково змочуйте секатор у хлорці.
Боротьба із шкідниками та хворобами
Кизил можна назвати рослиною із підвищеною стійкістю до захворювань та шкідників. Небезпеку для нього становить така грибкова хвороба як іржа, якої можна легко позбутись використовуючи бордоську суміш. Також кизил інколи вражає борошниста роса, від якої добре допомагає колоїдна сірка.
Розмноження кизилу
Людям, які вирощують кизил, часто цікаво дізнатись, чи можна його розмножити, та яким чином це зробити.
Розмноження насінням
Цей спосіб використовується доволі рідко, адже із ним багато мороки. Проте діставши із плодів кизилу насіння, можна спробувати це зробити. Насіння очищають від мʼякоті та вкладають у попередньо зволожену тирсу. Тут воно повинно знаходитись близько року, а сам субстрат треба постійно зволожувати. Після стратифікації насіння сіють у грунт в горщику, а через два роки висаджують на ділянку.
Живцювання Кизилу
Методом живцювання можна розмоножити тільки зрілі кущі, які досягли, мінімум, 5-6 років. При цьому живці беруться лише зелені, бо здеревʼянілі погано вкорінюються. Живці для процедури зрізаються у ранковий час. Вони повинні мати довжину 10-15 см, а також добре розвинену точку росту і 2 пари листових пластин на кожному черешку.
Отримані живці потрібно замочити у воді із стимулятором коренеутворення. Після цього їх висаджують на дорощування в розсадник, а приблизно через рік, восени або ж навесні, на постійне місце.
Розмноження щепленням
Це найпростіший та найбільш популярний метод розмноження кизилу. Його проводять у липні-серпні, коли кора легко відстає від стовбура. В якості підщепи беруться саджанці, вирощені із насіння або дикий кизил віком близько 2 років, а в якості щепи — культурні сорти.
Зі щепи вирізається брунька із черешком листкової пластинки та вставляється у Т-подібний виріз, зроблений на корі підщепи. Після цього дане місце обмотують поліетиленовою стрічкою, але так, щоб брунька опинилась назовні. Ознакою вдало проведеного щеплення кизилу є відпадання черешка приблизно через 14 днів.
Розмноження відводками
Цей спосіб теж дуже простий. Потрібно кілька молодих пагонів прихилити до землі та присипати грунтом. Приблизно через рік вони вкоріняться і їх можна буде акуратно відділити секатором від куща, а потім — відсадити у інше місце.
Розмноження поділом куща
Даний метод актуальний у тому випадку, коли потрібно пересадити кущі. Його застосовують або восени за місяць до перших заморозків, або навесні, коли ще не почали набрякати бруньки. Кущ кизилу викопують, відділяють від нього старі пагони та розділяють на кілька частин.
Кожна із них повинна мати не тільки наземну частину, але й гарне коріння. Після цього частинки чагарника пересаджують у нове місце і таким чином отримують відразу кілька нових рослин.
- Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.