Фітофтороз на помідорах: як позбутись та попередити?
З проблемою фітофторозу знайомий, мабуть, кожен господар. Це небезпечне грибкове захворювання, як в окремих випадках здатне знищити практично весь урожай. Особливо часто фітофтороз дошкуляє помідорам. Тому, якщо ви посадили томати у себе на городі, вам варто знати, чому саме виникає ця хвороба, чи можна її уникнути та як боротись із фітофторозом на помідорах.
Фітофтороз. Що це таке?
Фітофтороз — це грибкове захворювання. Його викликає патогенний збудник під назвою Phytophthora infestans dBy. Це ооміцетний гриб, який найчастіше вражає картоплю та томати. Для фітофторозу є характерним досить швидкий розвиток, він загрожує як листям, цвіту та стеблам, так і плодам. Також він безпроблемно поширюється та заражає інші культури, які є поблизу.
Зазвичай фітофтороз зʼявляється на рослинах у другій половині літа. При цьому він поширений як у помідорів, які ростуть на відкритих ділянках, так і у томатів, що зростають в теплицях та парниках. Розвитку хвороби сприяють часті дощі та висока вологість повітря. Також серед факторів, які підвищують шанси розвитку фітофторозу варто виділити:
- різке коливання денних та нічних температур, коли вдень жарко, а вночі досить холодно;
- наявність великої кількості бурʼянів;
- загущена посадка томатів;
- близьке сусідство помідорів та картоплі;
- нерегулярні, але занадто рясні поливи;
- похмура погода.
Ознаки присутності фітофтори на помідорах
Розпізнати фітофтороз на помідорах доволі просто, адже він супроводжується цілим рядом характерних ознак. Як правило, хвороба починається з того, що на нижніх листках зʼявляються темні плями. Вони мають різну форму та розмір, згодом в центрі таких плям зʼявляється наліт сіруватого кольору. З часом плями збільшуються, поширюються також і на плоди. Листя починає скручуватись, темніти та опадати, помідори теж псуються та гниють.
Як боротись із фітофторою на помідорах?
Якщо ви виявили, що ваші помідори уражені фітофторою, то слід негайно вжити необхідних заходів. Перш за все, старанно огляньте всі рослини. Якщо деякі кущі постраждали дуже сильно, то їх краще видалити та прибрати геть з ділянки. Використовувати народні засоби небажано, адже вони працюють повільно або ж можуть виявитись недієвими, а у випадку з фітофторозом дуже важливо не втрачати цінний час. Саме тому краще придбати спеціальний препарат для обробки рослин. Зокрема, на томатах гарний результат демонструють такі засоби як Ревус Топ, Ридоміл Голд, Скор. Вони володіють системною дією та швидко знищують грибок.
У випадку коли фітофтороз вразив помідори, на яких уже є сформовані плоди, то краще використовувати біологічні фунгіциди. Це такі препарати як Фітоспорин, Триходермін, Казумін, Фітодоктор Ліст, та ін. Ці засоби безпечні та не проникають у плоди.
Профілактичні заходи
Як і у випадку з іншими захворюваннями рослин, фітофтороз помідорів значно легше попередити, аніж вилікувати. Профілактичних заходів є досить багато і кожен із них по-своєму дієвий.
- Дотримуйтесь правил сівозміни. Садити помідори на одному місці кілька років підряд — це погана ідея, адже спори грибка чудово зимують у грунті на органічних залишках.
- Фітофтора віддає перевагу вапняним грунтам, тому легке підкислення землі допоможе зупинити її розвиток.
- Не забувайте про регулярне пасинкування. Воно запобігає загущенню, сприяє кращому проникненню повітря і таким чином нейтралізує умови, сприятливі для розмноження грибка.
- Старанно прибирайте грядки восени. Чим більше органічних залишків буде на ділянці, тим вищі шанси того, що фітофтора повернеться до вас наступного сезону.
- Полив здійснюйте під корінь. Ця порада актуальна тому, що потрапляння води на листя стимулює розмноження грибка. Особливо, коли присутні сприятливі погодні фактори, такі як коливання температури та висока вологість.
- Не забувайте про регулярне провітрювання, якщо ви вирощуєте томати в теплиці. Застій повітря провокує розвиток фітофторозу, а от нормальний повітрообіг навпаки є для нього перешкодою.
Фітофтороз помідорів — поширена та небезпечна проблема. Проте регулярний догляд та обприскування рослин допомагає впоратись з грибком із мнінмальними втратами.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.