Борна кислота у якості добрива для рослин
У більшості людей борна кислота асоціюється з аптекою. Дійсно, цей засіб у вигляді порошку чи борного спирту можна придбати саме там. У медицині борна кислота використовується у якості антисептика. Проте сфера її застосування набагато ширша. Наприклад, її застосовують під час виробництва скла і навіть у ядерних реакторах. У народі борна кислота відома як ефективний засіб проти тарганів. А от досвідчені господарі добре знають, що вона може стати у пригоді на городі чи в саду. Зокрема, вона є чудовим добривом при нестачі бору, а також виконує деякі інші функції. Варто більш детально ознайомитись з цією унікальною речовиною, щоб дізнатись як саме її можна застосовувати.
Коли рослинам потрібна борна кислота? Ознаки нестачі бору
Бор — важливий елемент для нормального росту та розвитку рослин. Він приймає участь у процесі синтезу хлорофілу, а також позитивно впливає на обмін речовин. Тому, коли є нестача даного елементу, то це важко не помітити. Серед характерних ознак дефіциту бору слід виділити:
- пожовтіння жилок на листі, поява характерних хлорних плям;
- проблеми із цвітінням та завʼязуванням плодів;
- деформація плодів;
- посилення росту бічних пагонів при одночасному гальмуванні росту верхівкових бруньок;
- опадання листя;
- відмирання кори.
Борна кислота для обробки насіння та поливу рослин
Борну кислоту можна використовувати не тільки для підгодівлі рослин, але й для передпосівної підготовки насіння. Особливу потребу у цьому елементі відчувають такі культури як капуста, буряк, а також зерняткові дерева. Дещо менша потреба в борі у кісточкових, ягідних чагарників, більшої частини овочів та зелені. А от у картоплі, суниці та бобових значно менший ступінь потреби у борі.
Для обробки насіннєвого матеріалу 2 г борної кислоти потрібно розвести у 10 л води. Насіння заздалегідь завʼязують у мішечок та опускають у приготовлений розчин на 24 години. Якщо мова про насіння кабачків, огірків чи капусти, то йому достатньо і 12 годин.
У якості добрива борну кислоту використовують для позакореневого обприскування рослин. Стандартна доза для приготування розчину становить 5 г порошку на 10 л води. Проте розчин можна зробити більш концентрованим, якщо йдеться про культури, що відчувають підвищену потребу в бору. Також більша концентрація доцільна у тому випадку, коли рослини ростуть на малородючих грунтах.
Обприскування розчином бору зазвичай проводять двічі на сезон — коли розпускаються бутони та приблизно через тиждень після першої процедури. Якщо мова про зерняткові, то для них дане добриво можна внести тричі: під час бутонізації, на початковому етапі цвітінні та в період, коли починають наливатись плоди.
Особливості приготування та застосування борного розчину
Для того, щоб борна кислота розчинилась повністю, їй потрібна тепла вода. Проте, якщо ви готуєте ціле відро розчину, усю воду гріти немає потреби. Просто візьміть із відра літр води, нагрійте, розчиніть у ній борну кислоту та вилийте назад у відро.
Обприскування борною кислотою рекомендовано проводити ввечері. Бажано, щоб на вулиці була суха та хмарна погода. Для процедури слід використовувати дрібнодисперсний обприскувач. Рідину розподіляємо рівномірно, не слід допускати стікання рідини з листя.
Як борна кислота допомагає боротись із мурахами?
Мурахи часто заводяться на городі, в квітнику чи в саду. Існує кілька рецептів з використанням борної кислоти, які допоможуть вам позбутись цих непроханих гостей. Найпопулярніший варіант — це взяти два курячих жовтка і пів чайної ложки борної кислоти. Із цієї суміші потрібно скачати невеликі кульки та розставити їх по периметру ділянки.
Ще один рецепт передбачає використання більшої кількості інгредієнтів, а саме: 2 ст. л. гліцерину, 1 ст. л. води, півтори столових ложок цукру, третина чайної ложки борної кислоти і 1 ч. л. меду. В цьому випадку теж качаємо кульки і розташовуємо їх на мурашиних стежках.
Як бачите, у борної кислоти багато застосувань. Тому подбайте про те, щоб цей нехитрий засіб завжди був у вашій аптечці городника та садівника.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.