Як виростити лайм у себе на підвіконні?
![Як виростити лайм у себе на підвіконні?](https://images.prom.ua/6413858471_w200_h200_yak-virostiti-lajm.jpg)
На вулиці сніг та холод, а у вас на підвіконні справжній оазис із вітамінними плодами. Це все може стати реальністю, якщо ви спробуєте виростити лайм в домашніх умовах. Це можна зробити за допомогою кількох методів, проте спочатку варто дізнатись більше про цю рослину.
Особливості лайма
Лайм — це рослина з тонким стовбуром, вкритим гострими шипами, яка може сягати до 5 м у висоту в природному середовищі. Однак у кімнатних умовах його ріст зазвичай обмежується 2 м. Для тих, хто бажає отримати компактніше деревце, лайм легко піддається обрізанню. Більше того, 👉регулярна обрізка стимулює утворення плодових бруньок, що дозволяє сформувати дерево будь-якої форми, навіть у вигляді мініатюрного бонсаю.
Лайм радує своїх власників цвітінням і плодоношенням протягом усього року. Його квітки хоч і не надто помітні, але доволі великі, з діаметром до 2 см. Плоди мають яскраву зелену шкірку, відрізняються соковитістю та приємною кислинкою, а їхній розмір зазвичай не перевищує 5 см. Всередині плоду знаходиться від 1 до 4 насінин.
Особливістю лайма є те, що дерево може одночасно цвісти й плодоносити, забезпечуючи свіжі фрукти протягом року. Але не слід очікувати занадто великого врожаю: рослина часто скидає частину зав’язі, що є природним процесом для цього виду.
Соковиті плоди лайма широко застосовуються в кулінарії. Їх додають у напої, десерти, а цедру використовують для приготування страв із м’яса, надаючи їм яскравого аромату.
Крім своєї практичної користі, лайм є справжньою окрасою інтер’єру. Його глянцеве темно-зелене листя не опадає навіть узимку, додаючи кімнаті живої свіжості та декоративності.
Вирощування лайма з насіння
Щоб виростити лайм із насіння, почніть із підготовки матеріалу. Оберіть стиглий плід, вийміть насіння, ретельно очистіть його від залишків м’якоті та промийте у воді. Замочіть зернятка у гуміновому добриві на кілька годин, а потім просушіть їх протягом 2–3 годин.
👉Горщик для посадки має бути об’ємом не менше 2 л, адже лайм не любить частих пересадок. На дно покладіть шар дренажу з камінців або керамзиту, а зверху насипте грунт. Для цього підійде магазинна суміш для цитрусових із додаванням 20% річкового піску або садовий грунт, змішаний із піском у такій же пропорції. У підготовленому грунті зробіть невеликі заглиблення, висадіть насіння по одному та присипте їх землею. Горщик накрийте склом або плівкою, щоб створити парниковий ефект, і поставте у світле місце.
Температура має бути близько +25°C — у таких умовах сходи з’являться за 2–3 тижні. Якщо температура буде нижчою, проростання може зайняти до 8 тижнів. Грунт слід регулярно зволожувати, але не допускати надмірної вологості. Краще використовувати розпилювач для збризкування поверхні. Як тільки з’являться сходи, зніміть скло та переставте горщик у добре освітлене місце, уникаючи протягів.
Взимку 👉полив потрібно зменшити до помірного рівня. Раз на місяць лайм слід 👉підгодовувати добривами для цитрусових, а листя періодично обприскувати водою. Приблизно через рік рослину потрібно пересадити в 👉більший горщик об’ємом близько 5 л, не заглиблюючи кореневу шийку. Надалі пересадку проводять раз на 3 роки. У першу зиму обріжте гілки, залишивши по 3–4 бруньки на кожній, щоб сформувати густу й красиву крону.
Як виростити лайм із відводка?
Розмноження відводками — один із найефективніших способів розмноження лайма. Суть методу полягає у тому, щоб стимулювати утворення коренів на гілці, яка ще приєднана до материнської рослини. Ранньою весною на молодій гілці роблять неглибокий надріз, який стимулює утворення коренів. Потім місце надрізу обгортають вологим сфагнумом, який створює сприятливе середовище для вкорінення. Для збереження вологості сфагнум покривають поліетиленовою плівкою. Через деякий час на гілці з’являються корені. Після цього відводок обережно відокремлюють від материнської рослини і висаджують в окремий горщик.
Вирощування лайма із живця
Для розмноження лайма живцями вам потрібні гілочки завдовжки 10–15 см із кількома бруньками. Їх слід зрізати зі здорової дорослої рослини та обробити місця зрізів кореневином, щоб прискорити утворення коріння. Після цього живці висаджують у горщики об’ємом не менше 1 л, заглиблюючи їх на 2–3 см у підготовлений грунт. Щоб створити тепличний ефект, горщики накривають поліетиленом.
Догляд за живцями включає регулярне зволоження землі та щоденне провітрювання, під час якого потрібно видаляти конденсат із поверхні поліетилену. Через кілька місяців, коли живці укоріняться, їх пересаджують у більші горщики. Надалі для стимуляції формування красивої крони рекомендується час від часу підрізати верхівку та кінчики гілок.
Цей метод дозволяє отримати здорові й добре сформовані рослини, які швидко почнуть радувати своїм виглядом.
Нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах
Вирощування лайма вдома — досить кропітке заняття, тому важливо знати певні нюанси.
- Швидкість плодоношення. Рослини, вирощені з живців або відводків, починають плодоносити раніше — вже на 2-3 рік. Якщо ви вирішили виростити лайм з насіння, доведеться трохи довше чекати на перший урожай — приблизно 3-4 роки.
- Освітлення. Лайм — світлолюбна рослина. Взимку йому обов’язково потрібне додаткове підсвічування фітолампою протягом 10-12 годин на добу.
- Температура. Оптимальна температура для лайма взимку – +10+15 °C, а влітку – до +35 °C.
- Полив. Поливайте лайм м’якою, відстояною водою кімнатної температури (близько +24 °C). Між поливами верхній шар грунту повинен трохи підсохнути.
- Вологість повітря. Лайм полюбляє високу вологість повітря. Для цього можна використовувати зволожувач повітря або поставити горщик з рослиною на піддон з вологим керамзитом.
Якщо вам не хочеться заморочуватись із описаними вище способами, ви завжди можете купити готовий саджанець лайма та посадити його. Це найпростіший метод, який ще й до того, дає можливість якнайшвидше отримати бажаний урожай.
- Проаналізуємо, з чого та як починати тепличний бізнес. Надамо бізнес план, як розвинути тепличний бізнес, розкажемо, які культури рекомендовано вирощувати в теплицях, які типи теплиць бувають, а також, які переваги та недоліки тепличного бізнесу в Україні.
- Розглянемо, як збільшити урожай картоплі. Розкажемо, що таке репродукція картоплі та які її особливості, яка різниця між першою та другою репродукцією картоплі, а також, як підготувати та посадити посівну картоплю.