Що потрібно знати про вирощування спіреї?
Спірея — декоративний чагарник, який все частіше можна побачити у дворах, садах та парках. Така популярність цілком закономірна, адже цей кущ не тільки дуже красивий і прекрасно підходить для створення різноманітних композицій, але й досить простий у догляді. Тому якщо ви шукаєте рослину, яка стала б прикрасою вашого двору чи саду, обовʼязково звернуть увагу на скромну красуню спірею.
Опис спіреї та її різновиди
Особливістю спіреї є те, що вона має дуже велике розмаїття видів. Бувають як карликові чагарники, так і досить великі кущі висотою до 2 м. Також її впізнаваною рисою є дуже красиве та буйне цвітіння. Загалом спіреї поділяються на два типи:
- весняні;
- літні.
Згідно цього показника визначається термін цвітіння рослини. Хоча насправді всередині кожної із груп присутні дуже різні спіреї. Найбільш популярними із них є наступні сорти:
- Спірея аргута чи, як її ще називають, гострозазубрена. Дуже розлогий чагарник із довгими пагонами, вкритими невеличкими листочками. Цвіте у другій половині травня. Квіти білі, дрібні, зібрані у суцвіття. У розпал цвітіння вони вкривають собою практично увесь кущ.
- Спірея вангутта. Ця спірея теж має білі квіти, що рясно вкривають кущ. Але її головна особливість — це великі розміри, а також те, що цвісти вона може двічі за сезон, а саме — у травні-червні та у серпні.
- Спірея бумальда. Даний сорт сподобається тим, хто любить невеликі компактні кущики, адже у висоту спірея бумальда сягає всього 80 см. Вона квітне ціле літо та тішить оточуючих красивими рожевими квітами.
- Спірея японська. Цей вид спіреї недарма має таку назву, адже він дуже поширений саме у азіатських країнах. Спірея японська виростає у висоту до 1, 5, вона має рожевувато-червонясті квіти, зібрані у складні суцвіття.
Посадка спіреї: де та коли?
Садити спірею найкраще восени, коли ще не закінчився листопад. Проте деякі сорти рекомендовано висаджувати навесні. Як правильно, робити це потрібно поки не розпустилось листя.
Вибираючи місце, де посадити спірею, зупиніться на ділянці, яка добре освітлена сонцем. Також бажано, щоб грунт був родючим, бо в іншому випадку спірея може рости надто повільно. При виборі місця слід памʼятати, що цей чагарник дуже гарно виглядає у різноманітних ландшафтних композиціях, а також у якості живої огорожі.
Для посадки спіреї потрібно викопати яму, глибина та ширина якої становить приблизно 50 см. Зробити це рекомендовано за кілька днів. Перед посадкою саджанці бажано замочити у воді на кілька годин, а в яму додати суміш дернової землі, піску та торфу. Саджанець поміщається у землю так, щоб шар грунту знаходився на рівні кореневої шийки. Після посадки спірею слід полити 1-2 л води та замульчувати торфом. Якщо ви садите одразу кілька кущів, то відстань між ними повинна становити 50-60 см.
Як доглядати за спіреєю?
Як уже було сказано, спірея є дуже невибагливою. Поливати її треба тільки у випадку затяжної посухи. Зимостійкість хороша, але на випадок відсутності снігу кущ можна вкрити листям.
Оскільки спірея — це перш за все декоративний кущ, їй часто проводять формуючу обрізку, надаючи різну форму. Проводити цю процедуру можна як навесні, так і восени. Після неї бажано удобрити кущ. Навесні для цього використовуємо воду, у якій розведений гній в співвідношенні 1:6. Також після цього підживлення рекомендовано удобрити спірею суперфосфатом — 8-10 г добрива на відро води.
Боротьба із шкідниками і хворобами
З усіх шкідників спірею найчастіше вражає павутинний кліщ. Тому варто час від часу оглядати кущ, чи не зʼявилась на ньому характерна павутина, жовті та сухі листки, дірки на суцвіттях. Знищити паразитів доволі просто, але обробку бажано провести якнайшвидше. Для цього можна використати різні препарати, наприклад, хорошим варіантом є карбофос.
Крім павутинного кліща, в літній період спірею також часто атакує попелиця. Цей шкідник досить небезпечний, адже знищує суцвіття. Боротись з ним можна за допомогою таких засобів як Пірімок, Вертімек, Ампліго та ін. Також варто регулярно здійснювати профілактичні обробки, які захистять спірею не тільки від попелиці, але й від багатьох інших шкідників та хвороб.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.