Особливості вирощування колоноподібної яблуні
Колоноподібна яблуня викликає велику цікавість з боку садівників та звичайних людей, які хотіли б вирощувати її у себе в садку чи на подвір’ї. Такий інтерес пояснюється тим, що вона має чимало переваг. Проте її вирощування теж має численні особливості, тому дізнатись про них варто до того, як купувати саджанець.
Колоноподібна яблуня. Що це за дерево?
Як видно із назви, 👉 колоноподібна яблуня зовні нагадує колону. У неї є міцний стовбур та численні гілочки, які ростуть під гострим кутом. Тобто стандартна розлога крона, властива тим яблуням, до яких ми звикли, тут відсутня. Таким чином подібні дерева потребують значно менше місця. Плоди обліплюють колоноподібну яблуню і завдяки її характерній формі, добре помітні.
В залежності від розмірів, колоноподібні яблуні діляться на наступні групи:
- суперкарлики;
- карлики;
- напівкарлики;
- середньорослі;
- сильнорослі.
Колоновидні яблуні зʼявились випадково. У 1964 р. на одній із яблунь сорту Макінтош помітили незвичну гілку, яка практично не мала бічних розгалужень, проте рясно була вкрита яблуками. Як виявилось, це була спонтанна мутація, яка поклала початок новому виду яблунь.
Плюси та мінуси колоноподібних яблунь
Почнемо із переваг, адже їх значно більше.
- Дають урожай уже на 2-й, найпізніше, на 3-й рік після посадки.
- Потребують мало місця, тому їх можна садити навіть на ділянках з обмеженим простором.
- Завдяки компактності, догляд за колоноподібними яблунями дуже простий.
- Колоноподібні яблуні виглядають естетично, тому їхні декоративні якості на висоті.
- Збирати урожай із колоноподібних яблунь значно легше та швидше, ніж із звичайних.
Що стосується недоліків, то у цього різновиду яблунь вони наступні.
- Чутливість до сильного холоду, через що дерева, особливо ті, що ростуть у північних регіонах нашої країни, потрібно вкривати на зиму.
- Менший урожай, ніж у яблунь звичайного розміру.
- Такі яблуні сильніше страждають від гризунів взимку.
Як посадити у себе на ділянці колоноподібну яблуню?
У саду колоноподібні яблуні розташовують досить щільно одна до одної:
- суперкарликові та карликові — 20х30 см.
- напівкарликові — 50х100 см.
- середньо- та сильнорослі — 100х150 см.
Ці рекомендації є приблизними та залежать від конкретного сорту.
Якщо ви не плануєте висаджувати цілий сад, розміщуйте деревця за власним розсудом, враховуючи простір для їх розвитку. Вибирайте добре освітлені місця, захищені від вітру.
Найкращий час для посадки — рання весна (поки не розпустились бруньки) або осінь (після завершення руху соку, приблизно в жовтні). Оптимальні розміри ями для колоноподібної яблуні — 80 на 90 см. На важких грунтах обов’язково зробіть дренаж, насипавши на дно пісок, щебінь чи інший подібний матеріал.
Підготуйте яму за 2 тижні до посадки, щоб земля ущільнилась Якщо грунт не родючий, додайте до посадкової ями до 4 відер перегною або компосту. Також бажано додати калійні та фосфорні добрива (2 ст. л. на саджанець). Частину ями засипають землею, залишаючи при цьому місце для кореневої системи. Саджанець розміщують так, щоб коренева шийка була трохи вище рівня землі. Після цього засипають землею, що залишилася, та ущільнюють її.
Як доглядати за колоноподібною яблунею?
Вирощувати такі дерева не складно, якщо знати кілька простих секретів. Перший рік після посадки обірвіть усі квітки на стадії бутонізації, щоб яблуньки спрямували свою енергію на ріст. Навесні підживлюйте їх азотними добривами. У пристовбуровому колі рекомендовано посіяти сидерати та регулярно їх скошувати.
На другий рік залиште 10 квіток, решту видаліть. Це допоможе деревцю розвиватися і одночасно давати плоди. Якщо не видаляти квіти, яблука будуть вимагати більше поживних речовин, що призведе до зменшення їхнього розміру і сповільнить розвиток дерева, негативно впливаючи на майбутні врожаї.
У наступні роки поступово збільшуйте кількість залишених квіток. Контролюйте майбутній врожай у два етапи: спочатку залишайте вдвічі більше квіток, ніж потрібно для врожаю, а потім видаляйте зайві зав’язі, коли вони досягнуть розміру волоського горіха, залишаючи лише найкращі плоди.
Колоноподібні яблуні необхідно регулярно 👉 обробляти від шкідників і хвороб, використовуючи як хімічні, так і біологічні препарати. При застосуванні хімічних засобів остання обробка повинна проводитися щонайменше за місяць до збору врожаю.
Підживлення колоноподібних яблунь рекомендовано проводити щорічно протягом вегетаційного періоду. Навесні використовуйте 👉 органічні добрива, наприклад, настій курячого посліду або коров'ячого гною. Влітку додайте азотні добрива чи органіку, а також мікроелементи через 👉 комплексні добрива. Починаючи з серпня, переходьте на калійні добрива для покращення якості плодів.
Після збору врожаю восени можна провести ще одне підживлення та обробку стовбура від хвороб і шкідників, повторюючи процедуру ранньою весною. Для цього підійде 7% розчин сечовини.
На зиму приберіть мульчу із соломи, щоб не приваблювати гризунів. У регіонах з холодною зимою колоноподібні яблуні вкривають лапником та 👉 агроволокном. При випаданні снігу підгортайте основу стовбура для додаткового захисту від морозу.
Як правильно обрізати колоноподібну яблуню?
Перше, що варто враховувати: не можна обрізати стовбур дерева, оскільки це спровокує подальше розгалуження яблуні. Також важливими є й інші моменти.
- Обрізку бічних гілок колоноподібної яблуні слід розпочинати навесні, до початку сокоруху.
- На першому році 👉 обрізки залишають лише дві бруньки на бічних гілках, решту видаляють. Протягом наступних трьох років з цих бруньок потрібно сформувати плодові ланки. Для цього зайві пагони видаляють, як тільки вони з’являються. Цей метод менш травматичний для дерева порівняно з обрізкою вже вирослих гілок.
- Навесні слід видалити хворі, сухі, пошкоджені пагони, а також пагони, які перехрещуються між собою. Формування плодових ланок починається на другий рік життя дерева. Для цього один з двох пагонів, що виріс з залишених у перший рік бруньок (той, що ближче до вертикального положення), обрізають до двох бруньок, а той, що росте горизонтально, — не чіпають. Це призводить до того, що вертикальний пагін дає нові пагони, а горизонтальний — плоди.
- На третій рік навесні пагін, що вже плодоносив, повністю видаляють. З двома новими пагонами проводять аналогічне формування, як і попереднього року. Сукупність цих пагонів — це плодова ланка, яка функціонує протягом 3-4 роки. Після завершення цього терміну кожну ланку повністю вирізають.
Якщо стовбур колоноподібної яблуні пошкоджується і не може продовжувати ріст, формують його заміну. Для цього вибирають одну з вертикально зростаючих бічних гілок, обрізаючи інші, при цьому залишаючи невеликий пеньок.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.