Коли чекати на перший урожай із молодого куща або дерева
Ви дачник і купили новий саджанець. Ймовірно, вас хвилює два питання. Перше – як зробити так, аби саджанець прижився. Друге – коли можна буде скуштувати перші плоди з нової рослини. Занепокоєння зростає, якщо дерево або кущ не хочуть цвісти. Тоді з'являються сумніви щодо добросовісності продавця.
Не поспішайте звинувачувати продавців або себе у тому, що ви не вмієте доглядати за зеленим вихованцем. Насамперед перевірте, чи досягла рослина вегетативної зрілості, простіше, чи може вона в такому віці давати плоди.
Що мається на увазі під поняттям «швидкоплідність»
Якщо ви нетерплячі і хочете спробувати перші плоди з молодого дерева через один-два роки – вибирайте сорти з раннім терміном плодоношення.
Саме цей показник визначає «повноліття» рослини, тобто час, коли вона може дати врожай. Швидкоплідні культури можуть дати врожай на 2-3 рік після висадки, у той час, як пізньоплідні не дадуть плодів раніше, аніж через 6 років.
Садівники без досвіду зазвичай плутаються у поняттях швидкоплідність та скоростиглість. Скоростиглість передбачає календарні строки дозрівання. Швидкоплідність – час настання плодоношення.
На швидкоплідність впливають такі фактори:
- специфіка сорту;
- біологічні особливості культур;
- тип підщепи (сильнорослі насіннєві дадуть урожай пізніше, ніж вегетативні підщепи).
На час збору першого врожаю також суттєво впливає якість садивного матеріалу, а також темпи нарощування кореневої системи і «тіла» рослини. Не менш важлива характеристика – тривалість життя рослини. Чим раніше рослина дає урожай, тим менше живе.
Як прискорити появу першого врожаю
Найпростіший спосіб наблизити вегетативну зрілість – змінити орієнтацію шляхом перетяжки гілок. Цей спосіб підходить для всіх культур. Інший спосіб – кільцювання – можна застосовуватися тільки на яблунях і грушах, оскільки в інших плодових дерев таке втручання спровокує перебіг камеді і послабить дерево.
Рекомендуємо статтю Чим обробити рослини в саду навесні для захисту врожаю від хвороб і шкідників
Ще один спосіб прискорити появу плодів – використання карликових плодових замість сильнорослих. Це дозволить отримати перший врожай уже на другий або третій роки.
Перший урожай плодових дерев
При купівлі нових саджанців треба цікавитися їх віком і скороплідністю. Нижче ми наведемо дані про середні терміни вступу культур у період плодоношення.
- Яблуня. У середньому яблуня починає давати урожай на 4 рік життя. Але є шанс обхитрити дерево, пригинаючи гілки. У такому випадку вдасться збільшити темпи росту гілок і, як наслідок, прискорити появу плодів. Зараз пропонують і скороплідні сорти, але у них короткий термін життя, всього через 4-6 років їх продуктивність знизиться і дерево гине. До ранньоплідних сортів належать: Аркадик, Валюта, Олена Імант, Легенда, Орлик, Легенда та інші.
- Груші родять щорічно. В залежності від сорту перший урожай можна отримати через різні періоди: від 1 до 8 років. До сортів, які швидко дають урожай, належать: Аннушка, Пам'яті Яковлєва, Лада, Рогнеда, Серпнева Роса.
- Слива. Перший урожай від прикореневої порослі можна отримати через 4-5 років. Якщо ви укорінюєте дерево, то перші плоди отримаєте не раніше, ніж через 5-6 років. До сортів, які відносно швидко дають урожай, належать: Іскра, Новинка, пам'яті Тімірязєва.
- Вишня. Перший урожай із вишні можна зібрати на 4-5 рік. Якщо вдасться забезпечити гарні умови, то, можливо, перші ягоди вдасться отримати на 2-3 рік. До швидкоплідних сортів належать Октава, Русинка, Журавка, Кізілова.
- Абрикос. При висадці щепленого саджанця урожай можна отримати на 3-4 рік. Посадка дерева з кісточки дасть урожай не раніше, аніж через 5-6 років. До швидкоплідних сортів належать: Фаворит, Лель, Водолій, Айсберг, Альоша та інші.
- Обліпиха. Дає урожай тільки на 3-7 рік. До швидкоплідних сортів можна зарахувати: Іня, Перчик, Росинка, Перлина.
- Волоський горіх. Період плодоношення настає не швидше, аніж на 6-8 рік, іноді на 10-12. Але є сорти швидкоплідні, що дають урожай на 2-4 рік. До таких належать сорти: Аврора, Ідеал, Десертний, Рясний.
Перший урожай ягідних кущів
- Виноград. Зібрати перший урожай можна на 2-3 рік і на 4, якщо саджанці укорінювали на промислових виноградниках при обрізанні. До сортів, які рано дають урожай, належать: Катир, Любава, Місячний, Цитрин, Аромат літа, Анюта, Білий ранній, Ермат, Карагай та інші.
- Аґрус. Перший урожай можна отримати через 3-4 роки, але повне плодоношення настане не раніше 5 року. До швидкоплідних сортів належать: Фортуна, Швидкоплідна
- Ожина. Перший урожай можна зібрати на 2 рік, рясне плодоношення наступає на 3-1 рік. До сортів, які дають урожай на наступний рік, належать: Рубен, Чорна магія, Прайм-АркФридом.
- Малина. На другий рік можна отримати врожай за умови 2-річних пагонів. До сортів, які плодоносять в рік посадки, належать: Бабине літо, Геракл, Самохвал, Подарунок Кашину, Жар-птиця.
- Смородина. На 2-й рік після посадки можна отримати перший урожай, рясне плодоношення настає на 4 рік чорної смородини і на 5-6 - у червоної. До сортів чорної смородини, які найшвидше дадуть урожай, належать: Голубичка, Добриня, Пам'ять Мічуріна, Смуглянка, Бармалей. До швидкоплідних сортів червоної смородини належать: Подарунок літа, Наталі, Ненаглядна.
- Шипшина. Перший урожай можна отримати на 2-3 рік після посадки. До сортів, які найшвидше дають урожай, можна віднести: Мічурінський Ювілейний, Їжачок, Гейша.
Отримати перший урожай з нового деревця завжди непросто. Але терпіння точно буде винагороджено. А щоб очікування не було занадто довгим, висаджуйте на своїй ділянці рослини з різними термінами досягнення «повноліття». Це і скрасить час очікування і подарує вам насолоду, оскільки щороку у вас буде плодоносити новий сорт.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.