Посадка плантації касетної малини на плівці мульчирующей
У 2016 році ми прийняли рішення зробити закладку плантації малини касетними саджанцями. Напередодні цього процесу було почуто багато і не менше прочитано про переваги літньої посадки малини. Але в той же час існувала проблема в тому, що не було можливості на власні очі побачити такі посадки. Тому для нашого експерименту було виділено 2 га площі, яка попередньо була вже підготовлена.
Вибір ділянки і підготовка до посадки
Ділянка був обраний більш-менш рівнинній зоні, де грунт за структурою являє собою легкий суглинок. У зв'язку з тим, що на цій площі років 10 нічого не росло, землю до посадки слід було підготувати. Тому, починаючи з березня 2016 року, була розпочата механічна обробка земельної ділянки. Для початку виділена площа була продискована в 2 сліду (уздовж і по діагоналі).
Пізніше, коли відросла зелена маса бур'янів, було здійснено обприскування гербіцидами Раундап Макс і Діален Супер в пропорції 3 л Раундапу + 1 л Диалена + 300 л води на 1 га оброблюваної площі. Буквально через 2-3 дні можна було вже побачити дію препаратів і приблизно через місяць, коли бур'яни повністю висохли, була проведена обробка ґрунту культиватором для того, щоб весь пирій і бур'яни можна було витягнути з землі і вивезти за межі ділянки.
Після цього були наступні обробки з інтервалом 2-3 тижні, такі як оранка, культивування і фрезерування земельної ділянки. Усі ці заходи проводяться для того, щоб грунт був ідеально возделан, щоб у майбутньому коренева система культурних рослин добре розвивалася, і було менше проблем у боротьбі з бур'янами. Особливо рекомендую звернути на це увагу початкуючим фермерам, які ніколи не займалися сільським господарством. Найчастіше при ідеї посадити малинник вони роблять одну з перших помилок - підготовка грунту, минаючи етапи обробки.
Висаджуючи в непідготовлений належним чином грунт саджанці, гарантовано викидають гроші на вітер. Я так говорю тому, що коли приживається в кращому випадку 50%, досаджувати через місяць-два буде пізно. Так і зрошення в такому випадку буде малоефективним. Адже якщо полив буде здійснюватися за допомогою краплинної стрічки, за рахунок проміжків між рослинами які не взялися, велика кількість води і водорозчинних добрив буде потрапляти в нікуди.
Тому, перед закладкою промислових плантацій слід враховувати ці рекомендації, проконсультуватися у агрономів і у фахівців, які вже цим займаються, адже краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх.
Формування гребенів для посадки малини
Цей процес відіграє велику роль при закладці промислової плантації малини такого типу. Висаджувати таку культуру можна різними способами:
- під лопату (довго і важко);
- в траншеї;
- механізовано, під саджалку (як роблять поляки);
- на гребені, під мульчують плівку.
Зважаючи на те, що обраний був останній з наведених варіантів, ми придбали навісний грядообразователь-пленкоукладчик. Виглядає він ось так:
Принцип дії цього навісного обладнання полягає в тому, що він нарізає ряди, одночасно з цим прокладає стрічку крапельну, натягує поверх цього плівку або агроткань і з боків присипає землею, щоб всі міцно трималося і не руйнувалася вітрами і дощем. Більш детально це можна переглянути на відео.
Фото нарізаних рядів для посадки, відео.
При посадці малини найчастіше використовують мульчують плівку (чорну), товщина якої становить 30-80 мікрон. Проведена така плівка може бути як у нашій країні, так і за кордоном. Її термін експлуатації становить 3-5 сезонів. Найбільш вагомими перевагами при використанні мульчирующей плівки це її досить-таки невисока вартість у порівнянні з витратами, які лягають на плечі фермера при боротьбі з бур'янами та організацією своєчасного поливу. При цьому така плівка цілком справляється зі своїми завданнями – оберігає від надмірного випаровування вологи, забезпечує захист від бур'янів, а так само полегшує нормування кількості пагонів.
Організація крапельного поливу на плантації малини
При висадці малини розглянутим способом, на кожен гребінь потрібно прокладати по дві стрічки краплинного зрошення. Це необхідно для забезпечення вологою всіх рослин рівномірно. Так як крапельниці інший раз можуть забиватися, то при використанні тільки однієї стрічки краплинного зрошення деякі ділянки і, відповідно рослини, можуть залишитися без вологи. Підбираючи стрічку для поливу слід звернути увагу на основні характеристики: товщина стінки самої стрічки, витрата води однією крапельницею та інтервали між ними.
