Продавец Клиома Сервис™ - питомник ягодных растений развивает свой бизнес на Prom.ua 8 лет.
Знак PRO означает, что продавец пользуется одним из платных пакетов услуг Prom.ua с расширенными функциональными возможностями.
Сравнить возможности действующих пакетов
Корзина
2929 отзывов
🛒 MIN заказ 200 грн. Как получить 300 грн 🎁 от Клиома СервисДетали
+380443344025
+380989553536
+380501681408
УкраинаВолынская областьг. КиверцыУкраина, Волынская область, Киверцы, ул. Школьная
Клиома Сервис™ - питомник ягодных растений
Оставить отзывНаличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.

Поширені хвороби лохини: грибкові та вірусні. Як боротись із ними та захистити рослини

Поширені хвороби лохини: грибкові та вірусні. Як боротись із ними та захистити рослини

Розглянемо найпоширеніші хвороби лохини, притаманні для різних регіонів України. Симптоми та способи профілактики, лікування рослин

Лохина за своєю структурою дуже схожа до чорниці. Зазвичай вона хворіє на грибкові недуги, вірусні інфекції та неприємності, що викликані бактеріями. Уражаються листя, стебло, плоди. 

Найпоширеніші грибкові захворювання лохини

Сіра гниль на лохині, як вона виглядає та що є збудником

Збудником хвороби є Botrytis cinerea Pers. Основними симптомами є поява бурих плям на листках. Квіти, які вражені хворобою, уже не можуть давати плодів. Якщо плантація досить велика, то виділяються великі ділянки бурого кольору. 

Це одне з найбільш поширених захворювань. Дуже вразливими є низькорослі сорти, адже гриб зимує всередині рослини. Особливо сприяє розповсюдженню цієї хвороби вологість і сира погода. Дуже сприятлива до цієї недуги, лохина є під час цвітіння і дозрівання ягід. 

Сіра гниь на лохині. Як виглядає сіра гниль на лохиніДля того аби контролювати захворюваність, варто застосовувати фунгіциди під час цвітіння (середня та пізня стадії). Збудник гнилі може пристосовуватись до навколишнього середовища та хімікатів. Тому їх періодично треба змінювати, використовувати правильні дози. 

Антракноз лохини: причини та можливості вирішення

Збудником цієї недуги є Colletotrichum gloeosporioides
Під час хвороби суцвіття стають з чорним і коричневим відтінком, плоди – м’які і яскраво-рожеві. Листя опадає, пагони в’януть. Недуга вражає лохину під час дозрівання, може також виникнути і під час зберігання.

Це дуже поширене захворювання. Воно вражає ягоди і гілки. Найбільш сприятлива погода - волога і тепла. Спори можуть зимувати, і з настанням тепла, з вітром переноситись на здорові рослини. Найбільш вразливими є уже достиглі ягоди.

Антракноз лохини. Як виглядає захворювання кущів лохини та спобоби боротьбиУникнути хвороби можна, якщо буде достатня циркуляція повітря на плантації. Варто також вчасно збирати урожай. Азотні добрива потрібно застосовувати в міру, а також висаджувати стійкі сорти лохини. 

Чорна плямистість на пагонах лохини

Цю хворобу ще називають фонопсисом, ескоріозом, відмиранням пагонів. Збудником є Phomopsis viticola. Спочатку на листках з’являються бурі, чорні крапки. Пізніше вони поширюються на гілки, кора знебарвлюється. Тоді утворюються плодові дерева гриба, які стають схожими на витягнуті плями. Потім починається відмирання частин, які розташовані вище пагона.

Найбільш поширена хвороба у тих рослин, які ростуть там, де застоюється вода. Розповсюджується недуга від верхівки до пагона, дуже любить вологу теплу погоду. Спочатку спори попадають у воду, тоді вони поширюються за допомогою вітру і членистоногих. Якщо інфекції дуже багато, то вона може знищити весь річний приріст.

Чоран плямистість (антракноз) на лохині. Засихають кущі лохини

Аби запобігти захворюванню, восени потрібно лохину обприскувати препаратами, що містять мідь. Наприклад, Бордо Ізагро 20, Купроксад. Хворі пагони також обов’язково варто видаляти. Після того як весною заявляться перші листки, варто застосовувати пестициди. Наприклад, Стробі, Танос 50 , Хорус 75 WG.

Моніліоз плодів лохини: причини та симптоми

Збудником є Monilinia vaccinium-corymbosum(Reade) Honey

Якщо рослина інфікована, то навесні листки та пагони опускаються. Уражені частини швидко буріють, починають відмирати через день-три після того як були заражені. Те ж саме відбувається із квітами та листям. Перші симптоми хвороби можуть з’явитися навесні, проте вони можуть не проявлятися до дозрівання. Ягоди мають кремовий або рожевий відтінок.

