Засоленість грунту. Чим це небезпечно?
Засоленість грунтів — серйозна проблема сучасних аграріїв, адже це значно знижує продуктивність полів, а в деяких випадках робить їх повністю непридатними для подальшого вирощування культур. Згідно з останніми даними, в Україні близько 5 млн гектарів засолених земель, і особливо сильно ця проблема надокучає регіонам лісостепової та степової смуги.
Чому виникає проблема надмірного засолення грунтів?
Соленізація або засолення грунтів — це стан, при якому у грунті накопичується занадто багато водорозчинних солей. Як правило, мова йде про так звану кухонну сіль, добре відому усім нам. Хоча насправді сполук, що містять у собі NaCl, набагато більше. Це магній, калій, натрій, сульфати, хлориди, бікарбонати, та ін.
Причини підвищення рівня засоленості грунтів бувають первинними або вторинними. Первинні причини — це ті, що виникли природним чином. До них належать:
- тривала відсутність опадів, посушливий клімат, через що солі просто фізично не вимиваються з грунту;
- застій води, в результаті якого солі теж затримуються у шарах грунту;
- надмірно швидке випаровування, в результаті чого солі залишаються на поверхні грунту;
- тривале підтоплення ділянки морською водою, морські бризи, які розносять солоні повітряні маси, що актуально для південних регіонів.
Також причини надмірної засоленості можуть бути спровоковані людською діяльністю:
- неправильне внесення добрив;
- присутні неподалік дороги, які взимку посипають сіллю;
- неправильний полив, через що сіль із нижніх шарів грунту піднімається на поверхню;
- викорчовування рослин з глибоким корінням, що може стати причиною підвищення водного горизонту.
Які негативні наслідки має засоленість грунтів?
Через високий вміст солі рослинам важко поглинати вологу з грунту. Також це явище є причиною дефіциту азоту рослин. Тому, коли рівень солі підіймається занадто високо, такий грунт стає непридатним для вирощування сільськогосподарських культур.
Також сіль з грунту потрапляє в річки та інші прісні водойми. Це в свою чергу робить її непридатною для поливу, а через те, що вона знову проникає у грунт, створює своєрідне замкнене коло.
Через надмірну засоленість спостерігається і таке явище як ерозія грунтів. Подібні ушкодження теж негативно впливають на родючість конкретної ділянки.
Ознаки надмірної засоленості грунтів
Звісно, найточніше рівень солі в грунті допоможе визначити лабораторний аналіз. Проте ознаки засоленості помітні і неозброєним оком. Перш за все про це сигналізує побіління поверхні землі. З часом на ній можуть навіть з'явитись кристали солі. Також на грунті можуть формуватися борозни, у яких буде застоюватись вода. Якщо поблизу ділянки із засоленим грунту є водойма, то тварини будуть відмовлятись пити з неї воду. Рослини на засолених грунтах в'януть. Залишаються лише ті, які ж більш стійкими до даного чинника. Там чином суттєво зменшується біорізноманіття. Серед культур стійких до засолення варто виділити цукровий та кормовий буряк, виноград, соняшник, люцерну, помідори, рис, кавуни, капусту, шпинат. А ось полуниця, кукурудза, бобові, конюшина виявляють підвищену чутливість до вказаного фактора.
Методи запобігання засоленості грунтів
Із засоленням грунтів можна та треба боротись. Тим більше, що для цього існує немало методів:
- висаджування стійких до засолення культур, які забезпечують грунтовий покрив;
- висаджування рослин, які потребують багато води та швидко поглинають вологу, таким чином перешкоджаючи застою води в грунті;
- проведення амеліорації, наприклад, гіпсування, для зниження рівня солі;
- механічне видалення кристалів солі;
- раціональне внесення добрив згідно нормам та інструкціям.
Варто пам'ятати, що при надмірному засоленні грунтів найбільш дієвим є комплексний підхід. Тому варто застосовувати не один, а одразу декілька методів для досягнення максимального результату.
- Проаналізуємо, які секрети успішного вирощування гортензії. Розкажемо, коли найкращий час для посадки гортензії, які особливості осінньої посадки гортензії, а також, які основні правила догляду за гортензією.
- Розглянемо, які гербіциди є надійними рятівниками урожаю від бурʼянів. Розкажемо, які бувають види гербіцидів за певними критеріями, як правильно вибрати гербіцид, а також, які загальні рекомендації щодо застосування гербіцидів.