Все про монофосфат калію та особливості його застосування
Калійно-фосфорні добрива необхідні для правильного росту рослини, цвітіння та плодоношення. Вони можуть бути представлені у різному вигляді, кожен із яких має свої особливості. Монофосфат калію — одне із найбільш поширених та найбільш ефективних добрив. Воно має свої особливості застосування, які обовʼязково потрібно враховувати під час роботи з ним.
Що таке монофосфат калію та в чому полягають його переваги?
Монофосфат калію — це висококонцентроване калійно-фосфорне добриво. Представлене у вигляді прозорих водорозчинних кристалів. Дана речовина практично повністю розкладається у грунтах, при умові присутності у ньому органічних речовин. Ті рештки, які не розклались, розчиняються за допомогою кисню.
У монофосфату калію є багато переваг:
- Легко та швидко розчиняється.
- Зручний у застосуванні.
- Безпечний для навколишнього середовища.
- Співвідношення калію та фосфору у складі є ідеальним для того, щоб стимулювати плодоношення та зробити рослину більш стійкою перед збудниками захворювань, шкідниками та іншими несприятливими факторами.
- Завдяки відсутності домішок значно знижується ймовірність побічних реакцій.
- Водорозчинна формула дозволяє усім частинам рослини максимально засвоїти поживні речовини.
- Монофосфат натрію можна комбінувати з багатьма іншими препаратами, зокрема, з фунгіцидами та інсектицидами.
- “Перегодувати” рослини монофосфатом натрію практично неможливо.
- Монофосфат калію не змінює кислотність та склад грунту.
- Дане добриво — найкраща профілактика багатьох грибкових захворювань, зокрема, борошнистої роси.
Особливості та нюанси застосування монофосфату калію
Монофосфат калію стимулює не просто загальний ріст рослини, а й ріст бічних гілок, і таким чином збільшує як кількість квітів, так і плодів. Однак, при вирощуванні деяких культур це може бути небажано, наприклад, якщо ви вирощуєте квіти на зріз. Також посилене гілкування небажане для чайно-гібридних троянд та великоквіткових хризантем. Крім того, монофосфатом калію не підживлюють рослини, які відзначаються повільним ростом. Мова про сукуленти і кактуси. Також не потрібно підживлювати монофосфатом калію кімнатні рослини, що знаходяться у стані спокою, — азалію, цикламена, глоксинію, додекатеони.
Монофосфат калію найкраще засвоюється, коли вже є суттєвий відсоток добре розвиненої зеленої маси. Тому дане добриво рекомендовано вносити після азотовмісних препаратів. Виняток становлять сенополії, бобові, люцерна, конюшина, які мають азотфіксуючі властивості.
Для підживлення монофосфат калію рекомендовано розчиняти у воді, і цим розчином або обприскувати по листю, або підливати під корінь. Важливо видалити перед обробкою бурʼяни, адже він стимулюватиме і їхній ріст.
Правила підживлення монофосфатом калію
Кожна культура має свої окремі нюанси, як правильно підживлювати її монофосфатом калію.
- Помідори рекомендовано підживлювати двічі за сезон: коли рослини цвітуть та через місяць. Добриво розвести у співвідношенні 15 г на 10 л води.
- Для цибулі, картоплі та інших коренеплодів розчин готується із 2-5 г на 10 л води. Найкраще робити підживлення шляхом обприскування під час формування бульбів та орієнтовно через місяць.
- Полуницю підживлювати рекомендовано шляхом поливу. Робочий розчин готується із 3-5 г на 10 л води. Підживлення робимо під час цвітіння та через місяць.
- Кущі, як декоративні, так і плодові, підживлюємо розчином 10-5 г на 10 л води. Якщо мова про позакореневе підживлення, то достатньо буде 5 г на 10 л води. Підживлювати чагарники потрібно тричі: відразу після цвітіння, через 25 днів та в середині вересня.
Окрім вказаних режимів поливу можна також вносити монофосфат калію екстрено, зокрема, якщо ви виявили нестачу цього елемента.
- Проаналізуємо, як виростити лайм у себе на підвіконні. Розкажемо, які особливості лайма, як вирощувати лайм з насіння, відводка та живця, а також, які нюанси догляду за лаймом в домашніх умовах.
- Розкажемо, який грунт краще підійде для гортензій. Розглянемо, які основні вимоги до грунту для посадки гортензій, чому для гортензії важливо підкислювати грунт, а також, які готові субстрати краще використовувати для вирощування гортензій.