як виглядає захворювання моноліоз на саджанцях лохини

Плоди мають шкірку, що тріскається, і таким чином допускається ще більше розповсюдження інфекції. Такі ягоди не можуть бути реалізованими. 

Уражатися можуть рослини будь-якого росту. Зазвичай, гриб переносити із хворих квітів можуть бджоли. 

Аби не допустити розвитку хвороби, потрібно висаджувати здорові рослини, видаляти уражені плоди. Також варто застосовувати фунгіциди. Наприклад, Імпера чи Сігнум. Можна також використовувати спори Bacillus subtilis аби біологічно контролювати хворобу. Для цього варто брати препарати Бактофіт, Фітодоктор, Фітоцид.

Є деякі сорти, які стійкі до цієї хвороби. Наприклад, Блуетта, Блуджей. Ерліблю, Берклі та інші є більш вразливими.

Борошниста роса на лохині

Збудниками недуги можуть бути Erysiphe vaccinia і Sphaerotheca mors-uvae Berk et Curt. 
Симптомом є поява білого пухнастого нальоту на листку. Пізніше з’являються плями з червоним обідком, далі листя починає опадати. Потім уражені місця стають сірими, сухими, виростає тіло гриба.

Найсприятливіші умови для розповсюдження хвороби – це тепло та сухість. Найбільш вразливими є молоді листки та пагони. Пагони можуть деформуватись і засихати, це погано вливає на стійкість рослини до морозу.

Захворювання борошниста роса на лохині як виглядає

Грибок зберігається навіть після того як листя опаде. Він стійкий до зимівлі і весною розноситься з вітром на інші здорові рослини.

Якщо погода дуже суха і має різкі коливання температур, то це сприяє ще більшій проникній здатності гриба. 

Для того аби уникнути хвороби, варто вирощувати здорові і стійкі сорти, застосовувати фунгіциди. Наприклад, розчин мідного купоросу, Байлетон. 

Філлостіктозна плямистість на листочках лохини

Недуга вражає листя, там є коричневі плямки з червоними контурами. Пізніше в центрі є сіре забарвлення. Хворі листки стають жовтими, опадають. Навіть в  опалому листі  зберігається інфекція. 

Філлостіктозна плямистість лохиниХворі рослини мають знижену інтенсивність фотосинтезу.

Аби такої хвороби не сталось, потрібно висаджувати стійкі і здорові рослини. Також варто збирати рослинні рештки, добре дотримуватися всіх вимог щодо вирощування лохини і обприскувати її профілактично. Коли листя лише розпускається, варто обробити його бордоською сумішшю. Якщо хвороба уже вразила багато рослин, це обприскування потрібно повторити, після того як врожай буде зібрано.

Септоріозна плямистість

Якщо рослина вражена хворобою, то в кінці червня на листі можуть з’явитися дрібні червоні плями. Плямки можуть світлішати, але обідок лишається такого ж бурого кольору. Листя починає ставати бурим, засихати. Пізніше з’являються некротичні ураження на листі, пагонах, гіллі. 

Септоріозна плямистість лохини

Уражена рослина стає менш стійкою, її кора відмирає, стебла засихають. Інфекція збергіється навіть в тих частинах рослини, що уже відпали. Аби запобігти захворюванню, потрібно висаджувати здорові рослини, слідувати за технологічним процесом, збирати рештки, а також обприскувати лохину бордоською сумішшю весною і після збирання врожаю. 

Біла плямистість листя лохини

Найголовнішими симптомами цієї хвороби є поява на листі плям розміром 5-6 мм. Вони мають неправильну або округлу форму. Ці плямки можуть бути білими, темнішими, з червоною окаймівкою. Листя пізніше опадає. Заражуються цією недугою рослини лохини через грунт.

Біла плямистість листя лохини

Саме звідти гриб потрапляє у нижні відділи стебла. Пізніше утворюються плодові тіла. Хвороба зазвичай проявляється при прохолодній погоді, за температури 12-15 градусів. Також вона любить перепади температур, високу вологість. Ті листки, які уражаються хворобою, опадають.
Аби запобігти поширенню захворювання, уражені листки потрібно обов’язково регулярно збирати і спалювати.

Рак стебла на лохині: причини та як він виглядає

Коли хвороба лише починається, то на зелених стеблах з’являються червоні виразки. Потім вони перетворюються на горбики конічної форми. У деяких сортах це виглядає як вдавлена пляма, а у деяких як велика ракова. Через 2-3 роки після інфікування з’являються тріщини і стебло може повністю загинути.

Зазвичай, рослини заражаються весною, коли спори розносяться за допомогою вітру. Якщо температури низькі, то хвороба проявляється у вигляді цяток.

Рак стебла на лохині. Як виглядає рак стебла на лохиніАби хвороба не поширювалась, варто висаджувати лише здорові рослини у тих районах, де можуть бути прояви цього захворювання. Також потрібно обробляти фунгіцидами, препаратом Віта-класик чи біопрепаратом Триходермін. 

