Що робити, якщо на торфʼяному субстраті з'явилася цвіль?
Іноді за певних температур вода конденсується між торф’яним тюком і поліетиленовою плівкою, створюючи умови, сприятливі для розвитку грибків. Якщо при відкритті упаковки 👉 торф'яного субстрату ви помітили білу або жовту цвіль, хвилюватися немає причин, адже швидше за все йдеться про Trichoderma або Peziza ostracoderma. Це гриби сапрофітного походження (тобто вони харчуються лише органікою, що розкладається), нешкідливі для людини та рослин. Це природні мікроорганізми, які зустрічаються майже в усіх грунтах. Деякі з цих мікроорганізмів можуть навіть позитивно впливати на ріст рослин.
Торф’яний мох сфагнум містить багато мікроорганізмів, які природно зустрічаються в торф’яних болотах, наприклад, бактерії Bacillus, актинобактерії Streptomyces, гриби Trichoderma, Penicillium і Mucor. Наявність здорового співіснування мікроорганізмів у сфагновому торфі ускладнює розвиток мікроорганізмів кореневої гнилі, таких як Fusarium, оскільки нешкідливі сапрофіти конкурують із патогенами за доступні ресурси. Крім того, деякі види, такі як Trichoderma і Streptomyces, синтезують молекули, які досить ефективно пригнічують деякі збудники кореневої гнилі.
Слід зауважити, що поява цвілі на субстраті є лише візуальною проблемою. Зверху на грунті гриби виглядають непривабливо і іноді мають неприємний запах. Зазвичай ці гриби білого, жовтого, бежевого, сірого або коричневого кольору. Таке забарвлення викликане розмноженням грибків, які ростуть на поверхні. При цьому вказані відтінки можуть змінюватися протягом життєвого циклу даних мікроорганізмів.
Біла цвіль або Trichoderma – це природний корисний мікроорганізм, який живе в більшості грунтів. Зазвичай його присутність не є помітною, але іноді він проявляється у вигляді білої цвілі на поверхні торфу. Триходерми — група сапрофітних грибів, які пригнічують ріст патогенних для рослин грибів. До речі, він також використовується як комерційний біофунгіцид, оскільки запобігає атакам патогенних мікроорганізмів рослин під час вирощування. Таким чином, Trichoderma є особливо корисними грибами, які природним чином захищають субстрат від патогенних мікроорганізмів і не мають негативного впливу на рослини.
Жовта цвіль – це Peziza Ostracoderma, яку зазвичай називають торф’яною цвіллю. Це також нешкідливий, але поширений сапрофітний гриб, що зустрічається на торфі. Гриби-сапрофіти живуть на інших грибах у гниючому органічному матеріалі, такому як торф. Вони не живуть на живих рослинах.
Цвіль переважно утворюється на зовнішньому шарі субстрату під поліетиленовим пакетом або обгорткою, де під час тривалого зберігання накопичується вода, що створює оптимальні умови для розвитку грибків. Суміші з великою кількістю 👉 добрив або ті, що піддавалися високій температурі під час зберігання, більш схильні до розвитку цвілі, але вона може утворитися майже на будь-якому торф’яному продукті.
Корисні поради
Перш за все потрібно запамʼятати, що торф із признаками грибків є безпечний у використанні, а ці мікроорганізми не вплинуть на ріст рослин.
- Якщо ви бачите грибки в субстраті для вирощування рослин, рекомендуємо розпушити спресований матеріал і ретельно його перемішати. Це завадить подальшому розмноженню грибків.
- Немає необхідності стерилізувати або використовувати 👉 фунгіциди, тому що цвіль сама по собі нешкідлива. Крім того, немає фунгіцидів, спеціально призначених для її знищення. Також слід враховувати, що стерильне середовище для вирощування привабить шкідливі гриби та сприятиме їх росту, оскільки не буде таких мікроорганізмів, як Trichoderma, які б з ними боролися.
- Після того, як субстрат буде використаний для культивування, грибок зникне і не повинен з’являтися знову на наступних стадіях росту. Однак важливо зазначити, що якщо середовище для вирощування буде занадто вологим, популяції цих мікроорганізмів можуть значно збільшитися на поверхні субстрату в горщиках. Це може перешкоджати розподілу води та проникненню в субстрат. Ми рекомендуємо правильну практику зрошення: уникайте надмірного зволоження субстрату та дайте йому достатньо висохнути, перш ніж полити знову.
- Добре провітрюйте теплицю. Це сприяє встановленню здорового мікроклімату.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.