Гниє часник на городі. Що робити?
В Україні часник часто садять у великих обсягах як з комерційною метою, так і для власних потреб. Проте, незалежно від масштабів посадок, з ним виникають схожі проблеми. Зокрема, часто трапляється так, що у часнику гниє стеблова основа або псуються окремі зубчики. Варто зʼясувати не тільки те, що робити в подібних випадках, але й визначити причини подібного явища.
Погана погода
Цілком можливо, що гниття головок часнику спричинене несприятливими погодними умовами. Найбільша загроза для часнику — це часті та надмірні дощі, які призводять до застою води в землі. Надлишок вологи може викликати процеси гниття на пізній стадії вирощування, коли головки вже сформовані та починають дозрівати.
Хоч змінити погодні умови ми не можемо, проте все ж в подібній ситуації дещо зробити можна. Якщо є можливість, варто тимчасово накрити грядку плівкою. Це дозволить свіжому повітрю циркулювати, але захистить грядку від дощу. Якщо вже випало стільки опадів, що на грядці утворилися калюжі, слід зробити вузькі канавки для відведення води.
Невдало підібрана ділянка
Ділянку для часнику треба вибирати уважно, адже посадивши його в неправильному місці, ви можете зіткнутись з гниттям голівки чи стебел. Для цієї культури підходить поживний і водночас легкий грунт. Якщо в землі багато глини, то часник погано росте, зайва волога затримується, що призводить до гниття головок.
Шкідливим чинником є також недотримання сівозміни. Не слід вирощувати одну й ту саму культуру на одному місці рік за роком. Щоб отримати якісний урожай часнику, його краще висаджувати після картоплі або огірків.
Важливо, щоб грядка була розташована на сонячному місці, де підземні води не залягають близько до поверхні, інакше виникнуть проблеми з вирощуванням.
Неправильно проведене підживлення
Умови вирощування озимого та ярого часнику мають певні відмінності, проте неправильне 👉 внесення добрив може спричинити гниття головок у обох випадках. Зокрема, мова йде про азотні добрива, які потрібні лише на початку сезону. Якщо переборщити з їх кількістю, виникає надлишок азоту, і ви можете зіткнутися з гниттям часнику в грунті, навіть при правильному догляді. Саме тому після початкового етапу вирощування слід припинити внесення азотних добрив. Уникайте використання перепрілого гною. На початку сезону краще використовувати якісний компост. Під час подальшого вирощування часнику віддавайте перевагу добривам з високим вмістом фосфору та калію.
Захворювання
Часник часто піддається впливу грибкових інфекцій. Серед найбільш поширених захворювань слід виділити фузаріоз, який призводить до втрати пігменту листя ще на ранніх стадіях вирощування. Це захворювання активно розвивається при високих температурах, через що листя часнику в'яне, а підземна частина починає гнити. Часник стає надмірно водянистим, і зубчики можуть не встигнути сформуватися повністю.
Не менш небезпечні біла та бактеріальна гнилі, які виникають у дощову погоду і можуть уразити рослину навіть за низьких температур. Ці хвороби викликають утворення нальоту на часнику, роблячи головки м'якими та водянистими, і під час збору врожаю замість зубчиків може залишитися лише слиз.
Ще однією причиною гниття зимового часнику на грядці є хибна борошниста роса. Спочатку вона деформує верхню частину рослини, а потім спричиняє гниття під землею.
Для профілактики захворювань під час посадки часник можна обробити препаратами на кшталт Фітоспорину, які мають дезінфікувальну дію. При виявленні будь-яких з перелічених хвороб слід негайно діяти. Більшість грибкових інфекцій можна контролювати за допомогою 👉 фунгіцидів, придбати які ви можете у нашому інтернет-магазині. Єдиним винятком є фузаріоз, боротьба з яким дуже складна. У цьому випадку необхідно максимально видалити всі уражені головки, щоб зберегти здорову частину врожаю.
Шкідники
Найбільшою загрозою для часнику цибулева муха, яка спочатку вражає надземну частину рослин, а потім знищує саму цибулину. Небезпечний шкідник це також нематода часникова, яка спричиняє розм'якшення головок часнику та їх подальше гниття. Крім того, мікроскопічні паразити кореневі кліщі завдають шкоди оболонці часникових головок, що призводить до їх псування. Ці шкідники часто є причиною, чому часник жовтіє та гниє.
Проти шкідників слід застосовувати 👉 інсектициди, як хімічні, так і біологічні. Крім того, можна використовувати народні методи, наприклад, тютюновий пил або відвар пижми, проте вони будуть ефективними лише на початкових стадіях.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.