Ділянка із лужним грунтом. Що на ній краще посадити?
Лужні грунти відзначаються низькою родючістю та схильністю до висихання. Головна проблема полягає у тому, що деякі речовини, які є необхідними для здорового росту рослин, в подібних умовах стають недоступними для них. Зокрема, це стосується заліза, магнію та цинку. Через те, що рослини не можуть засвоїти дані компоненти, часто виникає хлороз.
У лужних грунтів погана повітропроникність. У вологому стані вони надто вʼязкі, а коли висихають, то на їхній поверхні утворюється суха скоринка. Це може призвести до недостатнього доступу повітря до коренів рослин і, в результаті, до їхнього ослаблення. Однак, існують рослини, які добре ростуть на цих грунтах і чудово пристосувалися до таких умов.
Метод визначення кислотності землі
Першим показником лужного грунту на ділянці може бути пожовтіння листя у висаджених культурах. На низьку кислотність землі вказують такі рослини-індикатори, як люцерна, льнянка, деревій, полин і фіалка. Рожеві квіти 👉 гортензії та фіолетові медунки також свідчать про лужний грунт.
Для визначення кислотності землі можна використати простий метод: додайте 1 чайну ложку грунту з ділянки до 9%-го оцту. Якщо реакція не відбувається, це означає, що грунт кислий, а якщо з'являється піна, то лужний. На нейтральному грунті піна утворюється слабо. Для точного визначення кислотності можна також використовувати спеціальний прилад — 👉 вимірювач рівня рН або лакмусовий папірець, який можна придбати в магазині для садівництва.
Які культури рекомендовано садити на ділянках з лужним грунтом?
Для більшості рослин найкраще підходить нейтральний грунт. Проте є й культури, які віддають перевагу лужній землі. Їх називають кальцефілами. В дану групу входять деякі види дерев, кущів, квітів. Зокрема, у лужному грунті добре ростуть декоративні сливи, 👉 сливи біла і японська, тис ягідний і європейський, горобина, церцис та інші. З чагарників можна вирощувати гібіскус, спирею, кизильник, садовий жасмин та ін. Для лужного грунту також добре підходять і багато видів квітів: адоніс, чемерник, гірська волошка, ломикамінь, гіпсофіла. Розглянемо більш детально кальцефіли, яких можна висадити в саду, на квітнику та на городі.
На городі
Овочів, які віддають перевагу лужній землі, є досить мало. Перш за все це зернові та кукурудза. Але бажано, щоб їхніми попередниками були конюшина чи люцерна, які покращують стан грунту. Також на такій землі можна садити цибулю-порей, аспарагус, майоран. Якщо лужність помірна з рівнем рН до 7,4, то можна також спробувати вирощувати бобові, огірки, брукву, часник, петрушку, капусту, буряк, 👉 полуницю, шпинат, гарбуз, пастернак.
В саду
На лужних грунтах для посадки найкраще підходять 👉 декоративні дерева і 👉 чагарники, які можна висаджувати як окремо, так і у вигляді живої огорожі. Зокрема, для створення огорожі підійдуть барбарис, глід, бузина чорна, кизил, форзиція та тамариск, деякі з яких мають їстівні плоди.
Для декору перголи або альтанки можна використовувати бобовник звичайний, 👉 жимолость каприфоль, клематис. В бордюрних посадках гарно виглядатимуть бирючина, розмарин лікарський, самшит, які можна використовувати для оформлення квітників або грядок. Деякі сорти слив, такі як слива біла і слива японська, можуть давати непоганий урожай на лужних грунтах. На землі з рН менше 7,5 👉 груші, 👉 черешні, 👉 персики, 👉 абрикоси, волоські горіхи, 👉 шовковиця та 👉 айва також будуть добре рости і плодоносити. Ще один декоративний чагарник, який може рости на лужних грунтах, — це 👉 бузок.
На ділянках, для яких характерний тонкий грунтовий шар над вапняком, може бути важко вирощувати дерева. Однак горобина, 👉 калина, 👉 тис ягідний та європейський добре ростуть навіть в таких умовах. Щодо хвойних культур, то, напевно, лише 👉 ялівець звичайний і сосна кримська зможуть рости на подібних ділянках.
В квітнику
При наявності лужної реакції грунту в квітнику можна спробувати нейтралізувати його або ж висадити рослини-кальцефіли, які особливо чудово ростуть на такій землі. До цих квітів належать:
- адоніс;
- асфоделіна;
- хризантема;
- астільба;
- гіпсофіла;
- маренка;
- мальва;
- 👉 лаванда;
- матіола;
- іпомея.
На слаболужному грунті можна садити також такі квіти, як айстра, гіацинт, гвоздика, очиток, календула, ірис, канна, чемерник, котяча м'ята, матіола і дзвіночок. Навіть деякі сорти троянд можуть добре рости на такому ґрунті. Квіти-кальцефіли представлені рослинами різних розмірів, кольорів і термінів цвітіння. До них відносяться як багаторічні (анемона, гіпсофіла волотиста), так і однорічні рослини (анхуза капська, маренка, берізка триколірна). Вдало скомбінувавши ці рослини, можна створити чудові композиції на клумбі.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.