Кору при ураженні потрібно зчистити, а місця зрізів продезінфікувати. Але ці заходи варто застосовувати тоді, коли хвороба ще не надто серйозно проявилась. Стійких сортів до цього захворювання практично немає.

Рак стебла Cytospora

Хвороба проявляється бурими розпливчастими плямами, які розповсюджуються на пагонах і стеблах. Потім кора починає засихати, сохнути і відмирати. Тоді з’являються виразки. Засихати починають бічні гілки, а тоді стовбур. 

Рак стебла, викликаний GodroniaРак стебла, викликаний Godronia

Для профілактики хвороби, потрібно садити лише здорові рослини, регулярно їх обрізувати, спалювати всі уражені частини. Зрізи потрібно дезінфікувати мідним купоросом, а також замазувати олійною фарбою. До розпускання листя, його варто обприскувати бордоською сумішшю.

Цитоспороз лохини

Дана хвороба з’являється через збудник Cytospora delicatula Shear
При даній хворобі кора стає бурою та відмирає. На ній починають формуватися горбики. Хвора кора засихає, пізніше перетворюється на волокна. Від кори хвороба розповсюджується на гілля.

Цитоспороз лохиниІнфекція зберігається в уражених частинах.
Аби хвороба не поширювалась, потрібно проводити ті ж заходи, які здійснюють при раку стебел.

Фітофторна гниль коренів лохини

Недуга з’являється через Phytophthora cinnamoni Rands.
При даному захворюванні листя жовтіє  і на гіллі не з’являються нові листочки, вони також відстають у рості. У деяких сортів листя засихає. 

Фітофторна гниль коренів лохиниНедуга зазвичай розвивається на вологих ґрунтах. Дуже любить теплу погоду і поширюватись може через землю і воду.

Аби уникнути хвороби, треба дотримуватись всіх правил, садити лохину у ґрунтах з добрим дренажем. Варто дезінфікувати інструменти.

До бактеріальних хвороб можна віднести бактеріальний опік

Збудником даної недуги являється Pseudomonas syringae pv syringae
Під час того як розпускаються бруньки, симптоми дуже помітні. Стебла стають коричнево-червоними, бруньки і суцвіття можуть ставати бурими і гинути. Межа між хворою і здоровою частиною стебла дуже помітна.

Бактеріальний опік на пагонах та листочках лохиниХвороба дуже любить вологу і холодну погоду. Особливо поширена весною і в кінці осені.
Аби хвороба не вразила лохину, потрібно боротися з комахами, які переносять інфекції. 

Поширені вірусні хвороби лохини садової

Вірус карликової лохини

Хвороба проявляється видовженими червонуватими плямами  на стеблах, листки стають пурпурно-рожевими, ягідки червонувато-пурпурними.

Вірус карликової лохиниРослини, що заражені хворобою, можуть не мати ніяких симптомів протягом 4 років. Таким чином можуть заражатися і інші рослини. Варто боротися з попелицею, бо видаляти хворі частини рослин неефективно.

Аби хвороба не поширювалась, варто боротися з попелицею. Зазвичай це потрібно робити в кінці травня на початку червня. А також варто дотримуватись дезінфекції всіх інструментів. 
Червона плямистість листків лохини 

Червона плямистість листків лохини

Симптомами є поява хлоротичних плям вздовж жилок. Пізніше вони набувають червоного відтінку і підсихають. Листки жовтіють, опадають, ріст повільний, такі рослини можуть не зимувати, гинути. Передається вірус нематодами.

Червона плямистість листочків лохиниАби хвороба не нищила урожай. Варто садити лише хороший матеріал. Крім того, потрібно відслідковувати хворі рослини і знищувати їх. 

На останок, висновки та рекомендації

На останок хотілось би додати, що в період нестабільної погоди (різних змін температури та підвищеної вологості) розвиток грибкових захворювань може з'являтись на 80% росин. Тільки профілактика на ранній весні та підкормка комплексними добривами допоможе підвищити імунітет. 

В разі чого не потрібно панікувати, а почати лікування кущів лохини завчасно, тоді це допоможе зберегти не лише рослинку, але й врожай. Надіємось наша стаття буде корисною для всіх наших гостей сайту та клієнтів. Повний каталог саджанців лохини

Другие статьи
  • 5 основных дел для голубики в июне
    Рассмотрим 5 основных дел для голубики в июне. Расскажем, как правильно поливать голубику, как разрыхлить почву и удалять сорняки из нее, нужно ли мульчировать почву рядом с голубикой, а также как закислить почву и защищать голубику от птиц.
  • Какие цветы посадить в мае?
    Рассмотрим, какие цветы можно посадить на своей клумбе в мае. Проанализируем, что можно сажать в начале месяца, что можно сеять в середине мая, а также, какие цветы могут присоединиться к другим на клумбе в конце мая.