Особливості вирощування батату

Батат — це культура, яка добре відома у Центральній Америці, адже саме цей регіон вважається її батьківщиною. Проте останнім часом солодку картоплю вирощують по всьому світу. Україна не стала виключенням.
Хоч батат віддає перевагу теплим субтропікам, сьогодні є чимало сортів, які можна вирощувати і в нашому кліматі. Тому кожному, хто хоче спробувати цей незвичайний овоч, який схожий на більш знайому усім картоплю, точно буде цікаво дізнатись усі нюанси його вирощування.
Посадка батату
Батат розмножується розсадою, яку беруть із бульбин. З однієї бульби можна отримати до 70 живців. Для цього потрібно взяти великий ящик, наповнити землею та висадити бульби так, щоб вони були покриті грунтом тільки наполовину. Після цього їх поливають стимулятором росту та накривають плівкою. До появи перших паростків ящики тримають у приміщенні при температурі 23-25 градусів, після появи паростків температуру знижують до 18-20 градусів.
Коли паростки, які виросли на бульбах, сягають 15-30 см, їх обрізають на відстані приблизно 5 см від поверхні. Саме з цих паростків нарізають живці, у кожного з яких повинно бути по 2 листочки. Їх ставлять у склянки з водою, а приблизно через 2 тижні після появи коріння, пересаджують у невеликі горщики.
Висадку батату у відкритий грунт слід проводити лише тоді, коли встановились теплі ночі з температурою повітря не менше 12-15 градусів. Як правило, мова йде про кінець травня — початок червня, але все залежить від регіону. Батат обовʼязково вирощується на агроплівці або іншому укривному матеріалі, інакше його ліаноподібні пагони при дотику із землею будуть вкорінюватись. Також перед посадкою грунт перекопують та вносять добрива. Садять батат за схемою 70х70 см.
Як правильно доглядати за бататом?
Незважаючи на те, що батат — досить оригінальна культура для нашого регіону, догляд за ним не створить вам багато проблем. При вирощуванні під плівкою у перший місяць його потрібно лише регулярно поливати, але при умові, що на вулиці сухо. Для поливу бажано використовувати теплу воду.
Батат буде мати хороший урожай, якщо його підживляти. Вперше це треба зробити через два тижні після посадки, використовуючи азотні добрива, наприклад, нітроамофоску. 10 г препарату розводять у 10 л води і вносять по 1 л під кожен кущик. Наступне підживлення проводиться через кілька тижнів, але на цей раз із використанням фосфорно-калійного добрива.
Що стосується шкідників, то, на відміну від картоплі, колорадський жук та фітофтороз батату не загрожують. Натомість його бульби можуть вражати личинки хруща. Також, якщо літо видалось сухим та спекотним, листя батату може постраждати від павутинного кліща.
Збір урожаю батату
Орієнтовний час збору урожаю батату — кінець вересня, приблизно через 14-16 тижнів після того, як відбулась висадка розсади у відкритий грунт. У даному випадку найкраще орієнтуватись на температуру повітря вночі — батат потрібно зібрати до того часу, поки вона опуститься нижче 12 градусів.
Збір урожаю батату слід проводити в суху погожу днину. Для цього процесу найкраще використовувати спеціальні вила. Орудувати ними потрібно обережно, адже бульби батату досить великі та довгі, тому їх легко можна пошкодити. Після викопування батат слід залишити на землі, щоб він трохи підсох.
Перший тиждень після збору батат рекомендовано зберігати у приміщенні при температурі не менше 28-30 градусів. Після цього його складають у ящики та відправляють у підвал чи інше приміщення, де температура становить 10-12 градусів. Також батат можна заморожувати або сушити.
- Розкажемо, як виростити екологічно чисті овочі без хімії. Розглянемо, які переваги має органічне землеробство, як боротись зі шкідниками без використання “хімії”, які переваги органічних добрив, а також, як забезпечити якісний полив.
- Проаналізуємо, які особливості вирощування кімнатного бамбука. Розкажемо, які основні способи посадки кімнатного бамбука, як доглядати за кімнатним бамбуком, а також, які особливості розмноження бамбука в домашніх умовах.