Для малини рекомендую прокладати стрічку крапельну, товщина стінки якої 8-16 mil (витрата води орієнтовно 1,4-2,0 л/год) і інтервалом між крапельницями 20-30 см. Всі ці показники сприяють рівномірному поливу та відсутністю так званих «сухих зон».
За рахунок постійної подачі води стрічка буде менше забиватися водорозчинними добривами і частинками піску та крейди, які можуть потрапляти з свердловин або водойм.
Коли ряди з плівкою вже сформовані, перед посадкою рослин, хоча б за 2-3 дня, їх необхідно добре полити водою з допомогою крапельного зрошення під плівкою. Це робиться для того, щоб земля набралася вологи і сформовані гребені просіли. У такому разі, коли ми посадимо саджанець, після поливу коренева не залишиться голою і не обсохне від вітру. Такий же принцип застосовується при посадці полуниці під плівку, хто з цим стикався, той розуміє.
Терміни посадки малини під плівку
Касетні саджанці малини – це новітній вид садивного матеріалу. Такі саджанці вирощують профільні розплідники в спеціальних субстратах, щоб уникнути контакту з грунтом. Це робиться для того, щоб молоді рослини не «підхопили» яке-небудь захворювання з нестерильного грунту, а так само щоб убезпечити їх від зараження шкідниками.
Посадка касетних саджанців здійснюється з червня до кінця серпня місяця. В цьому є багато позитивних моментів. Це посадка для тих, хто не встиг посадити малину восени або ранньою весною. Цей тип рослин має більшу енергію росту, тому касетний саджанець малини посаджений на початку літа може сформувати втеча, висотою 1,2-1,5 м ще в нинішньому сезоні вегетації.
Якщо висаджувати такими саджанцями малину літніх сортів, то вже на наступне після посадки літо можна отримати перший урожай близько 3-5 т/га, а через рік отримати повний комерційний урожай. Висаджуючи касетні саджанці малини ремонтантних сортів повний комерційний урожай Ви отримаєте на наступний рік після посадки.
Залежно від схеми садіння, на 1 Га посадкової площі буде потрібно від 6-7 до 10 тисяч рослин. Схема визначається суб'єктивно під кожну посадку. Проміжки між рядами можуть бути від 2,5 до 3,5 метрів. Визначальним фактором може служити вибір способу обробки, а так само техніки, якою будуть оброблятися міжряддя.
Самим ідеальним відстанню між рядами при посадці малини є відстань в 3 м. Що ж стосується відстані між саджанцями в ряду, так воно залежить від виду посадки, яку Ви захочете отримати: 20-25 см – загущена посадка, до 50 см – розріджена посадка. Найбільш розумним буде відстань між саджанцями в 30-40 см.
Залежно від того, розріджена посадка або загущена, буде різниться вигляд всього насадження на наступний рік після посадки. Якщо посадка застосовувалася загущена, кількість плодоносних пагонів на метр погонний буде більше, відповідно і врожай, зібраний з цієї площі буде вище, ніж при розрідженій посадці. Але вже через рік вид насаджень буде однаковий, незалежно від того, яка схема посадки саджанців у рядку застосовувалася.
Хочу так само відзначити основні переваги посадки касетної малини на мульчирующей плівці. По-перше, це захист від бур'янів. Такий захист є дуже важливою для будь-яких рослин, особливо в перший рік посадки. Адже бур'янисті рослини при розвитку забирають дуже важливі поживні речовини з ґрунту, а так само забивають грунт своєю кореневою. Згодом, малині немає можливості нормально розвинути кореневу систему і отримати всі потрібні елементи живлення з ґрунту, рослини виростають маленькими й слабкими. Мульчують плівка допоможе цього не допустити. Так само такий спосіб мульчі допоможе заощадити і кошти і трудові витрати. Провівши розрахунки, вийшло, що на саму плівку, її укладку витрачається стільки ж коштів, скільки на проведення прополок за сезон. При цьому плівка служить декілька сезонів.
Один важливий аспект, чому нами була обрана саме мульчують плівка для посадки касетних саджанців. Завдяки такій плівці набагато простіше проводити нормування молодих пагонів. Вона стримує проростання нових пагонів у межах рядів. У тих місцях на плівці, де Ви бажаєте отримати пагони, слід зробити отвори, через які ці пагони будуть проростати. За допомогою такої методики можна отримувати пагони в потрібних місцях (там, де є отвори), а так само в потрібній кількості (виходячи з розрахунку кількості пагонів на одиницю довжини ряду).
Вид плантації малини через місяць..
Через 3 місяці
Період плодоношення малини
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.