Вирощування бузини у саду: нюанси та особливості
Ягоди бузини мають багату історію використання як в медицині, так і в кулінарії. Протягом століть вони застосовувалися для лікування різних захворювань, але тільки недавно стали популярними для промислового вирощування в Україні. Відомо, що ягоди 👉 бузини містять велику кількість вітамінів А і С, фосфору, калію та заліза. Вони також багаті на антиоксиданти і мають імуномодулюючі властивості. Зростає інтерес до вирощування бузини для збору їстівних плодів та квітів, хоча варто пам'ятати, що ягоди потрібно правильно готувати перед вживанням, щоб вони були безпечними для здоров'я.
Які сорти бузини можна вирощувати?
У садах найчастіше можна побачити американську (Sambucus canadensis) та європейську (Sambucus nigra) бузину. Американська бузина росте у вологих грунтах на узліссях лісів або водно-болотних угіддях. Вона може досягати 4 метрів у висоту. З середини червня до середини липня цей сорт цвіте великими білими суцвіттями, які в серпні-вересні перетворюються на фіолетово-чорні ягоди.
Європейська бузина дуже схожа на американську, але відрізняється тим, що вона більше нагадує дерево і менш холодостійка. Більшість культурних сортів бузини, доступних у садових центрах та розплідниках, належать до європейських видів. Ці декоративні форми часто мають жовте, фіолетове або мереживне листя і вирощуються переважно для естетичних цілей, а не для кулінарного використання. Доступні сорти та ціни на саджанці бузини можна переглянути у 👉 нашому каталозі.
Особливості посадки бузини
Вирощування ягід бузини є відносно простим завданням. Ця культура добре росте на вологих, родючих грунтах і може витримувати періодичну посуху та тимчасову підвищену вологість. Однак для неї не підходять піщані або заболочені місця. Щодо рН, грунт може бути як кислим, так і лужним, хоча оптимальним є слабокислий рН (від 5,5 до 6,5). Для досягнення максимального врожаю квітів і ягід, бузину краще садити на сонячному місці. Часткове затінення можливе, якщо ви вирощуєте її заради декоративного листя.
Коренева система бузини неглибока, тому впродовж першого вегетаційного періоду рослини потрібно добре 👉 поливати. Грунт слід підтримувати постійно вологим, але не перезволоженим. Нанесення двошарового шару компосту або тріски на кореневу зону допоможе зберігати вологість грунту і збагачувати його органічними речовинами. У перший рік після посадки добрива не потрібні. Взагалі, бузина зазвичай не потребує великої кількості добрив, оскільки отримує необхідні поживні речовини з органіки, що розклалась в грунті.
Як доглядати за бузиною?
Бузина потребує 👉 регулярної обрізки, щоб зберігати її привабливий зовнішній вигляд та високу врожайність.
Перші два роки після посадки кущів бузини дайте їм рости природно, не обрізаючи і не збираючи ягоди. Надалі можна застосовувати три підходи до обрізки:
- Щорічно видаляти відмерлі або слабкі стебла.
- Вкорочувати стебла приблизно на одну третину.
- Повністю обрізати всі стебла до землі для омолодження. Бузина цвіте на нових пагонах, тому обрізку слід завершувати наприкінці зими або на початку весни.
Для збереження бузини пишною та здоровою у підживленнях зазвичай немає потреби. Оцініть стан куща: якщо він сильно росте і дає багато нових пагонів щороку, добрива не потрібні. Якщо ж нових пагонів мало і ріст слабкий, можна застосувати 👉 добрива з повільним вивільненням. Рекомендовано провести аналіз грунту, щоб визначити рівень рН та наявність поживних речовин.
Боротьба з бур’янами є важливою, оскільки через слабо розвинену кореневу систему бузина не має змоги конкурувати з рослинами-шкідниками, які можуть її витіснити.
Бузина — рослина невибаглива і майже немає проблем з хворобами та шкідниками. Для профілактики можна провести обприскування від борошнистої роси 1-2 рази після закінчення цвітіння. Важливо забезпечити достатній простір між деревами для вільної циркуляції повітря.
Збір ягід бузини можна проводити вже на другий або третій рік після посадки. Плоди готові до збору, коли вони стають темно-фіолетовими, майже чорними, що зазвичай відбувається з середини серпня до вересня. Найпростіший спосіб збирання – обрізати всю китицю з чагарника, а потім акуратно видалити ягоди. Оскільки ягоди швидко псуються, їх рекомендовано якомога швидше охолодити, заморозити або висушити.
- Розглянемо, що таке малино-полуниця та як її вирощувати. Розкажемо, як виглядає малино-полуниця та в чому її перевага, як посадити малино-полуницю, а також, як правильно доглядати за малино-полуницею.
- Проаналізуємо, що потрібно враховувати при виборі контейнерів для вирощування овочів. Розкажемо, яким повинен бути контейнер для вирощування овочів, який матеріал та розмір контейнера краще вибрати, а також, де найкраще тримати контейнер з овочами.