Як перевірити якість субстрату перед посівом на розсаду?
Сучасний ринок пропонує господарям безліч різноманітних субстратів для посіву та пророщування насіння: 👉 торф’яні субстрати, 👉 кокосові волокна та мінераловатні субстрати. З цього різноманіття важливо вибрати якісний субстрат і перевірити його основні властивості. Перевірити придбаний субстрат в самому магазині, звичайно, не вийде, тому доведеться це робити вдома або в теплиці. Натомість, перевіряючи в домашніх умовах зразок субстрату, господар може бути впевненим, що придбаний матеріал якісний і придатний для пророщування насіння та весняної пересадки в сад чи в теплицю.
Перевірка властивостей субстрату включає оцінку декількох показників: занурення у воду, водопоглинання, усадка, динаміка втрати вологи, капілярне поглинання вологи, мінливість динаміки pH, перевірка хімічних показників.
Крім того, для успішного вирощування, ефективного росту кореневої системи та правильного реагування на потреби рослин необхідно знати характеристики кожного типу субстрату, враховуючи, що, наприклад, торф і койра є органічними субстратами, а мінеральна вата – неорганічним типом.
Перевірка субстрату через занурення у воду
Занурення у воду показує швидкість поглинання та рівномірність розподілу вологи по волокнах субстрату. Це важливо при його підготовці для посіву рослин. Для оцінки цієї характеристики зразки-кубики розміром 10х10х10 см або 10х10х6,5 см поміщають в ємність з водою і фіксують час занурення, який не повинен перевищувати 20 секунд.
Водопоглинання повинно бути не менше 80% за об'ємом. Це здатність субстрату вбирати та утримувати воду. Показник розраховується як кількість води, що утримується в субстраті, по відношенню до об’єму субстрату (різниця між насиченим і сухим зразком).
Для оцінки динаміки втрати вологи зразки розміром 10x10x10 см або 10x10x6,5 см занурюють у воду на 2 години. Пізніше їх виймають і зважують двічі через 2 години і через 24 години. Залежно від зовнішніх умов дренаж через 2 години становить в середньому 3-5%, а через 24 години – 5-10%. Якщо дренаж утруднений, це означає, що субстрат має проблеми з постачанням кисню до коренів і зміною живильного розчину. Занадто швидке висихання субстрату може призвести до недостатнього водопостачання рослин і підвищення показника EС, що вимагатиме більш частого поливу рослин.
Усадка субстрату
Усадка повністю зволоженої якісної основи становить не більше 10%. Ця властивість свідчить про стабільність субстрату, що дозволяє підтримувати оптимальний водно-повітряний баланс протягом усього періоду вегетації рослин.
Капілярне вологопоглинання
Цю властивість субстрату визначають, поміщаючи зразки в ємність, наповнену водою висотою до 1 см. При цьому постійно контролюється рівень води. Через 5 хвилин оцінюють, на скільки см у висоту зволожилися зразки – в середньому підйом рідини в них повинен становити 4-5 см. Цей параметр впливає на рівномірність розподілу поживного розчину в субстраті і забезпечує оптимальний рівень вологи по висоті.
Хімічні показники субстрату
Тестування хімічних властивостей включає динаміку показників pH і EС (електропровідність). Зразок субстрату змочують дистильованою водою до появи дренажу. Через 2 години, а потім через 24 години із зразка беруть екстракт для визначення Ec і pH. Якісний субстрат повинен мати електропровідність Ec до 0,3 См/м і значення pH від 6 до 8 одиниць.
Тестування на шкідливі речовини
Останнім кроком у визначенні якості субстрату є оцінка реакції чутливих до забруднення рослин на ріст в субстраті. Для цього насіння крес-салату висівають у мінеральну вату, змочену дистильованою водою. Цей метод по суті є своєрідним біологічним індикатором токсичності субстрату до рослин. При схожості вище 90% субстрат не чинить токсичної дії на рослини.
Мінераловатні субстрати також перевіряють у лабораторіях на фітотоксичність. У таких випадках використовують 3 дослідні культури, дуже чутливі до забруднення: гірчицю білу, редьку (дводольні) та овес (однодольні). Якщо проблеми з ростом їх коренів не зафіксовані, то це свідчить про екологічність і придатність мінеральної вати для рослин.
Відмінності у властивостях субстрату
При вирощуванні культури в грунті більша частина коренів зосереджена в перших 10 кг верхнього шару, а об’єм води ще менше. За умови застосування технології гідропоніки субстрат виступає лише як основа для прикріплення коренів, а основна взаємодія кореневої системи відбувається з поживним розчином. Наприклад, на одну рослину потрібно близько 250 г мінеральної вати, а решта 3,5 л займає розчин. Тому в гідропоніці велика увага приділяється якості води і живильного розчину.
Коли для поливу використовується неякісна вода (в якій багато бікарбонатів, натрію або хлору), то для субстрату краще вибрати мінеральну вату, оскільки вона інертна, легко миється і не накопичує шкідливі для рослин елементи. На відміну від торфу і кокоса, мінеральна вата не може вплинути на склад живильного розчину, що дозволяє легше контролювати живлення рослин. Завдяки буферним властивостям своєї структури, органічні субстрати можуть утримувати поживні речовини та накопичувати шкідливі елементи. Однак повільна реакція органічних субстратів на зміни поживного розчину дозволяє непомітно і без стресу коригувати догляд за рослинами, якщо були допущені помилки.
Підготовка органічних субстратів для посадки вимагає зусиль. У більшості випадків кокос потрібно промити від солей, які в ньому містяться. А перед використанням торфу його необхідно підкислити. Крім того, якість органічних субстратів може сильно відрізнятися від партії до партії. При підготовці мінераловатного субстрату для посіву насіння потрібно менше ресурсів – він відразу насичується необхідним для вегетації розчином. Крім того, мінеральна вата, на відміну від органічного субстрату, є більш легкою та пухкою.
- Розкажемо, які природні ліки з алое можна зробити в домашніх умовах? Розглянемо, яке саме алое слід використовувати для домашніх рецептів, як доглядати за шкірою обличчя з використанням алое, а також, як доглядати за тілом та волоссям, використовуючи алое.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.